Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65603.15
-1.43%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3527.67
-0.93%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.62
-4.70%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $599.8
-1.09%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rusya Kripto Para Madencisini Elektrik Hırsızlığı Suçuyla Tutukladı!

Rus kripto para madencisi madencilik çiftliğini elektrik şebekesine bağlayarak illegal enerji tükettiği iddiasıyla yargılandı.

Clock
Paylaş
Rusya Kripto Para Madencisini Elektrik Hırsızlığı Suçuyla Tutukladı!

Rusya Komi Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Sıktıvkar’da bir mahkeme, 39 yaşındaki yerel bir kripto para madencisini yer altı madencilik çiftliği için elektrik hırsızlığı gerçekleştirmekten suçlu buldu.

Bölgeden aktarılan haberlere göre madencilik donanımı endüstriyel bir işletmeden kiralanan bir binada yer alıyordu ve yakınlardaki bir trafo istasyonuna bağlanmıştı. Böylece madenci, kripto para madenciliği için gerekli enerjiyi bedava bir şekilde bu istasyondan sağlayabiliyordu.

728×90 muhabbit - Rusya Kripto Para Madencisini Elektrik Hırsızlığı Suçuyla Tutukladı!300x250 muhabbit - Rusya Kripto Para Madencisini Elektrik Hırsızlığı Suçuyla Tutukladı!

Bölge Savcılık Ofisi’nin salı günü yayımlanan basın bildirisinde yerel madencinin en az 5 senedir bu işle meşgul olduğu ve şimdiye dek 1,3 milyon kilowatt saat elektrik enerjisi çaldığı belirtildi. Çalınan bu enerji miktarının 5,7 milyon Rusya rublesi değerinde olduğu ifade ediliyor. 5,7 milyon Rus rublesi ise – yazının yazıldığı tarihteki kur değerlerine göre – $75.000’a ve 1.015 milyon Türk lirasına denk geliyor.

Bildiriye göre henüz kimliği açıklanmayan ve mahkeme sırasında suçunu kabul eden madenci, 2015-2020 yılları arasında gerçekleştirmiş olduğu madencilik faaliyetleri için 2 yıllık gözetim süresine ek olarak 2 yıl da tecil edilmiş ceza aldı.

Rusya Yasaları Kripto Paralara Dair Bir Açıklama Getirmiyor

Rusya hâlâ kripto para piyasası üzerine bir yasal düzenleme getirmiş değil. Yasal düzlemdeki bu boşluk, enerji kaynaklarının bolluğu ile bilinen ülkede pek çok vatandaşın konuya ilgi duymasına yol açıyor.

Kimileri kripto para madenciliğine ciddi anlamda kârlı bir iş olarak yaklaşırken, diğerleri madenciliği ek bir gelir kaynağı olarak görmekle yetiniyor. Bu durum ise özellikle yerel bölgelerde elektrik enerjisi sıkıntısına sebebiyet veriyor. Yerel bölge liderlerinden gelen açıklamalara göre özellikle bodrum dairelerinde ve garajlarda gerçekleştirilen madencilik faaliyetleri artan yükü kaldıramayan elektrik ağlarına hasar veriyor.

İlginizi çekebilir: Bitcoin nedir?

Hane başına düşen $0.01’lik, yani 0.09 Türk lirası değerinde elektrik harcamasıyla, İrkutsk Oblastı eyaleti Rusya’daki en düşük elektrik kullanım oranlarına sahip olmasıyla biliniyor. Ancak buna rağmen, İrkutsk Oblastı dahi kripto para madenciliğinin yoğun elektrik enerjisi tüketiminden nasibini almış durumda.

Eyaletin önde gelen bir elektrik şirketi evlerinden kripto para madenciliği ile uğraşanlara geçtiğimiz yıl tam 85 dava açtı. Bölgeden son gelen açıklamalara göre şirket bu davaların 9’unu şimdiden kazandı. Şirketin bu 9 davadan 18,7 milyon ruble, yani 3,367 Türk lirası tazminat elde etmesi bekleniyor.

rusya duma 1 943x600 - Rusya Kripto Para Madencisini Elektrik Hırsızlığı Suçuyla Tutukladı!
Rusya Duma Meclisi

Rus Meclisi Duma Kripto Para Madenciliğini Resmiyete Dökmeye Hazırlanıyor

Moskova’daki yetkililerin birçoğu ve yerel liderlerin bir kısmı hükümete uzun zamandır kripto para madenciliğini resmî bir ekonomik faaliyet olarak tanıması ve ona göre vergilendirmesi çağrısında bulunuyor. Böyle bir resmiyetin kazandırılması durumunda madencilerin kullandıkları elektrik enerjisi için sıradan vatandaştan daha çok ödeme alınabileceği de ifade ediliyor.

Her ne kadar henüz ortada somut bir yasal gelişme bulunmasa da, Rusya meclisi Duma’da kurulan bir çalışma grubunun şu günlerde madencilik dahil birçok kripto para aktivitesini kapsayan bir yasal düzenleme üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz aralık ayında Rusya federal hükümeti yerel bölgelere kendi elektrik ücretlerini belirleme hakkını sundu. Bu hakkın yerel bölgelerdeki amatör kripto para madencilerinin daha çok elektrik faturası ödemesine yol açacağı, bu nedenle madencilik faaliyetlerini aksi yönde teşvik edeceği düşünülüyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar