Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62390.01
-4.57%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3060.66
-4.12%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $34.19
-10.24%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $535
-6.04%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rusya, Gelecek Yıl, CBDC’nin Günlük Kullanımını Test Etmeye Başlayacak!

Ülke, gerçek operasyonlarla bir pilot proje başlatmayı planlıyor

Clock
Paylaş
Rusya, Gelecek Yıl, CBDC’nin Günlük Kullanımını Test Etmeye Başlayacak!

Rusya Merkez Bankası’nın Nisan 2023 itibarıyla gerçek kullanıcılarla ve akıllı sözleşmelerin kullanımıyla dijital rublenin pilot testlerine başlayacağı belirtildi.

Rus Bankalar Birliği toplantısında konuşan Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogátova, pilot çalışmada, bankaların çoğunun test operasyonlarına katıldığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

728×90 muhabbit - Rusya, Gelecek Yıl, CBDC'nin Günlük Kullanımını Test Etmeye Başlayacak!300x250 muhabbit - Rusya, Gelecek Yıl, CBDC'nin Günlük Kullanımını Test Etmeye Başlayacak!

“Gelecek yıl nisan ayından itibaren gerçek müşteriler ve gerçek operasyonlarla bir pilot proje başlatmayı planlıyoruz.”

Yapılan açıklamada, pilot projenin ayrıca, taraflar arasında anlaşmaya varılan şartlara aracılara ihtiyaç duymadan otomatik olarak uymayı sağlayan akıllı sözleşmelerin kullanımına yönelik testleri de içereceği belirtiliyor.

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Hatırlanacağı üzere Rusya Merkez Bankası yaklaşık bir ay önce yaptığı açıklamada, oluşturduğu dijital ruble prototipini bankalarla test etmeye başladığını duyurmuştu. Yapılan bu test çalışmaları, banka müşterileri için dijital cüzdanların açılmasını ve kullanıcılar arasındaki transferleri de içerecek şekilde gerçekleştirildi.

Rusya son dönemlerde CBDC projesine daha fazla odaklanmaya başladı. Bunun en büyük nedenlerinin başında ise hâlen devam eden Ukrayna’nın işgali ve güçlü Batı yaptırımları yer alıyor.

Rusya Ukrayna Kirpto Para - Rusya, Gelecek Yıl, CBDC'nin Günlük Kullanımını Test Etmeye Başlayacak!

Ülke, üzerinde oluşan ekonomik yaptırımlardan kaçınmak ve para akışının devamına sağlamak üzere bu projeyi hızlandırarak, madencilik ve kripto para birimlerinin kullanımı üzerindeki kontrollerini esnetti. Çünkü özetle ülke, euro ve dolara olan bağımlılığını azaltarak, CBDC’sini uluslararası ödemelerde kullanmayı planlıyor.

Faizler Düşürüldü

Bunun yanında Rusya Merkez Bankası, mart ayı başında sert bir düşüşle dolar karşısında oldukça değer kaybetti. Bunun üzerine de Rusya, değeri düşen rublenin tekrar güçlü hale gelmesi amacıyla faiz oranlarını 300 baz puan indirdi.

Böylece banka, faiz oranını %14‘ten %11′e indirmiş oldu. Bu, bankanın Ukrayna’nın işgali ve Batılı güçler tarafından uygulanan ekonomik yaptırımların ardından acil olarak faiz oranını %9,5’ten %20’ye çıkardıktan sonra yaptığı üçüncü indirim oldu.

Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar