BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Ripple Labs Youtube’a Dava Açtığını Duyurdu

Yayın:

-

Ripple Labs ve şirketin CEO’su Brad Garlinghouse, ünlü video izleme sitesine dava açtı. XRP hakkında dolandırıcılık yapıldığına dair Youtube’u suçlayan şirket, mahkeme yoluna başvurdu. 21 Nisan Salı günü şirket, Youtube aleyhinde dava açtı. Ripple Labs şirketi davayı Amerika’nın Kaliforniya bölgesinde mahkemeye taşıdı.
Şirketin, Youtube üzerinde yapılan dolandırıcılık ve taklitçilerin durdurulmaması nedeniyle dava açtı. Şirket Youtube’un XRP konusunda yeteri kadar müdahalede bulunmadığını belirtiyor. Şirkette bu sebeple tazminat isteminde bulundu. Mahkemeye başvuru, şirketin resmi blog sayfasında yayınlandı. Şirketin CEO’su Brad Garlinghouse konuyla alakalı şu açıklamayı yapmış bulunuyor: 
‘XRP Giveaway’ adı altında dolandırıcılık yapıldı. Yüz binlerce dolar değerinde XRP çalındı ve yatırımcılar dolandırıcıların kurbanı oldu.
Dava dosyasında Youtube’ta yer alan kanallar aracılığıyla dolandırıcılık işlemi yapıldı. Dolandırıcı, videoyu izleyen kişilerden 5 bin ile 1 milyon arasında değere sahip XRP istemekteydi. Videoda anlatılanlara göre bu gönderilen XRP’ler 5 katı olarak geri dönecekti. Ancak böyle bir şey olmadı. Bu şekilde yapılan dolandırıcılığa Youtube’un engel koymaması ise şirketi harekete geçirmiş durumda. 

Ripple Labs: Dolandırıcılar Kadar Youtube da Suçlu

Ripple Labs’a göre, dolandırıcılar kadar Youtube yetkilileri de suçlu. Youtube herhangi bir yetki kullanmayarak oluşan dolandırıcılığa yol açtığı şirket tarafından iddia edilmiş bulunuyor. Dolandırıcılık işlemi, meşru yollarla Youtube kanalı açmaya dayanıyor. Dolandırıcılar belirsiz kişilerin e-posta adresini kullanarak kimliklerini gizlemeye çalışıyor ve Ripple ile alakalı içerik oluşturarak Youtube kanalı yönetiyor. Dolandırıcılar, bu şekilde bir taklit yöntemi kullanarak kişileri kandırıyor. Dava dosyasında,
Youtube, Ripple ve Bay Garlinghouse adını taklit ederek dolandırıcılara bilerek reklam veriyor. ‘Video keşif reklamları’ ismiyle de bilinen tanıtımlar, organik aramalar sonucunda görülüyor. Burada reklamlar organik gözükecek şekilde tasarlanmıştır.
Ripple Labs ve Bay Garlinghouse taklit edilerek Youtube üzerinden yayınlar yapılıyor. Ancak Ripple, dolandırıcılar tarafından ele geçirilmiş kanallara rozet dağıtıldığını söylüyor. 2019 yılının Kasım ayından beri şirket, Youtube’a 49 videonun yayından kaldırılmasını talep etmişti. Şirket ile Youtube arasındaki karmaşık dava halen devam ediyor. Dava da son olarak şunlar söylendi:
Youtube’un olaya yeterince dahil olmadı. Bu yüzden Ripple şirketinin markasına ve Garlinghouse’un şahsına ağır şekilde zarar verdive onarılamaz şekilde zarar vermeye de devam ediyor. Önlemler alınmazsa şirketin yaşadığı zarar devam edecek. 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Ünlü Güney Kore Bankası Kripto Custody Yapacak!

Güney Kore bankası, kurumsal yatırımcılarına custody hizmeti sunacak!

Yayın:

-

Güney

Güney Kore’nin en büyük bankalarından biri olan KB Kookmin Bank, dijital varlıkların muhafaza edilmesi üzerine “stratejik teknoloji işbirliği” kurmak amacıyla blockchain erişim fonu Hashed ve kripto ticaret platformu Cumberland ile bir ortaklık kurdu.

Ortak şirketler, kripto muhafaza işlemlerine başlamış olmalarını yasal değişikliklerin onlara sağladığı durumdan kaynaklandığını belirtiyor. Bu değişiklikler, onları yeni iş modellerine, özellikle de blockchain teknolojisine dayalı iş modellerine bakmaya teşvik etmiş durumda.

Seul ve San Francisco merkezli Hashed firmasının CEO’su Simon Kim, konu hakkında şunları söylemiş durumda:

Blockchain endüstrisindeki anlayışımızı birleştirmek ve hem teknik hem de kiraci danışmalar sağlamak, kaçılınmaz olarak tüketicilere ve ülkeye yeni dijital dönüşüm çağını başlatan yeni kapılar açacaktır.

KB Kookmin Bank’ın yaptığı duyuru, bankanın en büyük rakipleriden biri olan NongHyup ve NH Bank’ın Temmuz ayının başlarında kripto muhafaza hizmetleri sunmayı planladıklarının belli olmasından sonra geldi. NH Bank’ın servisini sunmaya hazırlandığı platform yalnızca kurumsal yatırımcılara hizmet sağlayacak.

Bildiğiniz üzere 22 Temmuz tarihinde, Güney Kore Bankası bu yılın ikinci yarısında organizasyonel bir reform ile “Dijital İnovasyon Departmanı” kuracağını bildirmişti.

Kripto Muhafaza İşlemleri Revaçta!

Geçtiğimiz günlerde, ABD’nin denetleyici ofisi OCC, ABD’deki dijital varlıkların muhafaza edilebilmesi ile ilgili bir açıklama yapmıştı.

Bu açıklamanın neticesinde, ABD merkezli bankalar artık kripto para birimlerinin muhafazasını yapabilecek.

Şimdilik birkaç banka ile sınırlı olan bu hizmet, ilerleyen yıllarda müşterilerin potansiyel arzu ve isteklerine göre artacaktır.

Bunun dışında bir Merkez Bankası statüsünde olan Liechenstein Bankası, müşteri portföyünün kripto para birimlerine yatırım yapmak istediklerini söylemişti.

Bu yatırım istekleri ışığında Merkez Bankası, Her Trust ile ortaklık sağlayarak, yatırımcılarına kripto muhafaza hizmeti sunmaya başladı.

Her Trust’ın CEO’su Alessie Quaglini ise konu hakkında şunları söylemişti:

Nihai hedefimiz, geleneksel piyasa ile dijital piyasa arasında bir bağlantı kurmak.

Sizce Türkiye’de böyle hizmetleri görmeye başlayacak mıyız? Sizce Türkiye’de bu hizmeti sağlayan ilk banka hangisi olacak?

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Tether Manipülasyonu Davasından Karar Beklentisi!

New York’ta görülen Tether manipülasyonu davasında Yargıç’tan özet karar bekleniyor.

Yayın:

-

Tether Manipülasyonu Davasına Bittrex Ve Poloniex De Dahil Oldu!

New York’un Güney Bölgesi’nde Yargıç Failla tarafından görülen Tether manipülasyonu davasında gelişme var.

Kripto para dünyasının 2017 yılında yaşadığı efsanevi Bitcoin yükselişinin aslında Tether manipülasyonu nedeniyle gerçekleştiği iddia ediliyordu. Bu iddiaların kaynağı ise Texas Üniversitesi’nden John Griffin ve Amin Shams’ın çalışması olmakta. Yıllar içerisinde dallanıp budaklanan bu iddia Bitfinex ve Tether’i 2019 yılında Tether manipülasyonu suçlamasıyla mahkemelik etmişti. Ardından geçtiğimiz aylarda bu iddialara Bittrex ve Poloniex de katılmıştı.

Haziran ayının başında dava dosyasına eklenen Bittrex ve Poloniex, mahkeme kayıtlarına göre geçtiğimiz Cuma günü (07.08.2020) özet karar bekliyor. Ünlü kripto para borsaları Bittrex ve Poloniex’i temsil eden avukatların, New York’un Güney Bölgesi’nde görülen mahkemede Yargıç Faila’dan özet karar isteğinde bulundu.

Avukatların isteği ise davadaki kripto para adreslerinin Bitfinex’e ait olduğuna veyahut Bitfinex’in piyasayı manipüle etmek için fonları kullandığına dair iddiaların temel dayanağının kanıtlanamayacağını öne sürerek bir özet karar çıkarılması. Yargıç Failla’ya giden bildiri mektubunda olayla ilgili olduğu düşünülen iki kripto para adresinin de Bitfinex ile açık açık bağlantısı bulunmayan bir kişiye ait olduğundan bahsediliyor.

2017 yılında Bitcoin’in fiyatında yaşanan yükseliş, kripto para birimlerinin tüm dünyada daha fazla duyulmasını, daha fazla benimsenmesini sağlayan tam anlamıyla bir dönüm noktasıydı. Bu dönüm noktasının aslında bir manipülatif hareket nedeniyle olduğunu düşünen John Griffin ve Amin Shams, tarihi Tether manipülasyonu davasının da temellerini atmış oldular.

Griffin ve Shams’a göre olay, kripto para birimlerini geleneksel para birimleriyle bağlayan, bir nevi köprü görevi gören ilk stablecoin olarak bilinen Tether’in, dolar desteksiz olarak basılmasıyla başladı. Tether, dolar desteksiz milyarlarca USDT’yi basarak iddiaya göre anlaşılmaması için de Bitfinex’e sattı. Bittrex ve Poloniex’i olaya bağlayan durum ise iddiaya göre durumun farkında olup buna müdahale etmemeleriydi.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.