Muhabbit

KİMDİR

Pavel Durov Kimdir? Telegram’ın Arkasındaki İsim

Rusya’nın dâhisi, sosyal mesajlaşma platformu Telegram’ın mucidi Pavel Durov kimdir?

Clock
Paylaş
Pavel Durov Kimdir? Telegram’ın Arkasındaki İsim

Rusya’nın dâhisi, sosyal mesajlaşma platformu Telegram’ın mucidi Pavel Durov kimdir?

Tam adıyla Pavel Valeriyeviç Durov, 1984 yılında Rusya’nın Sankt-Peterburg eski adıyla Leningrad’da doğdu. Babasının işi nedeniyle hayatının önemli bir kısmını İtalya’da geçirdikten sonra Rusya’ya geri döndü. Ağabeyi en az kendisi kadar ünlü bir programcı ve matematikçi olan Nikolay Durov’un etkisinde kaldığı da söylenmektedir. 2006 yılında Rusya’daki Sankt-Peterburg Eyalet Üniversitesi’nde Filoloji bölümünden mezun oldu.

Mezun olduğu gibi Facebook ve Mark Zuckerberg etkisiyle ağabeyi Nikolay Durov ile birlikte VK adıyla bilinen sosyal Web sitesi VKontakte’yi kurdu. Büyük emeklerle kurdukları şirket, yaklaşık 5 yıl sonra siyasi tutumları olduğu gerekçesiyle 2011 hükümetiyle birtakım sorunlar yaşamıştır.

Hükümetle yaşadığı sorunlarda azalma yerine artış olması nedeniyle 2013 yılı Kasım ayında el emeği göz nuru şirketi VK’nin %12 hissesini yine bir başka sosyal web ağı olan Mail.ru’nun sahibi Ivan Tavrin’e satmak durumunda kaldı. 2014 yılına girildiğinde ise zaten hali hazırda büyük bir kısmını elinde bulunduran Mail.ru, hisselerin tümünü eline geçirerek VK’nin başına geçmiştir.

VK’nin elinden kayıp gitmesinin yanı sıra hükümet ile de çeşitli sıkıntılar yaşamıştır. 2013 yılında Moskova’da bir polis memuruna çarpmak ile suçlandı ama kendisini araba kullanmayı bile bilmediği şeklinde savundu. Polis kapısını çaldığında onu bulamadı, çünkü kendisi ve ağabeyi çoktan New York’a doğru yola çıkmıştı bile.

Pavel durov telegram 1024x512 - Pavel Durov Kimdir? Telegram'ın Arkasındaki İsim

New York’ta ağabeyi ile kafa kafaya verip bu sefer de şifrelenmiş bir algoritma ile özellikle Rusya üzerinde oldukça popüler olan sosyal mesajlaşma platformu Telegram’ı kurdu.

Gizliliğe önem veren Durov, günlerini 4 çalışanı ile birlikte dünyayı gezerek geçiriyor. Yakalanma ihtimaline karşın hâlâ sürekli yer değiştirerek yaşadığı düşünülüyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar