Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68685.49
1.29%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3868
0.64%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.2
1.14%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.5
0.92%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Nijerya, eNaira Adlı CBDC’nin Kullanılmasını Onayladı!

Nijerya Federal Yüksek Mahkemesi, eNaira CBDC’nin kullanıma sunulmasını onayladı

Clock
Paylaş
Nijerya, eNaira Adlı CBDC’nin Kullanılmasını Onayladı!

Nijerya Federal Yüksek Mahkemesi, merkez bankası dijital para birimi olan (CBDC) yasal bir hale getirmek için düzenlemeler uygulayacak. Merkez bankası tarafından çıkarılacak olan CBDC’nin adı eNaira olacak. Daha önce diğer ülkeler, çıkardığı CBDC’lere bir isim vermemişti. eNaira’nın bu noktada yenilikçi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında eNaira, yerel bir cüzdan tarafından desteklenecek.

728×90 muhabbit - Nijerya, eNaira Adlı CBDC'nin Kullanılmasını Onayladı!300x250 muhabbit - Nijerya, eNaira Adlı CBDC'nin Kullanılmasını Onayladı!

ENaira’nın parasal işlemler için daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli bir seçenek vadettiğini de ayrıca belirtmemiz gerek.

Voice of Nigeria tarafından hazırlanan bir rapora göre, Nijerya’nın CBDC onayı, 2 Ekim’de Yargıç Taiwo Abayomi kararıyla bir federal mahkeme duruşmasında belli oldu. Resmi eNaira web sitesi, eNaira’nın evrensel olarak kullanıma sunulacağını ve herkesin dijital cüzdanlarda taşıyıp kullanabileceği bir CBDC olduğundan bahsediyor.

Nijerya CBDC’sinin lansmanını ülkenin 61. Bağımsızlık Günü’nü kutlamaya adadığını da belirtmemiz gerekir. eNaira, fiyat karşılığı ile birlikte dolaşıma devam edecek. Bununla birlikte eNaria, parasal işlemler için daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli bir seçenek olarak pazarlanacak.

Afrika’da Kripto Paralar İlgi Konusu

Afrika ülkeleri arasında; Kenya, Güney Afrika, Nijerya ve Tanzanya’nın kripto paralara büyük bir ilgisi var. Afrika’da Temmuz 2020 ile Haziran 2021 arasında %1200’lük bir pazar büyümesi var.

Chainalysis’ten gelen destekleyici veriler, bankacılık kısıtlamalarının ve enflasyon korkusunun Afrika’daki büyüyen kripto para pazarına katkıda bulunduğunu gösteriyor. Enflasyonla savaşmanın yollarından biri gibi görünen kripto paralar, ekonomik açıdan kötü olan ülkelerin kurtarıcısı olarak görünüyor. Güçlü ekonomisi olan ülkeler ise kripto paralara sert regülasyonlar uygulamak istiyor.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar