Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51388
-1.54%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2925.43
-0.34%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.25
-4.17%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $371
4.13%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Roger Ver Kimdir?

Bitcoin’in İsa Peygamberi olarak bilinen yatırımcı Roger Ver’in mal varlığının 430-520 milyon dolar aralığında olduğu tahmin ediliyor.

Clock
Paylaş
Roger Ver Kimdir?

Bitcoin’in İsa Peygamberi (Bitcoin Jesus) olarak bilinen ilk Bitcoin startup’larının yatırımcısı Roger Ver 27 Ocak 1979 tarihinde Silikon Vadisi’nde dünyaya geldi. Bitcoin’e ve kripto paralara olan inancıyla kitleleri peşinden sürükleyen ve dijital paraların popülerleşmesine katkıda bulunan Ver, aynı zamanda hükümetlere karşı tutumuyla da şimdiye dek sektörün tartışmalı figürlerinden biri olmayı başardı.

Binance BannerBinance Banner

Bitcoin’i 2011 senesinde keşfettiğini belirten Ver’e göre, Bitcoin insanlık tarihinin en büyük icatlarından biri. O tarihten beri dijital para birimlerinin öncülerinden olan Ver, Bitcoin’i o dönem CEO’su olduğu Memorydealers.com’a entegre etti ve böylece kullanıcıların Bitcoin ile ödeme yapmasını sağladı. Böylece Bitcoin’i ilk benimseyen isimlerden biri oldu.

Henüz Bitcoin’in değeri 1 dolar dahi değilken Bitcoin toplamaya başlayan Ver’in Bitcoin servetinin bir dönem 400.000 BTC’lere kadar ulaştığı tahmin ediliyor. Ancak bu servetin zaman içerisinde projelere sermaye olarak ya da çeşitli ödemeler aracılığıyla azaldığı belirtiliyor.  

Ver’in finansal desteği 2011 senesinden beri pek çok popüler Bitcoin projesinin ve startup’ının kurulmasına öncü oldu. Bu projelerden bazıları Kraken, purse.io, Blockchain.com ve Ripple olarak listelenebilir. 2012 senesinde Ver bitcoinstore.com’u kurarak binlerce ürünü Bitcoin karşılığında satışa sundu.

2015 senesinde Ver, Bitcoin.com’u yönetmeye başladı. 2019 senesinin Ağustos ayına dek Bitcoin.com’un CEO’luğunu üstlenen Ver, bu tarihten sonra sitenin Yönetim Kurulu Başkanı olarak kariyerine devam etti.  

Roger Ver Bitcoin yerine Bitcoin Cash'i destekliyor.
Roger Ver Bitcoin yerine Bitcoin Cash’i destekliyor.

Roger Ver’in Bitcoin’den Bitcoin Cash’e Geçişi

2012 senesinde kurulan Bitcoin Vakfı’nın da kurucularından biri olan Ver, Bitcoin’in dünya çapında kabul görmesi için yıllar boyunca en çok emek veren isimlerden biri oldu. Bu çabaları sayesinde Bitcoin’in İsa Peygamberi unvanını alan Ver, zamanla Bitcoin’e yönelik tutumunu değiştirdi.

2017 senesinde verdiği bir röportajda Ver kripto paraların geleceğine dair “gerçekten çok endişeli” olduğunu dile getirdi. Ver’e göre Bitcoin’in geçerli bir para birimi olmasının önünde oldukça “spekülatif bir ilgiye” maruz kalması engeli var. Ver’e göre bu engelin arkasındaki güç Bitcoin “geliştiricileri” olmakta.

Böylece Ver, Bitcoin’in “sert çatal/hard fork” yaşamasını ve bu çatallanma sonrasında Bitcoin Cash’i destekleyen azınlığın bir parçası oldu. Ver’e göre “Bitcoin’in işe yararlılığının zarar gördüğü bir gerçek.” Ver’in bu duruma getirdiği çözüm ise, blokların sınır boyutunu artırmak ve böylece işlem ücretleri düşürülerek müşterilerin Bitcoin kullanarak hizmet ve ürün satın alımını gerçekleştirmesini sağlamak. Bu çözümü eleştirenler ise böyle bir girişimin Bitcoin’in merkeziyetsiz yapısına zarar vereceğini ve işlem süreçlerini negatif etkileyeceğini savunuyor.

2013 senesinde Ver 1 milyon dolardan fazla değere sahip Bitcoin’i Ekonomik Eğitim Vakfı isimli liberal bir düşünce kuruluşuna bağışladı. 2021 senesinde Ver aynı kuruluşa 2 milyon dolar değerinde Bitcoin Cash bağışladı.

Roger Ver
Roger Ver

Roger Ver Vatandaşlık ve Vize Skandallarıyla Dikkat Çekiyor

Ver’in seveni olduğu kadar sevmeyeni de çok. Ver’in kripto para dünyasındaki varlığını ve Bitcoin’e yönelik tutumunu eleştirenlerin Ver’e dair en çok gündeme getirdikleri konuların başında ünlü ismin hapis yatması geliyor. Bir zamanlar eBay üzerinden illegal bir şekilde havai fişek satışı yapan Ver, 2002 senesinde 10 ay hapis yattı. O tarihten beri de bu tecrübesi yakasını bırakmadı. 2018 senesinde yüklediği bir YouTube videosunda hapishane tecrübesinden bahseden Ver, videonun başlığını “Hapishanede İşkenceye Uğrama Hikayem” koydu.

İlginizi çekebilir: 2008’den Günümüze Bitcoin Tarihinin Dönüm Noktaları: 2022 Bitcoin’in En Kötü Senesi Mi?

Ver, 2005 senesinde Japonya’ya taşındı. 2014 senesinde ise Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşlığından çıkarak Saint Kitts ve Nevis vatandaşlığına geçti. Ver Saint Kitts ve Nevis’in Yatırım Programı kapsamında bu vatandaşlığı almaya hak kazandı. Bu program kapsamında ülke, Sürdürülebilir Büyüme Fonu’na yatırım yapan ya da ülkeden bir mülk alan kişilere vatandaşlık hakkı sağlıyordu.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Madencileri Kötü Günler Geçirmeye Devam Ediyor!

2015 senesinde ABD’de bir konferansa katılmak için ülkeye vize başvurusunda bulunan Ver’in başvurusu reddedildi. Amerika’nın Barbados Büyükelçiliği başvuruyu “ülkeyi seyahatin sonunda terk etmeme” ihtimaline binaen reddetmişti. 2016 senesinde yine bir konferans için başka bir Amerikan Büyükelçiliği’ne başvuran Ver’in başvurusu bu sefer kabul gördü. 2019 senesinde Avustralya da Ver’in vize başvurusunu reddetti.

Kendini liberal bir anarko-kapitalist olarak tanımlayan Ver, 2001 senesinde Kaliforniya Devlet Meclisi üyeliği için Liberal Parti’den adaylığını koymuştu.

Roger Ver’in mevcut mal varlığının 430-520 milyon dolar aralığında olduğu tahmin ediliyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar