Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65621.93
-1.36%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3521.81
-1.01%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.7
-4.37%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $598.1
-1.32%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Panama, Vergi Ödemelerinin Kripto Paralarla Yapılmasına İzin Veren Düzenleyici Yasayı Onayladı!

Kongre üyesi Gabriel Silva, El Salvador yasalarıyla Panama arasındaki bazı önemli farklılıkları açıkladı.

Clock
Paylaş
Panama, Vergi Ödemelerinin Kripto Paralarla Yapılmasına İzin Veren Düzenleyici Yasayı Onayladı!

Panama Yasama Meclisi, kripto paraların ticarileştirilmesini ve kullanımını düzenleyen bir yasa tasarısını onayladı. Başkan tarafından imzalandıktan sonra vatandaşlar vergilerini ve kişisel borçlarını birçok dijital varlık kullanarak ödeyebilecek.

Tasarıyı hazırlayan 32 yaşındaki Panama kongre üyesi Gabriel Silva, 28.04.2022 Perşembe günü yasanın geçtiğini duyurdu. Ayrıca açıklamasında bu yeni yasanın Panama’yı Latin Amerika’da “yenilik ve teknoloji için bir merkez” haline getirmeye yardımcı olacağını söyledi.

728×90 muhabbit - Panama, Vergi Ödemelerinin Kripto Paralarla Yapılmasına İzin Veren Düzenleyici Yasayı Onayladı!300x250 muhabbit - Panama, Vergi Ödemelerinin Kripto Paralarla Yapılmasına İzin Veren Düzenleyici Yasayı Onayladı!

Panama El Salvador’a Rakip mi?

Panama’ya komşu olan El Salvador; Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul ettiğinde, ülkede turistler aracılığıyla yabancı para akışı sağlanmıştı. Bu yasanın da benzer hükümler içermesi Panama’da aynı etkinin yaşanmasına neden olabilir.

Örneğin, tasarının Google tarafından çevrilmiş halindeki 8. maddede şu hükümler yer alıyor. “Panama Cumhuriyeti’nin organ ve kuruluşları; vergiler, ücretler ve diğer vergi yükümlülükleri için doğrudan ya da bu amaçla sözleşmeli ödeme işlemcileri ya da acenteleri aracılığıyla kripto varlıkları ödeme olarak alabilir. İzin verilen kripto varlıklar gelecekteki mevzuatla belirlenecektir.”

Bu arada, 7. maddede ise çok sayıda kripto paranın “Panama Cumhuriyeti hukuk sistemi tarafından yasaklanmayan herhangi bir sivil veya ticari borç için bir ödeme aracı olarak” özgürce kararlaştırılabileceğini belirtiyor. Bu kripto para birimleri arasında Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), XRP, Litecoin (LTC), XDC Network (XDC), Elrond (EGLD), Stellar (XLM), IOTA ve Algorand (ALGO) bulunuyor.

Ayrıca, Panama’nın bölgesel vergi sisteminin kurallarına göre, kripto para birimleri yüzde 0 sermaye kazancı vergisine tabi olacaktır. Bu ayrıntılar göz önüne alındığında, yeni yasa Bitcoin’i ve muhtemelen diğer birçok kripto para birimini fiili bir yasal ödeme aracı haline getiriyor.

Bu hafta Radyo Panama’da konuşan kongre üyesi Gabriel Silva, El Salvador yasalarıyla aralarındaki bazı önemli farklılıkları açıkladı. Bunlardan en önemlisi, ülkedeki işletmeler ödemeleri kripto para olarak almak için zorlanmayacak. Gabriel Silva ayrıca konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Diğer kripto paraların kullanımına kapıları kapatamayız ve kapatmak da istemiyoruz”

Global Çapta Bitcoin’in Kabulü

Bitcoin benimsenmesi çok sayıda gelişmekte olan ülkeye yayılmaya devam ediyor. Bu hafta Orta Afrika Cumhuriyeti, ülkelerinde Bitcoin’in yasal ödeme aracı olarak kullanılacağını açıkladı.

turkiye bitcoin gorusme - Panama, Vergi Ödemelerinin Kripto Paralarla Yapılmasına İzin Veren Düzenleyici Yasayı Onayladı!

Yine Brezilya, kripto varlık endüstrisi için düzenleyici yasa tasarısına yeşil ışık yaktı. Ayrıca Küba Merkez Bankası dijital servis sağlayıcılarına lisans vermeye başlayacaklarını duyurdu.

Tüm bunlara ek olarak belirtmemiz gerekir ki bir hükümetin Bitcoin’i benimsemesi, vatandaşların da benimsemesi anlamına gelmiyor. El Salvador’daki vatandaşların sadece yüzde 40’ı Chivo Bitcoin cüzdanını indirdi ve birçoğu bunu sadece 30 dolarlık BTC teşviki için yaptı.

Daha fazla Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar