Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67099
-3.44%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3745.41
0.67%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.62
-4.81%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $590.2
-3.61%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

SBF Robinhood Hisse Alımı İçin Alameda’dan Borç Almış!

SBF’in borsanın kardeş kuruluşu Alameda Research’ten Robinhood hisselerini satın almak için 546 milyon dolar ödünç aldığı ortaya çıktı.  

Clock
Paylaş
SBF Robinhood Hisse Alımı İçin Alameda’dan Borç Almış!

FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’ın (SBF) borsanın kardeş kuruluşu Alameda Research’ten Robinhood hisselerini satın almak için 546 milyon dolar ödünç aldığı ortaya çıktı.  

Aynı hisselerin daha sonra Bankman-Fried tarafından Alameda’nın BlockFi’den aldığı bir kredi için teminat olarak kullanıldığı ifade edildi.

728×90 muhabbit - SBF Robinhood Hisse Alımı İçin Alameda'dan Borç Almış!300x250 muhabbit - SBF Robinhood Hisse Alımı İçin Alameda'dan Borç Almış!

Tutuklandığı gün olan 12 Aralık 2022’de Antigua ve Barbuda Yüksek Mahkemeleri’ne ifade veren SBF’in ifadeleri 27 Aralık 2022’de ortaya çıktı. Yeminli ifadesinde SBF, kendisinin ve FTX Kurucu Ortağı Zixiao “Gary” Wang’ın Alameda’dan söz konusu parayı dört farklı senet aracılığıyla nisan ve mayıs ayları arasında aldıklarını dile getirdi. 

Ortaya çıkan bilgilere göre 30 Nisan 2022’de 316,6 milyon dolarlık ve 35,1 milyon dolarlık senetler sırasıyla SBF ve Wang’a verildi. 15 Mayıs 2022’de ise 175 milyon dolar ve 19,4 milyon dolar değerlerinde iki ayrı senet daha SBF’e verildi. 

Senetler SBF’in Antigua merkezli paravan şirketi Emergent Fidelity Technologies Ltd.’e sermaye olarak aktarıldı. Paravan şirket söz konusu sermayeyi Mayıs 2022’de aracı kurum Robinhood’dan 648 milyon dolar değerinde %7,6 hisse almak için kullandı. 

SBF ifadesinde eğer Emergent tarafından hisseler için ödenen meblağ belirtilen 546 milyon dolardan fazlaysa da o ekstra meblağının da Gary ve kendisi tarafından ödünç alındığına şüphesi olmadığını belirtti.

FkkWa1DX0AAExFH 900x600 - SBF Robinhood Hisse Alımı İçin Alameda'dan Borç Almış!

SBF Aldığı Borçlarla Robinhood Davasını da Karıştırdı

Söz konusu senetlerin ortaya çıkması şu anda net değeri 430 milyon dolar olan 56 milyon Robinhood hissesine dair halihazırda devam eden davayı daha da karmaşık bir hale getirebilir.  Daha evvel BlockFi, SBF’in şirketi Emergent’ı Robinhood hisseleri için dava etmişti.

FTX, 23 Aralık 2022’de ABD iflas yargıcına BlockFi’ın hisseler üzerinde hak iddia etmemesi için destek çağrısında bulunmuştu. Hisselerin Alameda’ya ait olduğu belirtilmiş, FTX şirketlerinin Robinhood hissesini soruşturmalar sürecinde elinde tutması konusunda ısrarcı olunmuştu. 

Ayrıca, SBF ve FTX yatırımcısı Yonathan Ben Shimon da hisseler üzerinde hak beyan etmişti. 

İlginizi çekebilir: Eski Alameda CEO’su Caroline Ellison Suçunu Kabul Etti!

FTX’in iflas başvurusu sonrasında yapılan soruşturmalar SBF’in Alameda’dan 1 milyar dolarlık kişisel senet aldığını ortaya koymuştu. 

23 Aralık 2022’de ifade veren eski Alameda CEO’su Caroline Ellison ise Alameda’nın FTX müşterilerinin borsaya verdiği sermayelerden zaman zaman ödünç aldığını belirtmişti. 

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar