Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64976.01
1.33%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3172.49
3.66%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.98
7.02%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $574.7
2.26%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rus Uzay Ajansı Roscosmos, Waves İle İş Birliğine Gidiyor!

İşbirliği kapsamında Waves Enterprise’ın IP Guard çözümü kullanılacak.

Clock
Paylaş
Rus Uzay Ajansı Roscosmos, Waves İle İş Birliğine Gidiyor!

Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos, blockchain teknolojisi ile uzay endüstrisindeki fikri mülkiyet ihlaliyle mücadele etmek üzere yeni bir çalışma başlatıyor.

Bu kapsamda Roscosmos, hibrit bir blockchain platformu olan Waves Enterprise blockchain platformuna dayalı bir IP koruma çözümünü test etmeye başladı. IP Guard olarak adlandırılan blockchain tabanlı araç, Roscosmos ve diğer endüstri kuruluşlarına ait IP ihlallerini tespit ediyor. Roscosmos bu aracı kullanarak, IP veri nesnelerinin bir veri tabanını tutup doğrulayabildiği ve ayrıca avukatlar, patent uzmanları ve denetçiler gibi fikri mülkiyet uzmanlarını koordine edebilecek.

728×90 muhabbit - Rus Uzay Ajansı Roscosmos, Waves İle İş Birliğine Gidiyor!300x250 muhabbit - Rus Uzay Ajansı Roscosmos, Waves İle İş Birliğine Gidiyor!

Waves Enterprise ticari müdürü Igor Kuzmichev konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Blok zincirinin en dikkate değer özellikleri, verilerin değişmezliği ve doğrulama olasılığıdır. Merkezi kayıtlar bu özellikleri sağlayamaz.” 

Yeni çözümün ayrıca Roscosmos’un akıllı sözleşmeler yoluyla fikri mülkiyet ihlali durumlarını tespit etmek için parasal olmayan ödüller sağlamasına da olanak tanıyacağı bildirildi.  

Şu anda beta test aşamasında olan ve 2021 yazında tamamen piyasaya sürülmesi beklenen IP Guard’ı test eden ilk organizasyon Roscosmos olacak.

Waves, büyük devlet destekli girişimler de dahil olmak üzere son zamanlarda Rusya’da blok zinciriyle ilgili birçok gelişmeye katkı sağlamaya devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere 1 Aralık tarihinde yapılan bir duyuruya göre Rusya’nın en büyük bankalarından biri olan Alfa-Bank, serbest çalışanlara yönelik hizmetlerinde blockchain teknolojisini kullanmaya başlayacaklarını duyurmuştu .

Waves Enterprise‘ın blockchain platformuna dayanan Alfa-Bank’ın yeni hizmetinin, ödeme mutabakatı, gelir kaydı ve vergi ödemeleri dahil olmak üzere serbest meslek sahipleri için tüm kayıt ve ücretlendirme sürecini kapsayacağı bildirilmişti. Yine  geçtiğimiz yıl firma, Rusya parlamento seçimlerinde kullanılan blockchain platformuna verdiği uzmanlık desteği ile biliniyor.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar