Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69581.21
-1.83%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3748.92
2.46%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.69
1.07%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $617.8
3.54%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Rusya’dan Dijital Varlıklara Karşı Yeni Yasa

Rusya Hükümeti hükümet yetkililerinden yasa dışı yollarla elde edilen fonlara el konulmasına müsaade eden yeni bir yasa tasarısını kabul etti.

Clock
Paylaş
Rusya’dan Dijital Varlıklara Karşı Yeni Yasa

Rusya Hükümeti 18 Şubat 2022 tarihinde kabul ettiği yeni bir yasa ile hükümet yetkililerinin yasa dışı yollardan elde ettiği gelirlere ve dijital varlıklarına el koyma yetkisini devlete verdi.

Yeni yasaya göre son üç yılda beyan eden gelirlerini aşan finansal varlıklara sahip olan hükümet yetkililerinin mal varlıklarına kolluk kuvvetleri tarafından el konulabilecek.

728×90 muhabbit - Rusya'dan Dijital Varlıklara Karşı Yeni Yasa300x250 muhabbit - Rusya'dan Dijital Varlıklara Karşı Yeni Yasa

Söz konusu mal varlıkları kapsamına ev, araba ve menkul kıymetleri dahil eden yasa, hükümet yetkililerinin bu varlıkları satın almak için gerekli olan fonu yasal yollardan elde ettiklerini ispatlamalarını zorunlu kılıyor.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Nedir?

Yasa, hükümet yetkililerinin bankalardaki ve diğer aracılardaki hesaplarına aktarılan fonları da kapsıyor.

Yasa aynı zamanda savcılık makamının fonların kaynaklarını öğrenme talebiyle bankalar gibi geleneksel finansal kurumların yanı sıra dijital finans platformları ile de iletişime geçebileceğini belirtiyor.

Rusya Parlamentosu’nun Finansal Piyasa Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov da kripto paralara değinerek yasanın bu yeni para birimlerini kapsamasının önemine işaret etti.

Yeni finansal kaynaklar ortaya çıktığına göre bu kaynaklardan elde edilen gelir de resmî olarak kayda geçirilmeli.

Mevcut “Bankalar ve Bankacılık Faaliyetleri” ve “Yolsuzlukla Mücadele” yasaları da yeni çıkarılan yasa ile paralel olacak şekilde yeniden düzenlendi. Yeni yasanın hükümlerinin ise 10 gün içerisinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

rusya duma 1 943x600 - Rusya'dan Dijital Varlıklara Karşı Yeni Yasa
Rusya Duma Meclisi

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Amacı Yolsuzluk ile Mücadele

Yeni yasal düzenleme Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ağustos 2021 tarihinde federal hükümete kripto para varlıklarına sahip hükümet yetkililerinin araştırılması emrini verdikten sonra meydana geldi.

Putin birçok bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası’nı hükümet yetkililerinin dijital varlıklarına dair bilgi toplamakla ve bu bilgileri doğrulamakla görevlendirmişti.

2020 senesinde Putin hükümet çalışanlarının kripto varlıklarını bildirmeleri yönünde bir çağrıda bulundu.

Bu çağrı kapsamında hükümet çalışanları ve ailelerinin kripto paralarını nereden aldıklarını ve dijital varlıklarının değerini 30 Haziran 2021 tarihine kadar devlete bildirmeleri gerekiyordu.

Putin’in hamlesi Rusya’nın hükümette oluşan yolsuzluğa karşı başlattığı mücadelenin bir ayağını temsil ediyordu.

Yolsuzluk ile mücadelenin yanı sıra halihazırda Rusya hükümeti kripto paralara yönelik kapsamlı bir düzenlemenin de üzerinde çalışıyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar