Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $52126
0.92%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3004
2.86%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.07
-2.43%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $353.7
-0.03%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Polygon, İşlem Ücreti Fiyatlarını Düşürmek İçin Hard Fork Yapacak

Bir hard fork da Polygon’dan geliyor!

Clock
Paylaş
Polygon, İşlem Ücreti Fiyatlarını Düşürmek İçin Hard Fork Yapacak

Blok zinciri ağları düzenli olarak güncelleniyor ve her güncelleme ile güvenlik ve geliştirme işlemleri yapılıyor. Polygon ağı da bu yeni güncellemeleri yapacağı tarihi açıkladı.

Ethereum katman-2 ölçekleme çözümü olan Polygon, artan işlem ücretlerini düzeltmek ve proof-of-stake (POS) kullanıcı deneyimlerini etkileyen sorunları çözmek için zinciri yeniden yapılandırmaya hazırlanıyor. Polygon, hard fork’u (ağ yükseltmesi) resmi olarak 12 Ocak 2023 tarihinde bir blog yazısında duyurdu. Duyuruda yükseltmenin 17 Ocak 2023 tarihinde olacağı belirtildi.

Binance BannerBinance Banner

Yapılacak yükseltme 2022 Aralık ayından beri Polygon Geliştirme Teklifleri (PIP) forumunda tartışılıyordu. Yakın zamanda ise ön hazırlıklar tamamlandı ve yükseltmenin yapılacağı tarih açıklandı.

Bir Polygon sözcüsü 14 Ocak 2023 tarihinde açıklama yaparak konu hakkında şunları söyledi:

“Hard fork güncellemesi 38.189.056 nolu bloğa kodlandı. Merkezi olmayan bir şekilde herhangi bir kişi bu işlemi başlatmayacak. Ağın doğrulayıcıları (Validator) belirtilen bloğu doğruladıklarında güncelleme gerçekleşecek. Ağ doğrulayıcılarının sürekli olarak zaten düğümleri güncellediklerini de belirtmek isterim.”

Polygon takımı, oluşan hatalar ve neden hard fork yapıldığını açıkladı

Polygon Yönetişim Takımı’nın %87’si bu yükseltme kararını onayladı. Yönetişim Takımı, zinciri yeniden düzenleme sorununu çözmek, gaz ücreti artışlarını azaltmak ve SprintLength işlevini 64 bloktan 16’ya düşürmek için BaseFeeChangeDenominator işlevini 8’den 16’ya çıkarmak için oy kullandı.

Artan işlem ücreti sorunu için de Polygon takımı açıklama yaptı. Açıklamaya göre zincir içi artan faaliyet ile taban ücret fiyatı da ani artışlar yaşıyor. Sistem, paydayı 8’den 16’ya çıkararak “büyüme eğrisinin düzleştirmeye” ve dolayısıyla işlem ücreti fiyatlarındaki “ciddi dalgalanmaları düzeltebileceğine” inanıyor.

Zincirin yeniden düzenlenme konusunda da açıklama yapan takım, sprint uzunluğunu azaltarak işlem kesinliğinin artacağını ve tek bir blok üreticisinin mevcut 128 saniyelik sürenin aksine sürekli olarak 32 saniyelik bir frekansta blok eklemesine izin vereceğini açıkladı. Polygon takımı, doğrulayıcıların ürettiği toplam sürenin ve blok sayısının bu güncellemeden etkilenmeyeceğini dolayısıyla genel olarak doğrulayıcıların kazandığı ödüllerde pek değişiklik olmayacağını vurguladı.

Zincirin yeniden düzenlenmesi, blok zincirinden bir bloğun silinmesi sonrasında gerçekleşir. Zincir, tüm düğüm operatörlerinin defterin aynı kopyasına sahip olmasını sağlamak için yeni, daha uzun zincir oluşturur. Ancak bu işlem %51’lik saldırı riskini arttırdığından dolayı çok sık yapılmaz.

Polygon ekibi ayrıca, MATIC token sahiplerinin ve delegelerinin hard fork sırasında hiçbir şey yapması gerekmeyeceğini ve uygulamaların hard fork sırasında etkilenmeyeceğini doğruladı.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar