Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62438.55
1.19%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3001.6
-0.58%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $34.09
-0.55%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $545.7
-0.49%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Rusya, Dijital Ruble İçin 2023 Planlarını Açıkladı!

Rusya Merkez Bankası’nın başkan vekili Alexei Zabotkin, 2023 yılında dijital rublenin etkin bir şekilde kullanılmasını planladıklarını açıkladı.

Clock
Paylaş
Rusya, Dijital Ruble İçin 2023 Planlarını Açıkladı!

Rusya Merkez Bankası’nın başkan vekili Alexei Zabotkin bugün (08.04.2021) yaptığı açıklamada, merkez bankasının dijital ruble çıkarma planları hakkında konuştu.

Rusya, neredeyse tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi merkez bankası dijital para birimi çıkararak çağa uyum sağlamaya çalışıyor. Finansal sistemleri modernize etmek, ödemeleri hızlandırmak ve diğer kripto para birimlerinden gelmesi muhtemel olan tehditlere karşı koymak için dijital para birimi geliştirme çabalarına son hız devam eden Rusya, uyum sağlamak için elinden geleni yapan ülkelerden sadece biri.

Bununla birlikte bireyler ve işletmeler için ödemeleri kolaylaştırmak ve Batı’nın yaptırımları karşısında kendi para birimini daha küresel hâle getirmek için mevcut para biriminin üzerine bir de dijital rubleyi getirmeye çalışıyor.

Rusya Merkez Bankası Başkan Vekili Alexei Zabotkin, yaptığı açıklamada dijital ruble’nin emisyonunun nakit emisyonuna benzer olarak gerçekleşeceğinin altını çizdi. Nakit olmayan formdan dijital ruble’ye yapılan işlemlere limit koymanın mümkün olacağını da ifade eden Zabotkin, merkez bankasının dijital ruble adımıyla yaşanması olası likidite sıkıntısını telafi etmeye hazır olduğunu da ekledi.

Rusya’nın dijital ruble projesi hakkında bilinenler;

728×90 muhabbit - Rusya, Dijital Ruble İçin 2023 Planlarını Açıkladı!300x250 muhabbit - Rusya, Dijital Ruble İçin 2023 Planlarını Açıkladı!
  • Rusya Merkez Bankası, ödemeleri daha kolay hâle getirme ihtiyacını gerekçe göstererek ilk olarak 2020 yılının Ekim ayında dijital ruble fikrini ortaya attı.
  • Dijital ruble, Rusya Merkez Bankası tarafından dağıtılacak ve dolaşımdaki nakit paranın veyahut banka hesaplarındaki paranın yerini almayacak.
  • İlk pilot kullanım için planlanan tarih 2022.
  • Pilot çalışmada sadece banka işlemleri yer alacak.
  • Banka işlemlerinden sonra vergi ve bütçe ödemeleri gibi diğer işlemlerde test edilecek.
  • 2023 yılında dijital ruble Merkez Bankası’nın sınırlandırdığı tüm alanlarda etkin bir şekilde kullanılabilecek.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar