Muhabbit

Rusya CBDC Projesi İçin Tarih Verdi!

CBDC’ler için çalışmalar hızlanıyor!

Rus

Rusya Muhabbit

Üst düzey yöneticilerden gelen bilgilere göre, Rusya Merkez Bankası 2022’de CBCD pilot programını başlatacak!

Yerel haber ajansı Prime’ın Çarşamba günü bildirdiğine göre, Rusya Merkez Bankası başkan yardımcısı Alexey Zabotkin, bankanın 2021 sonuna kadar dijital ruble prototipini tamamlamayı planladığını söyledi.

Zabotkin bu duyuruyu, Moskow’s New Economic School isimli çevrimiçi bir etkinlikte duyurdu.

Zabotkin, prototipin ilk başta her işlem tipini desteklemeyeceğini, fakat bunun yerine ekosistemi inşa etmek için iyi bir başlangıç noktası olarak görev yapacağını belirtti. Başkan yardımcısı, “Bu prototipe bağlı olarak, gelecek yıl pilot programlarımızı halkımıza sunmaya başlayacağız.” dedi.

Daha öncelerde de bildirdiğimiz gibi, Rusya Merkez Bankası, geçtiğimiz Ekim ayında dijital ruble geliştirilmesi ile ilgili bir belge yayınlayarak, CBDC ile ilgili planlarını açıklamıştı. Ocak ayında ise, Rusya Bankalar Birliği proje hakkındaki geri bildirimlerini yayınlayarak, Rusya Merkez Bankası tarafından önerilen tüm modellerin, siber güvenlik ve dolandırıcılık aktiviteleri ile ilgili riskleri de beraberinde getirebileceği konusunda uyarı yapmıştı.

Şubat ayı sonlarında, Merkez Bankası’nın eski başkan yardımcısı Olga Skorobogtova, bankanın dijital ruble için bir model seçtiğini ve bu konsept üzerinde geliştirme yapmayı planladığını duyurmuştu.

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version