Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66516.13
-5.92%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3204.96
-9.03%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38
-18.24%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $576.1
-5.59%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

Silvergate’in Ardından “Silikon Valley Bank” da (SVB) İflas Etti!

Silicon Valley Bankası’nın (SVB) ana şirketi SVB Financial alıcı bulamayınca yasal düzenleyiciler tarafından kapatıldı. 

Clock
Paylaş
Silvergate’in Ardından “Silikon Valley Bank” da (SVB) İflas Etti!

Silicon Valley Bankası’nın (SVB) ana şirketi SVB Financial alıcı bulamayınca yasal düzenleyiciler tarafından kapatıldı. 

İddialara göre mevduat çıkışlarının satış sürecini geride bırakması, potansiyel alıcıların banka hakkında gerçekçi bir değerlendirme yapmasını çok zorlaştırıyordu. Alıcı bulmak için çaba gösteren SVB’nin sermaye artırmak yönündeki uğraşları sonuç vermeyince bu amaçla danışmanlar tuttuğu belirtiliyor. 

728×90 muhabbit - Silvergate'in Ardından “Silikon Valley Bank” da (SVB) İflas Etti!300x250 muhabbit - Silvergate'in Ardından “Silikon Valley Bank” da (SVB) İflas Etti!

SVB geçtiğimiz hafta Çarşamba günü 2 milyar dolardan fazla sermaye biriktirmeyi planladığını duyurmuş, bu duyuru sonrasında 09.03.2023 Perşembe günü bankanın hisseleri %60 değer kaybetmişti. 10.03.2023 Cuma günü hisseler piyasa öncesi işlemlerde %60 daha değer kaybetti ve bu andan itibaren de hisseler bir daha işleme açılmadı. 

İlginizi çekebilir: Kripto Para Bankası Silvergate FTX’in Son Kurbanı Oldu!

08.03.2023 Çarşamba günü yayımlanan plana göre SVB 1,25 milyar dolarlık adi hisse senedi ve 500 milyon dolarlık konvertibl imtiyazlı hisse satmak istiyordu.

SVB ayrıca yatırım firması General Atlantic ile 500 milyon dolarlık adi hisse satışı yapmak üzere anlaştığını duyurmuş, ancak bu anlaşmanın diğer adi hisse senedi arzının kapanmasına bağlı olduğu iddia edilmişti. 

cripto8 01 - Silvergate'in Ardından “Silikon Valley Bank” da (SVB) İflas Etti!

SVB’yi Nakit Sıkıntısı Bitirdi!

Girişim destekli şirketler için oldukça önemli bir banka olan SVB’nin ek sermaye toplamak istemesinin temel sebebi olarak müşterilerin nakitlerini yakması gösteriliyor. 

Ancak; artan faiz oranları, resesyon korkusu ve piyasadaki ilk halka arzlara dair yavaşlama erken dönem şirketlerin daha fazla nakit biriktirmesinin önüne geçti. Bu da haliyle firmaların SVB gibi bankalardaki mevduatlarını düşürmelerine yol açtı.

Konuya dair konuşan Wall Street analistlerine göre SVB’deki sıkıntıların tüm bankacılık sistemine yansıması düşük bir ihtimal. Morgan Stanley’nin müşterilerine ilettiği bir nota göre SVB’nin sorunları oldukça “nevi şahsına münhasırdı.” 

SVB, 08.03.2023 Çarşamba günü yaptığı duyuruda 21 milyar dolar değerinde menkul kıymeti nakit elde etmek için sattığını ve bilançosunu faiz oranlarından daha az etkilenen kısa vadeli varlıkları kapsayacak şekilde yeniden düzenlediğini de duyurmuştu. SVB bu satıştan 1,8 milyar dolar zarar ettiğini tahmin ediyor.

Devamı Editörün Notu (Betül Özdemir)

SVB, Hazine Tahvilleri ve USDC Peg

Silicon Valley Bank ABD’nin regüle edilmiş en büyük bankalarından biri. Amerika’da bulunan Silikon Vadisindeki girişim şirketleri (start-up), VC’ler ve risk sermayeleri çalışmak için genelde bu bankayı tercih ediyordu. Aldıkları yatırımları bu bankada tutuyorlar ve karşılığında mevduat faizi alıyorlardı. SVG ise müşterilerine ait bu yatırımları devlete borç olarak verip, karşılığında hazine tahvilleri alıyordu.

Peki ne oldu? Fed enflasyonu düşürmek için faizleri yükselttiğinde SVG’nin elindeki düşük faizli tahvil stokları durumdan kötü etkilendi. Ekonominin bozulmasıyla ve girişim şirketlerine yapılan yatırımların düşmesiyle birlikte banka müşterileri giderlerini karşılamak için SVG’deki nakitlerini çekmeye yöneldiler. Elindeki nakiti hazine tahviline çeviren SVG’nin likiditesi hızla erimeye başladı ve talep edilen nakit ihtiyacını gidermek için tuttuğu tahvilleri satmaya çalıştı. Ancak faizler yükseldiği için herkes devlete daha iyi şartlarda borç verebiliyordu, tahviller ise SVG’nin elinde patlamıştı. Banka likidite krizini çözemediği için son domino taşı insanların paniğe kapılarak banka hisselerini satmasıyla yıkıldı.

Bu durum diğer ABD şirketlerini de etkiledi. Öyle ki USDC ihraçcısı şirket Circle’ın bu bankada nakit tuttuğu biliniyor fakat miktarı bilinmiyordu. Circle resmi sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Bu tweet ve devamında yaptığı açıklamaya göre Circle USDC rezervlerinin sadece %25’ini nakit olarak tuttuğunu (40 milyar dolar), bunun da %25’lik kısmının (10 milyar doları) Silicon Valley Bank (SVB) dahil olmak üzere toplam 6 bankada bulunduğunu söyledi. USDC peg’nin bozulmasıyla açıklamalarına devam eden Circle, SVB yönetimindeki nakitin sadece 3,3 milyar dolar olduğunu belirtti.

Ardından RobinhoodApp, depeg olan stablecoin USDC ile ticareti ve mevduatı askıya aldığını duyurdu. Diğer stablecoinler DAI ve FRAX ciddi miktarda USDC tarafından desteklendiği için Circle’ın 3,3 milyar dolarlık nakitinin SVB’de tuttuğunu açıklaması iki stablecoin’in peg’ini de kötü etkiledi ve fiyatlar 0,90 doların altına düştü. Durumu kurtarmak için son 24 saatte toplam arza 0,65 milyar DAI arzı eklendi ancak tüm bu olanlar stablecoin’lerin tamamında geçici olduğunu ummuduğumuz bir peg kaybına neden oldu.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Borsa haberi için: Borsa Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar