Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60007.99
2.28%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3187.64
0.92%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.72
-0.92%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $536.4
1.30%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Rusya’da Telegram Artık Kullanılabilir! Yasak Kalktı!

Clock
Paylaş
Rusya’da Telegram Artık Kullanılabilir! Yasak Kalktı!

Rusya’nın Roskomnadzor olarak bilinen, Haberleşme, Bilgi Teknolojisi ve Kitle İletişim Federal servisi Telegram’ın 2 yıllık yasağını kaldırdı.

Ülkede yaşanan yasaklama olayından sonra binlerce kişi Moskova sokaklarında eylem yaparak kararı protesto etmişti. Olayın başlangıcı ise Eylül 2017’de Federal Güvenlik Servisinin, Telegram’dan bazı bilgileri almak için iletişime geçmesinden sonra yaşanmıştı. Telegram CEO’su Pavel Durov ise, böyle bir isteğin teknik olarak mümkün olmadığını ve anayasal ihlal olarak sayılacağını ifade ederek iş birliği yapmayı reddetmişti.

728×90 muhabbit - Rusya'da Telegram Artık Kullanılabilir! Yasak Kalktı!300x250 muhabbit - Rusya'da Telegram Artık Kullanılabilir! Yasak Kalktı!

Rusya’da Telegram’ı yasaklamak için yapılan çabaların sonuç göstermesinden sonra, yerel yetkililer nihayet ülkede şifrelenmiş iletişim uygulamasının yasağını iptal etmeye karar verdiler.

18 Haziran’da yapılan resmi açıklamada, yetkililerin Rusya Başsavcısı ile ortak karara vararak Telegram’ın yeniden erişime açıldığı söylendi.

Haberi açıklayan Roskomnadzor, Telegram CEO’su Pavel Durov’un terörizm ile yüzleşmeye istekli olduğunu söyledi. Duyuru, Telegram ekibinin kullanıcı gizliliğini sağlarken, aktif bir şekilde terörizm ile mücadele ettikleri iddiasından hemen sonra yapıldı.

4 Haziran tarihinde yapılan Telegram yayınında, Telegram CEO’su, Telegram’ın her ay, binlerce şiddete teşvik eden kamuya açık görüşleri engellediğini belirtti.

Durov ayrıca sözlerine şunları ekledi;

Her ay Telegram ekibi, şiddete ve teröre teşvik eden on binlerce kullanıcıyı engelliyor. Telegram ekibi olarak, gizlilik politikalarına uygun bir şekilde yazışmaların gizliliğini sağlarken, küresel terör eylemlerini önleyen bir sistem geliştirdik.

Gün geçtikçe popülerliğine popülerlik katan uygulama 2013 yılında hayatına başlamıştı. An itibariyle uygulamanın dünya çapında 400 milyonu aşkın kullanıcı bulunuyor.

Geçtiğimiz senelerde İran, ülkenin iç ve dış güvenliğini tehdit ettiği iddialar ile Telegram uygulamasını ülkede yasaklamıştı.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar