Muhabbit

Ripple, SEC’ten Bitcoin ve Ethereum Hakkında Belge Talep Etti!

Şirket, SEC’in Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet olmadığına dair kararına ait belgeleri istiyor.

sec ile ripple

Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’na ‘Bilgi Edinme Özgürlüğü‘ gerekçesi ile başvuruda bulunarak, Bitcoin ve Ethereum‘un menkul kıymet olmadığına dair kararına ilişkin belgeleri yayınlamasını istedi.

Yapılan bu talebin, SEC’in Ripple ve iki yöneticisine, 2012 yılında Ripple’ın para birimi XRP’si ile lisanssız menkul kıymet sattıklarını iddia ederek dava açması ile bağlantılı olduğu açıklandı.

Yapılan başvuruda istenilen bilgiler arasında; Vitalik Buterin ve Joe Lubin dahil Ethereum yaratılmasına yardım edenler arasında yapılan yazışmalar ve bu konu hakkında eski SEC Başkanı Jay Clayton ve Kongre üyeleri arasında yapılan yazışmalar yer alıyor.

Ripple tarafı talebin, hükümette şeffaflığı teşvik etmeyi amaçlayan bir yasa olan Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasasına (FOIA) dayandığını ve kendilerine istenilen bilgilerin verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Şirketin bu talebinin SEC’in iddialarını çürütmek için daha geniş bir yasal ve halkla ilişkiler stratejisi olduğu düşünülüyor.

Ne Olmuştu?

Bilindiği üzere SEC’in Ripple’ı dava etme kararı, uzun süredir en değerli üçüncü kripto para birimi olan XRP’nin değerinin ciddi anlamda düşmesine neden oldu.

SEC, Ripple’ın XRP’yi yaratması ve dağıtmasının, şirket içerisindeki kişilerin bir yatırım fırsatından yararlandığı ve ardından yeni yatırımcılara satış yapılarak haksız kazanç sağlandığını iddia etmişti.

Ripple, XRP’nin fiyatının Ripple’ın ticari faaliyetleriyle ilişkili olmadığını iddia etmiş ve Adalet ve Hazine Departmanları da dahil olmak üzere diğer kurumların XRP’yi menkul kıymet değil para birimi olarak nitelendirdiğini belirmişti.

Sonuç olarak Ripple tarafının, Bitcoin ve Ethereum hakkındaki SEC yazışmalarını talep etmesi, SEC’in açmış olduğu davanın keyfi ve haksız olarak gösterme girişimi olarak karşılık bulmuş görünüyor.  

SEC’in ise, Ripple’ın FOIA talebine uyup uymayacağına dair vereceği cevap merakla bekleniyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version