Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69679.14
-0.36%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3816.94
1.75%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.87
-3.46%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $614.6
-1.24%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Pakistan Yüksek Mahkemesi, Hükümetten Kripto Para Alanına Düzenleme Getirmesini İstedi!

Kurum, hükümetten, kripto para birimi düzenlemesi için yöntemler bulmasını istedi.

Clock
Paylaş
Pakistan Yüksek Mahkemesi, Hükümetten Kripto Para Alanına Düzenleme Getirmesini İstedi!

Pakistan’ın Sindh Eyaletindeki en yüksek yargı organı olan Sindh Yüksek Mahkemesi (SHC), hükümetten kripto para birimi düzenlemesi için yöntemler bulmasını istedi.

The Express Tribune gazetesinde yer alan habere göre, SHC’nin talimatı, mahkemeye ülkenin 2018 yılı kripto para yasağının yasallığına itiraz eden bir dilekçeyi göz önünde bulundurması ile alakalı.

728×90 muhabbit - Pakistan Yüksek Mahkemesi, Hükümetten Kripto Para Alanına Düzenleme Getirmesini İstedi!300x250 muhabbit - Pakistan Yüksek Mahkemesi, Hükümetten Kripto Para Alanına Düzenleme Getirmesini İstedi!

Bu kapsamda SHC, Pakistan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SECP) ve merkez bankası gibi düzenleyicilere, üç ay içinde kripto para düzenlemeleri geliştirmek için Bilgi Teknolojileri ve Hukuk Bakanlıkları gibi devlet kurumlarıyla birlikte çalışma talimatı verdi. Bunun yanında işlemlerin bir parçası olarak SHC, aynı zaman diliminde kripto para birimlerini düzenlemek için atılan adımlar hakkında bir raporun sunulmasını da talep etti.

Hatırlanacağı üzere SECP, Kasım 2020’den itibaren kripto para düzenlemeleri konusunda adım atmayı planlıyor. Kara para aklama ve terör finansmanı ile mücadelenin, özellikle Mali Eylem Görev Gücü’nün baskısı altında, kripto para birimlerini çevreleyen hükümet istişarelerinin merkezinde yer aldığı bildiriliyor.

Pakistan Yerel Yönetimleri Kripto Para Alanı İle İlgileniyor

SHC tarafından 20 Ekim 2021 tarihinde verilen talimat, Sindh’i Pakistan’daki kripto para birimleri için bir tür tanınma talep eden en son eyalet olarak göz önüne çıkarıyor.

Bu duruma benze şekilde Aralık 2020’de ise Hayber Pakhtunkhwa meclisi federal hükümeti de kripto paraları yasallaştırmaya çağırmıştı. O sırada milletvekilleri, kripto para birimlerinin gelecekte itibari paranın yerini almaya hazır olduğunun bir göstergesi olarak dijital para biriminin benimsenmesinin geniş tabanlı doğasına işaret etmişlerdi.

Yine 2021 yılının mart ayında, Pakistan‘ın dört eyaletinden biri olan Khyber Pakhtunkhwa,  bölgedeki kripto para madenciliği çiftliklerine pilot uygulama planlarını açıkladı. Son olarak SECP, SBP ve federal hükümet gibi paydaşları içeren, Pakistan’ın dört vilayetinden bir diğeri olan Pencap’ta yer alan Lahore Yüksek Mahkemesi de önündeki kripto paralar ile ilgili ayrı bir davada, katılımcılardan sonraki işlemlerde konuyla ilgili yasal noktaları sunmalarını istedi.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar