Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56804.85
10.73%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3265.13
6.32%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.26
5.14%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.8
0.84%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rusya Devlet Duması, Kripto Paralar Konusunda Yeni Bir Girişim Başlatmayı Planlıyor!

Rus milletvekilleri, ülkede, ulusal bir kripto para borsası başlatmak için çalışmalar gerçekleştirmeye başladı.

Clock
Paylaş
Rusya Devlet Duması, Kripto Paralar Konusunda Yeni Bir Girişim Başlatmayı Planlıyor!

Yayımlanan bir habere göre, Rus milletvekilleri, ülkede, ulusal bir kripto para borsası başlatmak için çalışmalar gerçekleştirmeye başladı.

Binance BannerBinance Banner

Yapılan açıklamada, Rus parlamentosunun alt meclisi olan Duma’nın üyeleri, kripto paralar ile ilgili mevcut olan “Dijital Finansal Varlıklar Hakkında” isimli mevzuat üzerinde çalışmalar yapıyor. Yapılacak olan bu değişiklik ile ilgili çalışmaların, aslında kripto para düzenlemeleri konusunda farklı görüşlere sahip olan Maliye Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası tarafından desteklendiği belirtiliyor.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Duma’nın Ekonomi Politikası Komitesi Üyesi Sergey Altuhov, şu ifadelere yer verdi:

“Kripto paraların varlığını inkar etmek hiç mantıklı değil. Sorun şu ki, devlet düzenlemesi dışında büyük bir akışta dolaşıyorlar. Bunlar, federal bütçede kaybedilen vergi geliri anlamına geliyor. Kaybedilen bu vergi gelirleri de hiç te azımsanmayacak seviyelere ulaştı.”

Atılacak olan girişimin ilk sinyalleri, Duma’nın Finansal Piyasa Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov tarafından geçtiğimiz haziran ayında verilmişti. Aksakov, o dönemki açıklamasında, Rusya’da ulusal bir kripto para borsasının başlatılabileceğini öne sürmüştü. Hatta bu açıklamanın ardından, Moskova Borsası, kripto varlıkların ticaretine izin vermek için merkez bankası adına bir yasa tasarısı hazırladı.

Görünen o ki yapılan çalışmaların kapsamı genişletilerek, kripto para alanında hükümetin kontrolü elde tutma isteği pekiştirilmeye başlamış durumda.

Rusya Kripto Para Alanında Yasal Çerçeve Geliştiriyor

Bilindiği üzere Rusya, uzun süredir kripto paralar konusunda kapsamlı bir düzenleyici çerçeve üzerinde çalışıyor. Rusya her ne kadar kripto paralar konusunda tam olarak bir yasal mevzuat çıkarmamış olsa da, atılan adımlar, yetkililerin bu alanın tamamen dışında olmadığını gösteriyor.

2020 yılında Rus yetkililer, ödemeler için Bitcoin dahil herhangi bir kripto para biriminin kullanımını yasaklayan bir yasa çıkardı.

Bunun ardından Başkan Vladimir Putin de geçtiğimiz temmuz ayında, kripto varlıkları ödeme olarak yasaklayan bir yasa tasarısı imzaladı. Ancak tüm bunların yanında kısa süre önce açıklama yapan Ticaret Bakanı Denis Manturov, Rusya’nın kripto paralar ile ödeme sistemine geçmesinin “er ya da geç” yasallaştırılacağını öne sürdü.

rusya

Bu alanda çeşitli adımlar atan Devlet Duması’ndaki milletvekillerinin, “Dijital Para Birimi Üzerine” ve “Rusya Federasyonu’nda Madencilik Üzerine” isimli yasa tasarılarını kısa süre içinde gözden geçirmesi bekleniyor.

Bakanlık ve Merkez Bankası Sınır Ötesi Ödemlerde Alternatifler Aranıyor

Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yeni bir açıklamada, ülkede kripto paralar ile yapılacak olan sınır ötesi ödemelerin onaylanacağı belirtildi. Maliye Bakanlığının ayrıca, sınır ötesi stablecoin tabanlı bir ödeme platformu oluşturmak için “dost” ülkelerin hükümetleriyle birlikte çalışmaya başladığı bildirildi. 

Yerel haber ajansı Kommersant tarafından kısa süre önce yayımlanan haberde, Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev’in konu ile ilgili açıklamalarına yer verildi. Buna göre Moiseev, hükümetin, merkez bankasıyla yaptıkları anlaşma kapsamında, vatandaşların kripto para birimleri kullanarak sınır ötesi ödemeler yapmasına izin veren uygulamada anlaştığını söyledi.

Moiseev ayrıca, yeni girişimin, Rus vatandaşlarının dijital cüzdanlara erişmesine ve daha hızlı işlem yapmasına izin vermeyi amaçladığını da dile getirdi. Moiseev bunların yanında şu ifadelere de yer verdi:

“Yeni girişim, genel olarak kripto para biriminin nasıl elde edileceğini, onunla neler yapılabileceğini ve sınır ötesi ödemelerin ilk etapta nasıl çözülebileceğini veya çözülemeyeceğini açıklıyor.”

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar