Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53374.33
3.48%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3151.61
2.85%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.96
5.61%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397.7
3.03%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Nijerya’da Yaşanan Nakit Kıtlığı, CBDC Kullanımını Rekor Seviyeye Getirdi!

CBDC kullanımındaki artışın, ülkenin ulusal itibari para rezervlerinde yaşanan sıkıntıdan kaynaklandığı belirtildi.

Clock
Paylaş
Nijerya’da Yaşanan Nakit Kıtlığı, CBDC Kullanımını Rekor Seviyeye Getirdi!

Bloomberg tarafından yayımlanan bir rapora göre, Nijerya’nın CBDC projesi olan eNaira‘nın kullanımı son dönemlerde artmaya başladı. CBDC kullanımındaki artışın, ülkenin ulusal itibari para rezervlerinde yaşanan sıkıntıdan kaynaklandığı belirtildi.

Binance BannerBinance Banner

Hatırlanacağı üzere Nijerya Merkez Bankası, enflasyonu kontrol altına almak ve ekonomiye yönelik artan güvensizliği ortadan kaldırmak için çeşitli hamleler gerçekleştirmişti. Bunların arasında, eski 200, 500 ve 1.000 nairalık banknotları yenileriyle değiştirme kararının alınması bulunuyordu. Ancak bu karar sonrasında, son bir yıl içinde ülkede ciddi bir nakit sıkıntısı yaşanmaya başladı.

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Yaşanan nakit sıkıntısı da Nijeryalıların, işlem yapmak için bir zamanlar kabul etmedikleri eNaira’yı kullanmak zorunda bırakmış oldu.

CBDC Kullanımı Rekor Düzeye Ulaştı

Rapora göre işlemlerin yaklaşık %90’ını nakit hesapların oluşturduğu bir ülkede, eNaira işlemlerinin kullanımı %63 artışla 22 milyar nairaya (47.7 milyon $) ulaştı. Bu konuda açıklama yapan Nijerya Merkez Bankası Başkanı Godwin Emefiele, toplam CBDC cüzdan sayısının, son 6 ay içinde 12 kattan fazla artarak 13 milyona ulaştığını belirtti.

nijerya btc

Gelişmekte olan ülkeler için CBDC’lerin işlem maliyetlerini düşürme ve Kara Para Aklamayı Önleme girişimlerini güçlendirmede etkili olduğunu belirten Emefiele, şu ifadelere yer verdi:

“eNaira, finansal katılım ve sosyal müdahaleleri yürütmek için tercih edilen elektronik ödeme kanalı olarak ortaya çıktı.”

Bu kapsamda da eNaira kullanımın artmasını istediklerini belirten başkan, dolaşımdaki nakit arzının 3,2 trilyon nairadan 1 trilyon nairaya düşürüldüğünü söyledi. Bunun yanında, 10 milyardan fazla eNaira’nın ise dolaşıma girdiği belirtildi.  

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar