Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68641.9
1.14%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3863.74
0.50%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.21
1.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $601.9
0.75%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

Solana Tabanlı Stablecoin Nirvana, Flash Loan Saldırısına Uğradı!

Nirvana’nın yerel tokenı ANA ve stablecoin NIRV, saldırıdan sonra büyük fiyat düşüşleri yaşadı.

Clock
Paylaş
Solana Tabanlı Stablecoin Nirvana, Flash Loan Saldırısına Uğradı!

Blockchain güvenlik şirketi PeckShield verilerine göre, Solana’daki merkeziyetsiz (DeFi) yield protokolü olan Nirvana Finance, yaklaşık 3.5 milyon dolarlık bir ”flash loan” açığından zarar gördü.

728×90 muhabbit - Solana Tabanlı Stablecoin Nirvana, Flash Loan Saldırısına Uğradı!300x250 muhabbit - Solana Tabanlı Stablecoin Nirvana, Flash Loan Saldırısına Uğradı!

Nirvana’nın yerel tokenı ANA ve stablecoin NIRV, saldırıdan sonra büyük fiyat düşüşleri yaşadı. ANA token %89 düşüşle 8,97 dolardan 0,93 dolara düşerken, stablecoin NIRV sabitlendiği ABD doları değerinin yaklaşık %90’ını kaybetti.

İlginizi çekebilir: DeFi’ın Zayıf Noktası “Flash Loan” Nedir ?

Solana Muhabbit 1200x600 - Solana Tabanlı Stablecoin Nirvana, Flash Loan Saldırısına Uğradı!

Peki Olay Nasıl Oldu?

On-chain verilerine bakıldığında, saldırganın 10 milyon dolar değerinde ANA tokenı mintlemek için USDC’de 10 milyon dolarlık bir flash loan kullandığı görülüyor. Flash loan; aynı blokta geri ödenirse, büyük miktarlarda sermayeyi düşük maliyetle ödünç almanıza izin verir. Bu flash loan, Solend Protokolü ile güvence altına alındı.

Saldırganın daha sonraki hamlesi ise, protokolün oracle beslemesini manipüle ederek, ANA tokenların fiyatını olduğundan daha yükseğe çıkarması ve varlıkların değerini 10 milyon doların üstüne çıkarması oldu. Saldırgan amacına ulaştıktan sonra ANA tokenları USDT cinsinden 13,49 milyon dolar ile swapladı.

Bu hareket neticesinde Nirvana kasasından 3.49 milyon dolar fazladan çekilmiş oldu. Saldırıyı gerçekleştiren kişi, ilk 10 milyon dolarlık krediyi geri ödedi ve kârı Wormhole aracılığıyla bu linkteki Ethereum cüzdan adresine gönderdi ve onu da DAI stablecoinine çevirdi.

Nirvana Finance, olay kamuoyuna yansıdıktan sonra istismar hakkında resmi bir açıklama yapmadı. Solend ise olaydan haberdar olduğunu ve Nirvana ekibiyle iletişim içinde olduklarını, protokolünün istismardan etkilenmediğini söyledi.

Birçok ağdaki DeFi protokolleri genellikle flash loan saldırılarının hedefindedir. Bir Ethereum stablecoin projesi olan Beanstalk, bu yıl nisan ayında kripto para alanında kaydedilen en büyük flash loan istismarında tam 182 milyon dolar kaybetmişti.

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar