Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65184.02
-0.39%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3553.01
0.05%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.88
-0.41%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $597.9
0.12%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

Sorare Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sorare, blok zincirinde yer alan bir fantezi futbol oyunudur.

Clock
Paylaş
Sorare Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sorare, şu anda 180 adet lisanslı futbol takımın oyuncu kartlarını dijital olarak satın almanıza, sahip olmanıza ve satmanıza olanak tanıyan bir NFT fantezi futbol oyunudur.

Fantezi spor oyunları, 2019’da tahmini $18,6 milyar olan ve 2027 yılına kadar $48,6 milyar ulaşacağı tahmin edilen ve sürekli olarak gelişen küresel bir oyun pazarıdır.

728×90 muhabbit - Sorare Nedir? Özellikleri Nelerdir?300x250 muhabbit - Sorare Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Geleneksel fantezi futbol oyunlarında, oyuncular en sevdikleri profesyonel oyuncuları seçer, haftalık kadrolarını belirler ve diğer oyuncularla rekabet eder.

Sorare’yi diğer geleneksel fantezi futbol oyunlarından ayıran en temel özelliği, oyunun blok zincirine dayanmasıdır.

Özünde bir fantezi futbol oyunu olan Sorare’de, diğer oyunlarda olduğu gibi bir listeden oyuncu isimlerini seçmek yerine, Ethereum blok zincirinde yer alan sporcu kartlarını satın alırsınız.

Sorare, oyuncularına, bu bölünemez “token”lara (NFT’lere) sahip olmalarını ve aynı zamanda bunların ticaretini gerçekleştirmelerine olanak sağlar. Basit bir anlatımla, NFT’ler Sorare’nin yapı taşıdır.

Sorare Nedir?

Sorare, blok zinciri ve NFT’lere dayanan bir fantezi futbol oyunudur. Oyuncular, geleneksel fantezi futbol oyunlarında olduğu gibi, her hafta profesyonel futbol oyuncularını seçerek kadrolar oluşturur, gol ve asist gibi saha içi istatistiklerini oyun içi puanlara dönüştürülmesiyle de diğer oyuncularla rekabet eder.

Oyunun ana amacı, her hafta en çok puanı toplayarak yer alınan ligdeki diğer oyuncularla rekabet edip onları yenmektir.

Sorare’de çeşitli liglerde 180 adet uluslararası futbol takımında oynayan lisanslı futbolcular yer alır. Oyuncular, pazardan dijital kartları yani NFT’leri satın alarak kendi takımlarına oyuncu olarak ekler.

Sorara’de yer alan lisanslı takımlar arasında Juventus, AC Milan, Liverpool FC, Paris Saint-Germain FC, İspanya ve Japonya liglerinin tüm takımları ve Major League Soccer’daki bütün oyuncular yer alır.

Sorare Nasıl Çalışır?

Sorare, günümüz dünyasında milyonlarca insanın heyecanla sürekli olarak takip ettiği (futbol, fantezi spor oyunları ve NFT’ler gibi) ve içinde olduğu pazarı bir araya getirir. Aynı zamanda bunu oyuncularına eşsiz bir deneyim sunarak sağlar.

Oyun, ilk başta yeni başlayan oyuncular için bir çaylak ligi, belirli bölgesel ligler ve yalnızca 23 yaşından küçük olan genç oyuncuların kadroları için oyuna dahil olabileceğiniz birkaç farklı lig seçeneği sunuyor.

Bir lige katıldığınızda, oyun içi hesabınızda bulunan kartlarını kullanarak her hafta yeni bir kadro oluşturursunuz. Her hafta sona erdikten sonra, oyun içi puanlar tüm oyuncuların gerçek liglerinde oynadığı maçlardaki istatistiklerine göre hesaplanır.

Oyuncuların gerçek istatistiklerine dayanan puan sistemiyle beraber en fazla puanı kazanan Sorare oyuncuları ödül olarak ETH ve nadir NFT kartı kazanmaya hak kazanır.

Bugüne kadarki en değerli Sorare NFT’si, Mart 2021’de yaklaşık $290 bine satılan yıldız futbolcu Cristiano Ronaldo’nun kartı oldu.

Sorare Nasıl Oynanır?

Oyuncular, diğer Free To Play (Oynaması Ücretsiz) oyunlarda olduğu gibi Sorare’ye ücretsiz kaydolabilir ve para harcamadan oyunu oynamaya başlayabilir.

Oyuna başlarken, öncelikle Sorare’ye kaydolduktan sonra takımınızı oluşturmak için 12 adet futbolcu NFT’sini ücretsiz bir şekilde aktif hale getirebilirsiniz.

Oyuna başlarken kadro seçimi sırasında Sorare’nin oyuncularına ücretsiz olarak verdiği NFT’lerin, herhangi bir NFT pazarında değeri yoktur ve satılamaz.

Ancak, size verilen bu ücretsiz kartlar Sorare’deki diğer kartlar gibi fantezi liglerinde kullanılır. Oyuncular, kayıt sırasında Sorare’de yer alan lisanslı kadrolar arasından istedikleri takımı seçerek ve kadrolarını belirleyerek oyuna hazır hale gelir.

Oyun içinde kadrolarını daha da güçlendirmek isteyen ya da favori futbol yıldızlarını kendi takımlarında görmek isteyen oyuncular için oyun içinde bir adet transfer marketi bulunuyor.

Bu transfer marketinde favori futbol yıldızlarınızı satın almak da oldukça kolay. “New Signings” sekmesi, oyunda yer alan yeni dijital kartlar için teklif vermenizi sağlar.

“Transfer Market” sekmesinde de, oyuncular kendi dijital kartlarını sabit bir fiyatla yeniden satar. “Transfer Market”ta yer alan dijital kartlar genellikle pazara sürüldükleri ilk fiyattan daha da yüksektir.

Ekran Resmi 2021 10 04 13.07.04 1160x600 - Sorare Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sorare’nin Geleceği

Sorare, Şubat 2021’de Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian ve girişimci Gary Vaynerchuk’un da yer aldığı bir yatırımda $50 milyon fon toplamıştı.

Bu yatırımın ardından Eylül 2021’de, Japon teknoloji şirketi SoftBank tarafından belirlenen $4,3 milyarlık bir değerlemeyle beraber $680 milyon fon topladığını duyurmuştu.

Sorare’nin en büyük inancı, 2020 yılında başlayan ve ayrıca büyük bir patlama gösteren NFT pazarı ve sürekli olarak artan pazarın piyasa değeri oldu.

NFT pazarını, dünyada milyonlarca takipçisi olan futbolla birleştirmek isteyen Sorare, bu konuda önemli girişimlere ve gelişmelere imzasını attı.

Sorare’nin kurucu ortağı ve CEO’su Nicolas Julia, verdiği bir demeçte Sorare’yi bir eğlence devi haline getirmeye devam etmek için iddialı planları olduğunu ayrıca, yeni finansmanları ve topladıkları fonları da diğer ülkelerin futbol liglerini ve bu liglerde yer alan futbolcuları Sorare’ye eklemek için kullanacaklarını belirtmişti.

Eylül 2021’de Sorare, Franz Beckenbauer, Diego Maradona ve Michel Platini gibi emekli yıldız futbolcuların yer aldığı bir seri olan Legends NFT koleksiyonuyla beraber fantezi futbolun ötesine de geçti.

Futbolun küresel bir pazara sahip olması ve fantezi spor oyunlarının sürekli gelişmesi Sorare için önemli bir hale gelmiştir.

Sorare’nin mevcut olarak Avrupa, Amerika ve Asya’da lisansları bulunuyor. Yeni liglerin ve yeni futbolcuların eklenecek olmasıyla beraber fantezi spor oyunlarında çığ açan Sorare’nin, NFT pazarının da gelişmesiyle birlikle kullanıcı sayısının artması sürpriz olmayacak gibi gözüküyor.

Siz de takımınızda yer alan en sevdiğiniz futbol yıldızlarıyla diğer oyunculara meydan okumak ister misiniz?

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir?

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar