BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Sberbank ve S7 Airlines Kripto ile Bilet Satacak!

Sberbank ve S7 Airlines, blockchain tabanlı bir ödeme sistemi için işbirliği yapıyor.

Yayın:

-

Sberbank

Rusya’nın devlete bağlı en büyük bankası olan Sberbank, blockchain tabanlı bir bilet satış sistemi sunmak için büyük bir yerli havayolu şirketi ile anlaştı.

Rusya’nın en büyük bankasının, akıllı sözleşmeler ve tokenlar aracılığı ile kurumsal müşterilere anında ödeme yapmalarını sağlayacak yeni bir bilet satış platormu üzerinde S7 Airlines ile bir işbirliği yaptığı iddia ediliyor.

Yerel haber ajansı Kommersant’ın 26 Ağustos tarihli haberine göre, yeni sistem Eylül 2020’de piyasaya sunulacak. Habere göre, Rusya’da ödeme işlemi için sanal tokenlar ilk defa kullanılacak.

Bildirildiği gibi, yeni sistem kurumsal müşterileri yalnızca mevcut geliştirme aşamasında hedeflemekte. Sberbank ve S7 temsilcilerinin söylediğine göre, blockchain destekli sistemin ödeme süresinin 10 günden sadece 20 saniyeye düşürmesi planlanıyor.

Kommersant’a göre, yeni bilet satış sistemi, şirketlerin kendi blockchain uygulamalarını geliştirmelerine ve akıllı sözleşmeler oluşturmasına olanak tanıyan tescilli bir blockchain platformu kullanıyor. Bu nedenle S7 Airlines, blockchain bile uygulamasını Sberbank tarafından platformuna yerleştirmiş durumda.

Yeni girişimde tokenleştirme sürecinin nasıl uygulanacağı henüz belli değil. Sberbank, akıllı sözleşmeler kullanarak kurumsal müşterinin hesabından, meblağı “tokenize” bir şekilde çekecek gibi görünüyor. S7 Airlines’dan bir yönetici. ise, tokenların “müşterilerin gerçek hesapları ile” bağlantılı olacağını söyledi.

Hem Sberbank hem de S7 Airlines, son yıllarda blockchain teknoloji gelişimine kendini adamış iki firma. Rusya’nın büyük havayolu şirketi ve küresel havacılık ittifakı Oneworld’ün bir üyesi olan S7 Airlines’ın, 2017’de Rusya’nın en büyük özel bankası Alfa-Bank ile işbirliği yaparak, dünyanın ilk blockchain destekli bilet satın alımını gerçekleştirdiği bildirildi. Bildirilenlere göre bu bilet satış işlemi, yaklaşık 1 milyon $’ın üzerinde bir gelir getirdi.

Ağustos ayının başlarında, raporlar Sberbank’ın bire bir şekilde Rus rublesine sabitlenmiş bir stablecoin geliştirmeyi düşündüklerini ileri sürmekteydi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Cardano 250.000 $’lık Fon Başlatıyor

Cardano, ekosistemini geliştirmek istiyor.

Yayın:

-

By

Cardano’nun (ADA) arkasındaki teknoloji firması IOHK tarafından, girişimcileri Cardano ekosistemine çekmeye ve ağın merkeziyetini daha fazla yayınlamaya yardımcı olmak için bir kamu fonu başlatıldı.

IOHK yaptığı açıklama ile Cardano için zincir içi yönetişim, hazine ve topluluk inovasyonu dünyasına önemli bir ilk adım olan Project Catalyst’in ilk kamu fonunun lansmanını başlattıklarını duyurdu.

Web sitesi üzerinden açıklama yapan firma, yeni fonun Project Catalyst’in bir parçası olduğundan bahsetti. Firma, ADA topluluğu üyeleri tarafından onaylanan projelere oy vermek ve “ADA” varlıklarını kullanabilecekleri teklifler için ödeme yapmak üzere fon ayıracağını açıkladı. 

Duyuruda, yeni oluşturulacak ilk kamu fonunun, topluluğun faydalanabileceği 250 bin dolar değerinde “ADA” içerdiğinden bahsedildi. Şirket tüm üyelerin fikrini açıkça söyleyebileceği bir sistem oluşturdukları dille getirdi. Kazanan fikirler halka açık bir oylamayla sonucunda belirlenecek ve teklifler bir geliştirme sürecine girecekler.

Fon ile girişimciler önümüzdeki altı ay içinde Cardano ağının üstüne merkezi olmayan uygulamalar ve işletmeler kurmaya teşvik edilecek. Ayrıca pazarlama girişimlerinden altyapı geliştirmeye, iş planlamasından içerik oluşturmaya kadar çok çeşitli fikirler üretilmesi için yoğun bir çaba sarf edileceği aktarıldı.

Topluluk üyeleri, ortaya attıkları projelerini gerçekleştirmek ve gerekli finansmanı sağlayabilmek için birbirleri ile rekabet içinde olacaklar. Böylece yeni ve geliştirilebilir projeler ortay çıkacak.

Açıklamada, projeler için yapılacak “Topluluk Oylaması”nın, blok zincirinin yıl sonuna kadar başlayacak olan Voltaire aşamasının bir parçası olduğu bildirildi.

Cardano Ekosistemi

Firma, Voltaire’in, Cardano ekosisteminde çok önemli bir yapı taşı olacağını belirtti. Çünkü her “ADA” sahibinin platformun gelecekteki gelişimi hakkında kararlar almasına ve ekosistemin büyümesine katkıda bulunmasına izin vereceğini açıkladı. Zincir üzerinde oylama ve hazine sisteminin getirilmesiyle, ağ katılımcıları, Cardano’yu demokratik ve kendi kendini idame ettiren bir şekilde ortak hedeflere ulaşmaya yönlendirmek için hisselerini ve oy haklarını kullanabilecekler.

Oylama ve hazine sistemi, “ADA” sahiplerinin ağın geleceği hakkında doğrudan oy kullanmalarına izin vererek. Bu sistemin Cardano‘nun merkeziyetini artırmasına yardımcı olmak için tasarlandığı bilgisi verildi. 

Son olarak, topluluk üyelerinin, projeleri oluşturulacak olan inovasyon platformunda veya yakında piyasaya sürülecek olan bir mobil uygulamada inceleyebilecekleri açıklaması yapıldı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

AB, 2024’e Kadar Kapsamlı Bir Kripto Düzenlemesi Yapacak!

Avrupa Birliği, kripto paralara bir düzenleme getirmek istiyor.

Yayın:

-

AB

AB, kripto ve blockchain teknolojisini 2024 yılına kadar ana işlemlerine dahil etmeyi planlıyor.

Reuters’ın Cuma günü bildirdiklerine göre, önümüzdeki dört yıl boyunca Avrupa Birliği, uluslararası para transferleri için blockchain ve dijital varlık kullanımını teşvik edecek yeni düzenlemeler sağlamayı hedefliyor.

Belgenin ayrıntıları şu şekilde:

2024 yılına kadar AB, finans sektöründeki DLT teknolojisinin ve kripto varlıkların alımını mümkün kılan kapsamlı bir düzenleyici çerçeveyi uygulamaya koymalı. Ayrıca bu teknoloji ile ilişkili riskleri de ele almalıdır.

Reuters’a göre, nüfusun neredeyse %80’inin kayıt parayla işlem gördüğünü fark eden Birliğin yönetim birimi olan Avrupa Komisyonu, dijital ödemelerin daha yaygın hale gelmesini istiyor ve hızlı işlem sürelerini hedefliyor.

Komisyonun bildirilen hedefleri arasında, daha fazla verimlilik ve finansal faaliyetlere erişim kolaylığı yer almakta. Bunların hepsi ise verimlilik ile alakalı süreçler. Belgeler, “2024’e kadar, pasaport ve tek noktadan satış lisansı ilkesi, dijital finans için güçlü potansiyele sahip tüm alanlarda uygulanmalıdır.” diyor. Reuters, önümüzdeki yıl hızlı işlem yollarının büyük olasılıkla ciddi bir konu olacağını da sözlerine ekledi.

Corona virüs salgını dünya çapında dijital ödeme arzusunu hızlandırmış olsa da, blockchain ve kripto varlıkları düzenleyicilerin ana konusu oldu. Birçok ülke ödeme altyapılarını düzene koymak amacıyla merkez bankası dijital para birimlerini geliştirmeye başladı bile.

Daha çok kripto para haberi için: Kripto Para Haberleri

Daha çok blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.