Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69723.99
-0.45%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3825.52
2.16%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.07
-2.32%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $612.6
-1.81%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rusya Kripto Para Madenciliği Alanına Düzenleme Getirmek İstiyor!

Ülkedeki madencilik faaliyetleri kontrol altına alınmak isteniyor.

Clock
Paylaş
Rusya Kripto Para Madenciliği Alanına Düzenleme Getirmek İstiyor!

Rus kripto para savunucuları küresel kripto para madenciliği operatörlerini çekmek için yoğun bir çaba içine girmişken, yerel kanun yapıcılar sektörü düzenleme konusunda daha ciddi adımlar atılması gerektiğini savunuyor.

Finansal Piyasalar Rusya Devlet Duma Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, Moskova Finans Forumunda yaptığı açıklamada bu konunun incelenmesi ve gerekli düzenlemenin yapılması gerektiğini belirtti.

728×90 muhabbit - Rusya Kripto Para Madenciliği Alanına Düzenleme Getirmek İstiyor!300x250 muhabbit - Rusya Kripto Para Madenciliği Alanına Düzenleme Getirmek İstiyor!

Aksakov, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kripto para madenciliği bir tür girişimcilik faaliyeti olduğundan, devlet siciline dahil edilmesi, uygun bir kod altında bir girişimcilik türü olarak düzenlenmesi ve ilgili vergilerin uygulanması gerektiği açıktır.”

Başkan ayrıca hükümetin kripto para endüstrisi ile ilgili çeşitli yasal girişimler üzerinde aktif olarak çalıştığını ve yakın gelecekte kripto para vergilendirmesi, madencilik ve dijital para ihracı için yasal olarak ilerlemeyi beklediğini söyledi. 

“Dijital para biriminin gerçekte ne olduğunu tartışmamız gerekiyor, buna para birimi desek de, bir ödeme aracından ziyade bir finansal araç veya yatırıma tabi bir finansal varlık olarak kullanılıyor.”

Bu konuya değinen başka bir yetkili ve aynı zamanda Alfacash’in direktörü Nikita Soshnikov ise bu sektörün pratik sonuçlarının, yasal bir iş olarak belirli bir derecede resmi olarak tanınmakla birlikte, işletme kaydı ve vergi yükümlülükleriyle sınırlı olacağını dile getirdi.

Rusya CBDC’ye Önem Veriyor

Bilindiği üzere Rusya, ödeme yöntemi olarak kripto para kullanımını yasaklayan “Dijital Finansal Varlıklar Hakkında” isimli yasanın bir parçası olarak Ocak 2021’de Bitcoin gibi kripto para birimlerini düzenlemek için resmi olarak yasal çerçeveyi kabul etti. 

Yasa, kripto para yatırımını resmi olarak meşrulaştırırken, vergilendirme, madencilik, kripto para varlıklarına sahip olma ve bunları bildirme kuralları gibi konuları içeriyordu. Bunun yanında Rusya Devlet Duması, şubat ayındaki açıklamasında kripto para vergilendirmesine ilişkin ayrı bir yasa tasarısını onayladığını ve kullanıcıların yılda toplam 7.800 doları aşan kripto para işlemlerini bildirmeleri gerektiğini istedi.

Merkez bankası dijital para birimi konusunda attığı adımlar ile dikkatleri üzerine çeken Rusya, bu gelişmenin dışındaki kripto para işlemlerine pek sıcak bakmıyor. Özellikle kamu sektöründe çalışanlara bu konuda sınırlama getiren açıklamalar zaman zaman yineleniyor.

Örneğin ağustos ayında, Rusya Federasyonu Hakimler Konseyi, Rus hakimlerin kripto para sahibi olma haklarıyla ilgili resmi bir açıklama yayımladı. Yetkili, yerel mahkeme düzenlemelerine atıfta bulunarak, yerel yargıçlara bir tür yabancı finansal araç olarak görüldüğü için kripto para birimleri tutmaktan uzak durmalarını özellikle tavsiye etti.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar