Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66570
0.60%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3616.04
1.62%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.11
0.23%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $610.2
0.78%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Rus Mahkemeleri Kripto Paralar Hakkında Kararsız!

Rus mahkemeleri, kripto paraların varlık olup olmadığı konusunda çelişkili kararlar veriyor.

Clock
Paylaş
Rus Mahkemeleri Kripto Paralar Hakkında Kararsız!

Rus mahkeleleri, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin varlık olarak sayılıp sayılmadığı konusunda birbirinden bağımsız çelişkili kararlar veriyor.

Yeni sayılabilecek bir davada, St.Petersburg bölge mahkemesi, kendilerini polis gibi tanıtan dolandırıcılardan, dijital varlıkların yasal bir varlık olmadığı gerekçesi ile, kurbandan alınan kripto para birimlerini iade etmelerine zorladı.

728×90 muhabbit - Rus Mahkemeleri Kripto Paralar Hakkında Kararsız!300x250 muhabbit - Rus Mahkemeleri Kripto Paralar Hakkında Kararsız!

St.Petersburg mahkemesinin Telegram kanalına göre, 30 Haziran’da bölge mahkemesi, iki vatandaşı isimsiz bir kripto para satıcısından zorla para aldıkları dolayısıyla hüküm giydirdi.

Suçlular, KGB’nin halefi olan Rusya’nın kolluk kuvvetleri ve terörle mücadele ajansı Federal Güvenlik Servisi’nden (FSB) memurlar gibi davranmış.

Kurbanı dövmek ve işkence etmek ile tehdit eden dolandırıcılar, aynı zamanda kurbanlarına onu dava edeceklerini söylemiş. Dolandırıcı Petr Piron ve Eugeny Prigozhin, kurbandan bu yöntemler ile 5 milyon ruble ve 99.70 adet Bitcoin almış.

Mahkemenin açıklamalarına göre, kurban kendisinden alınan itibari parayı geri aldı. Fakat mahkeme, kripto para birimlerinin kendisine geri verilmesi gerektiğine karar vermedi. Mahkemenin internet sitesinde ise karar metni kamu ile paylaşılmış durumda değil.

Bununla beraber, basın açıklamasında Rus Medeni Kanunu dahilinde, kripto para birimlerinin yasal bir statüde olmadığına ve bu nedenle ceza davası için mülk olarak kabul edilemeyeceği söylendi.

Doğru mu, Yanlış mı?

Rusya Vergi Danışmanları Odası başkan yardımcısı Mikhail Uspenskiy’e göre, karar büyük bir hatadan başka bir şey değil. Daha öncelerde, Rus mahkemelerinin kriptoyu bir varlık olarak tanıdıklarına dikkat çeken Uspenskiy, 2017’de iflas başvurusunda bulunan ve iflas işlemleri için mülküne dahil edilen kripto varlıkları ortaya çıkarmak zorunda kalan Ilya Tsarkov davasına atıfta bulundu.

Uspenskiy, mahkemelerin kripto varlıkların şantaj ile ele geçirildiği senaryolarda bir mülkiyetmiş gibi davrandıkları davaların olduğunu dile getirdi.

Bu kararsızlık yakında son bulabilir; Haziran ayında, ülke parlamentosunda bir kanun taslağı sunuldu ve bu taslak kripto para birimlerinin varlık muamelesi görmelerinin gerektiğini öne sürüyor. Ancak taslak, Rusya merkezli altyapılar kullanarak yapılan kripto işlemlerini yasaklamayı da öneriyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere taslak üzerinde yer alan bu madde, ülkede bulunan kripto topluluğu tarafından ciddi bir şekilde eleştirildi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar