Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69830.9
-1.84%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3755.21
2.97%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $41.44
1.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $620.8
3.86%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rusya Eski Başbakanı Medvedev: CBDC’lerin Zamanı Geldi!

Medvedev, CBDC’lerin farkına varmanın tam zamanı olduğunu belirtiyor.

Clock
Paylaş
Rusya Eski Başbakanı Medvedev: CBDC’lerin Zamanı Geldi!

Rusya eski Başbakanı Dmitry Medvedev, devlet destekli dijital para birimlerine olan güvenin, Bitcoin gibi halka açık kripto para birimlerine olan güvenden “ölçülemeyecek kadar yüksek” olacağını dile getirdi.

Yerel haber ajansı TASS tarafından yayımlanan habere göre, Rusya Güvenlik Konseyi’nin başkan yardımcısı Medvedev, Saint Petersburg Uluslararası Hukuk Forumu’nda kripto para birimleri ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) hakkında konuştu.

728×90 muhabbit - Rusya Eski Başbakanı Medvedev: CBDC'lerin Zamanı Geldi!300x250 muhabbit - Rusya Eski Başbakanı Medvedev: CBDC'lerin Zamanı Geldi!

Medvedev, kripto para birimleri gibi gelişmekte olan finansal teknolojilerle ilişkili dijital şeffaflığın hayati rolüne dikkat çekiyor. Medvedev, merkez bankası dijital para birimleri gibi yeni dijital para biçimlerinin rolünü de vurgulayarak, “Onların önemini fark etmenin zamanı geldi” ifadesini kullanıyor.

Eski Başbakan ayrıca şu açıklamada bulunuyor:

“CBDC’ler esasen yeni bir para biçimidir ve güvenleri, kripto para birimlerine olan güvenden ölçülemeyecek kadar yüksek olacaktır. Devlet ve sistem dışı tüm aktörler bu gibi yaklaşımların geliştirilmesinde yer almalıdır.”

Haber, Rusya Merkez Bankası’nın ilk başkan yardımcısı Olga Skorobogatova‘nın merkez bankasının 2021 yılı sonuna kadar dijital bir ruble prototipi tamamlama planlarını onaylamasından kısa bir süre sonra geldi. Hatırlanacağı üzere bu yılın başlarında, Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Alexey Zabotkin Rusya’nın CBDC pilot çalışmalara başlamayı beklediğini duyurmuştu.

Rusya Federasyonu’nun üçüncü başkanı Medvedev’in, kripto para birimi sektörüne yakın ilgi gösterdiği biliniyor. 2018 yılında yaşanan büyük bir ayı piyasasının ardından Medvedev, büyük kripto çöküşünün kripto para birimlerini “gömmek için bir neden olmadığını” iddia etmişti.

Medvedev, dijital bir ruble gibi CBDC‘lerin diğer kripto paralardan daha fazla güven ile vereceğinden emin olsa da, bazı büyük kripto para oyuncuları aksini düşünüyor. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’nin CEO’su Changpeng Zhao, sınırlı kullanım özgürlüğü ve sınırsız tedarik nedeniyle CBDC’lerin kripto para topluluğu için daha az çekici olacağına inandığını belirtiyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar