Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $70153.4
-0.12%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3800.77
4.17%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $41.11
4.61%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $618.2
3.90%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Putin ve Xi Bitcoin’e Olan Siyasi İlginin Artış Gösterdiğinin Altını Çizdi

Rusya ve Çin ekonomik yaptırımlarla mücadelede kripto paraların faydalı olabileceğini belirtiyor.

Clock
Paylaş
Putin ve Xi Bitcoin’e Olan Siyasi İlginin Artış Gösterdiğinin Altını Çizdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ekonomik yaptırımlarla mücadelede Bitcoin’in etkili bir araç olabileceğinin altını çizdi.

Pekin’de gerçekleşen 2022 Kış Olimpiyatları açılışında bir araya gelen iki lider, medyaya çarpıcı açıklamalarda bulundu. Putin ve Xi’nin yayımladığı ortak metinde Rusya’nın Tayvan ile anlaşmazlığında Çin’in yanında olduğunun altı çizildi. Buna ek olarak Avustralya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başı çektiği savunma ittifakına dair endişeler ve NATO’nun büyümesine dair eleştiriler de ortak metinde değinilen konular arasında yer aldı.

728×90 muhabbit - Putin ve Xi Bitcoin'e Olan Siyasi İlginin Artış Gösterdiğinin Altını Çizdi300x250 muhabbit - Putin ve Xi Bitcoin'e Olan Siyasi İlginin Artış Gösterdiğinin Altını Çizdi

İlginizi çekebilir: Bitcoin nedir?

Ancak metnin belki de en çarpıcı noktası Putin ve Xi’nin Bitcoin’e yönelik ortak tutumu oldu. Son zamanlarda pek çok ekonomik yaptırım tehdidiyle ve siyasi krizle karşı karşıya kalan Rusya ve Çin’in bilimsel gelişmeler ve ticari konularda ortaklaşması şaşırtıcı olmasa da, kripto paraları geleceği söz konusu olduğunda büyük önem taşıyor.

Putin ve Xi 901x600 - Putin ve Xi Bitcoin'e Olan Siyasi İlginin Artış Gösterdiğinin Altını Çizdi
Putin ve Xi

Putin Kripto Paraların Potansiyel Avantajının Bilincinde

4 Şubat 2022 tarihinde Çin halkına hitaben bir Çin gazetesinde mektup yayımlayan Putin, Rusya ve Çin arasındaki karşılıklı fayda sağlayan altyapı projelerinden ve iki ülke arasındaki ticari hacimden bahsetti. Putin Çin halkına yazdığı mektubunda yaptırımlara karşı koydukları duruşa şu sözlerle değindi:

Ulusal para birimleri üzerinden yapılan anlaşmaları sürekli olarak genişletiyor ve tek taraflı yaptırımların olumsuz etkisini dengelemek için yeni mekanizmalar oluşturuyoruz. Bu noktada en önemli kilometre taşlarından biri 2019 yılında Rusya hükümeti ve Çin hükümeti arasında imzalanan ödemeler anlaşmasıydı.

Uzmanlara göre Putin ve Xi’nin bu girişimleri iki süper güçten en az birinin daha geniş kapsamlı bir Bitcoin stratejisini benimsemeye hazır olduğunun bir göstergesi.

Uzmanlar özellikle Rusya söz konusu olduğunda kripto paralara yönelik pozitif bir strateji izlenmesinin oldukça olası gözüktüğünü belirtiyor. Rusya Merkez Bankası’nın Bitcoin’in yasaklanması talebine Putin başta olmak üzere Rus hükümetinden gelen tepkiler bu durumun en somut göstergesi olarak yorumlanıyor. Putin, Bitcoin ve kripto para madenciliğinin ülkeye fayda sağlayabilecek bir şekilde düzenlenebileceğini savunuyor.

Daha fazla Çin Haberleri için: Çin haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar