Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63350.01
-4.56%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3096.12
-4.48%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.41
-7.13%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $550.3
-4.68%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rusya’da Nakit Sıkıntısı Yaşanıyor!

Rus rublesi, 28 Şubat 2022 Pazartesi sabahı ABD doları karşısında %30 düşüşle tüm zamanların en düşük seviyesine geldi.

Clock
Paylaş
Rusya’da Nakit Sıkıntısı Yaşanıyor!

Rus rublesi, 28 Şubat 2022 Pazartesi sabahı ABD doları karşısında %30 düşüşle tüm zamanların en düşük seviyesine geldi.

Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören Rusya’nın en büyük borç verme (lending) bankası Sberbank, 28 Şubat 2022 Pazartesi günü yaklaşık %75 oranında değer kaybetti.

728×90 muhabbit - Rusya'da Nakit Sıkıntısı Yaşanıyor!300x250 muhabbit - Rusya'da Nakit Sıkıntısı Yaşanıyor!

Avrupa Komisyonu, 26 Şubat 2022 Cumartesi günü bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre Batılı müttefikler, Rusya Merkez Bankası’nın 630 milyar dolar değerindeki uluslararası rezervlerine kısıtlayıcı tedbirler getirmek istiyor.

Bu açıklamanın ardından düşüş yaşandı. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen konu ile ilgili şunları söyledi:

Rusya Merkez Bankası’nın varlıklarını donduracağız. Bu, bankanın işlem yapmasını engelleyecek. Böylelikle Merkez Bankası, varlıklarını kullanamayacak.

RUBUSD 2022 03 01 11 56 37 1051x600 - Rusya'da Nakit Sıkıntısı Yaşanıyor!
Rus Rublesi/ ABD Doları Günlük Mum Grafiği

Rusya SWIFT Sisteminden Çıkarıldı!

ABD, Avrupa Birliği ve Kanada ile birlikte 200’den fazla ülkeyi ve 11.000’den fazla banka ve finans kuruluşunu birbirine bağlayan bankalar arası bir para sistemi olan SWIFT, Rusya’yı bu çemberinden dışında bıraktı.

SMBC Private Wealth’in Yatırım Başkanı Alexandre Moutin, konu hakkında şunları söyledi:

Ukrayna ile olan askeri çatışma, Putin’in beklediğinden daha uzun sürecek. Batı’nın ve küresel toplumun tepkisi de Rusya’ya Putin’in beklediğinden daha çok zarar verebilir.

Rus bankalarla ilgili yaptırımlar devam ediyor ve Rusya savaşmaya devam ederse büyük olasılıkla önümüzdeki günlerde bu yaptırımların seviyesi de artacak.

Rusya Merkez Bankası, nakit paraya olan talebin Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını açıkladı. Rusya Merkez Bankası, 25 Şubat 2022 Cuma günü ATM’lere sağladığı para miktarını artırmak zorunda kaldı.

Birkaç kişi Rusya’daki ATM’lerde uzun kuyrukların görüntülerini ve videolarını sosyal medyada yayınladı. Bir Twitter kullanıcısının paylaşımına göre ATM sırasında yaklaşık 70-80 kişi sırada bekliyor. Gönderiyi paylaşan kişi açıklama olarak ATM’lere konulan paraların 40 dakika içinde bittiğini söyledi.

Rusya Merkez Bankası, 27 Şubat 2022 Pazar günü bir açıklama yaptı:

Finansal istikrarı korumak ve mali açıdan operasyonel sürekliliği sağlamak için gerekli kaynaklara ve araçlara sahibiz. Bütün halkımız sakinleşebilir.

Bu açıklamalara rağmen insanlar, hala nakit çekmek için ATM’lerde sıraya giriyor. Bir St. Petersburg sakini konu ile ilgili şunları söyledi:

Perşembeden beri herkes nakit almak için ATM’den ATM’ye koşuyor.

ATM’de nakit çekmek için bekleyen başka bir kişi ise şunları söyledi:

Bir saattir kuyrukta bekliyorum ama paramı dövize çeviremedim elimde ruble kaldı.

Oanda’nın Asya merkezli pazar analisti Jeffrey Halley şunları söyledi:

Rusya’da bir banka kaçışı şimdiden başladı. Enflasyon, Rusya’da büyük bir artış gösterecek. Rus bankacılık sisteminin başı belaya girecek.

Rusya’daki Halk, Enflasyondan Etkilenmemek İçin Kripto Paralara Yatırım Yapabilir mi?

Rusya, Ukrayna’ya savaş açtı. Bu nedenle bazı ülkeler Rusya’ya karşı cephe aldı. Kriz dönemlerinde eldeki varlığı nakite çevirmek bir hayli zordur. Rusya’daki insanlar ATM’lerde sıra beklemesine gerek kalmadan kripto paralar satın alarak enflasyondan daha az etkilenebilirler.

Bitcoin, 28 Şubat 2022 Pazartesi günü büyük bir yükseliş gerçekleştirdi ve 36.000 $ seviyelerinden 44.000 $ seviyelerine kadar yükseldi. BTC’nin yükselmesine direkt olarak etki edecek bir sebebi söylemek zor. Ancak Rusya’daki halk kripto paralara yönelmiş olabilir.

Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar