Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66409.05
0.43%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3252.9
2.77%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.98
1.99%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $610.2
0.69%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Ripple; Milyonlarca Dolarlık Sahtekârlık İddiaları Asılsız!

Ripple ve CEO’su Brad Garlinghouse, kendilerine karşı milyonlarca dolarlık sahtekârlık yapıldığı iddiasıyla açılan davanın asılsız olduğunu savundu.

Clock
Paylaş
Ripple; Milyonlarca Dolarlık Sahtekârlık İddiaları Asılsız!

Ripple ve CEO’su Brad Garlinghouse, kendilerine karşı milyonlarca dolarlık sahtekârlık yapıldığı iddiasıyla açılan davanın asılsız olduğunu savundu.

Pazartesi günü görülen davada, San Francisco merkezli Blockchain şirketi, davacı Bradley Sostack’in iddialarının asılsız olduğunu ve hiçbir kanıtı olmadığını savundu. Davayı ilk kez 2019 Ağustos ayında açan Bradley Sostack, şirketin milyonlarca dolar değerinde XRP için yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini ve kayıt dışı menkul kıymet sattığı iddiasındaydı. Sostack’ın davadan istediği iki sonuç var; XRP’nin federal yasalar tarafından menkul kıymet olarak tanınması ve 2017 yılından bu yana zarara uğrattıkları tüm yatırımcıların zararının karşılanması.

728×90 muhabbit - Ripple; Milyonlarca Dolarlık Sahtekârlık İddiaları Asılsız!300x250 muhabbit - Ripple; Milyonlarca Dolarlık Sahtekârlık İddiaları Asılsız!

xrp - Ripple; Milyonlarca Dolarlık Sahtekârlık İddiaları Asılsız!

Davacı Bradley Sostack, CEO Brad Garlinghouse ile birlikte Ripple ekibi üyelerinin 2017 yılında milyonlarca dolarlık XRP satışında sahtekârlık yaptığını iddia ediyordu. Ancak bu iddiayı kanıtlayacak veyahut neden ve nasılını gösterecek delillere veya açıklamaya sahip değil.

Bu da Amerika’da sahtekârlık suçlamalarının incelenebilmesi ve dava sürecine geçilmesi için gereken iki kriterin birinden mahrum kalmasına neden oluyor. Bu durum da Ripple’ın avukatlarının eline bir avantaj geçmesini sağlıyor. Davacı, davalının iddia edilen davranışı nasıl ve neden yaptığını veyahut suç unsurunun nerede olduğunu ispatlayamazsa şikayetin ön koşulunu yerine getiremez. Yani davanın görülmesi devam edilemez. Bir de sözü edilen iddianın değiştirilmesi durumu mevcut. Davacının sürekli değişen beyanları da davanın ilerleyişini davacı açısından tehlikeye düşüren bir durum.

Hâl böyle olunca CEO Brad Garlinghouse başta olmak üzere tüm Ripple ekibi iddiaların asılsız olduğu konusunda ısrarcı. Davacının elinde XRP tutmasının veya satmasının kendi elinde olduğunu ve herhangi bir sahtekârlık söz konusu olmadığını beyan ediyorlar.

Bununla beraber daha önce mahkemenin davayı düşürmesi için teklifte bulunulmuştu. 26 Şubat’ta Ripple’ın dava reddi teklifi, Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi Hakimi Pyhllis Hamilton tarafından kısmi olarak kabul edilmişti. Ancak hâlâ kesin dava düşmesi durumu söz konusu değil.

Davalarla Başı Dertte!

Ripple’ın başı davalarla belada. Geçtiğimiz ay da Bitcoin Manipulation Abatement tarafından Sostack’in iddialarıyla aynı doğrultuda olan iddialarla dava edilmişti. Dava, “Milyonlarca dolarlık XRP satışında Kaliforniya menkul kıymet yasalarını ihlal ederek sahte reklamcılık yapmak ve yanıltıcı beyanlarda bulunmak” iddialarıyla açılmıştı.

Bir tarafta da Ripple’ın açtığı davalar söz konusu. 21 Nisan’da popüler video izleme platformu YouTube’a açtığı dolandırıcılık ve taklitçilerin durdurulmaması iddialarıyla dava açmıştı.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar