Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39530.16
1.80%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2160.67
3.32%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.33
1.87%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $229.5
0.48%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Bitcoin Madencileri Kötü Günler Geçirmeye Devam Ediyor!

Bitcoin madencileri 2021 yılı Ekim ayından itibaren gelir kaybı yaşıyor.

Clock
Paylaş
Bitcoin Madencileri Kötü Günler Geçirmeye Devam Ediyor!

Bitcoin madencilerinin 2022 yılı Mayıs ayındaki toplam geliri 906 milyon doların biraz üzerinde oldu.

728×90 muhabbit - Bitcoin Madencileri Kötü Günler Geçirmeye Devam Ediyor!300x250 muhabbit - Bitcoin Madencileri Kötü Günler Geçirmeye Devam Ediyor!

Bilindiği üzere Bitcoin madencileri için en yüksek aylık gelir, 1,75 milyar doların üzerine çıkan 2021 yılının Mart ayında kaydedilmişti. Ancak o günden bu yana bu seviye hala geçilememiş durumda.

bitcoin miner revenue monthly 1143x600 - Bitcoin Madencileri Kötü Günler Geçirmeye Devam Ediyor!

Gelir oranlarına bakıldığında mayıs ayında elde edilen 906 milyon doların üzerindeki gelirin, yaklaşık 15,73 milyon doları işlem ücretlerinden gelirken, geri kalan kısmı ise ağın blok sübvansiyonlarından geldi.

Veriler incelendiğinde mayıs ayında, nisan ayına göre toplam gelirde yaklaşık 284 milyon dolarlık bir düşüş gözlemlenirken, işlem ücretleri gelirlerinde ise yaklaşık 2,75 milyon dolarlık bir artış olduğu görülüyor.

Bilindiği üzere madenciler geçen yıl üçüncü halving olayının ardından şu anda blok başına 6,25 BTC ile ödüllendiriliyor.

Madencilik gelirlerinin son zirvesini geçememesinin sebepleri olarak, Çin tarafından Bitcoin madencilerine yönelik yasaklama kararları, baskılar ve diğer ülkelerin kripto paralara olan olumsuz tavırları gösteriliyor.

Bilindiği üzere madenciler yoğun baskılar yüzünden, üretim merkezlerini kapatarak başka yerleşim yerlerine taşınmaya başlamışlardı. Hatta bazılarının ülke yetkililerinin baskısı yüzünden operasyonlarına son verdiği de biliniyor.

Yerleşim yeri değiştiren madencilerin ise odak noktaları arasında ABD, Rusya ve Kazakistan gibi ülkeler yer alıyor. Bunun nedeni ise bu bölgelerdeki elektrik ücretlerinin uygun olması ve yetkililerin bu faaliyetlere Çin gibi olumsuz bakmaması.

İşlem Ücretlerinin Payı

Bitcoin madencilerinin işlem ücretlerinden elde ettikleri pay incelendiğinde, nisan ayında yaklaşık %1,13 olan oranın, mayıs ayına gelindiğinde %1,84’e yükseldiği görülüyor.

bitcoin share of transaction fee from total miner revenue monthly 1143x600 - Bitcoin Madencileri Kötü Günler Geçirmeye Devam Ediyor!

Bunun yanında Bitcoin’in hash oranı da bir sonraki zorluk ayarlamasına kadar blok üretim oranını geçici olarak yavaşlatan mayıs ayındaki zirvesinden bu yana ciddi oranda düşmesine rağmen, 2021 yılının son aylarından itibaren bu ivmenin yukarıya tırmandığı görülüyor.

bitcoins hash rate daily 1143x600 - Bitcoin Madencileri Kötü Günler Geçirmeye Devam Ediyor!

Mayıs ayının son gününe gelindiğinde Bitcoin hash oranının 215,79 (EH/s)’ye yükseldiği görülüyor.

Son olarak 604 milyar dolar piyasa değerine ulaşan Bitcoin, günlük hacimde ise 32 milyar dolar civarında hacim yaratmış durumda.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar