Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65236.87
1.52%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3121.19
1.59%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.03
5.02%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $568.6
1.74%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Square Patent Trolleriyle Mücadele Etmek İstiyor!

Square, blockchain teknolojisini ve firmalarını önemsiyor!

Clock
Paylaş
Square Patent Trolleriyle Mücadele Etmek İstiyor!

Jack Dorsey‘in sahip olduğu Square, teknoloji sektöründeki blockchain ve kripto odaklı şirketleri güçlendirmeye ve bu şirketleri patent istifleme trollerinden korumaya adamış “Cryptocurrency Open Patent Alliance” isimli girişimini başlattığını duyurdu.

728×90 muhabbit - Square Patent Trolleriyle Mücadele Etmek İstiyor!300x250 muhabbit - Square Patent Trolleriyle Mücadele Etmek İstiyor!

Square: Kripto Para Teknoloji Gelişimi İçin COPA!

Bu açık kaynaklı ittifak sayesinde Square, kripto teknoloji sektörünün büyüyebileceğini, yenilik yapabileceğini ve herkesin faydalanması için daha iyi ürünlerin ortaya konulabileceğini umuyor. COPA, rakip şirketlerin patentler aracılığı ile yararlı teknolojilerin erişime engellenmesini önlemek için blockchain şirketlerinin birleşmesini sağlamak için tasarlanmış bir oluşum. Square’e göre, bir şirketin patent ihlali iddiasında bulunarak mahkeme kararı ile o teknolojiyi engelleme çabası, kripto teknolojisi sektörünün önünü kapayacak ve “yeniliği bastıracak“.

Square’in kurucu ortağı Jack Dorsey, şirketinin yeni projesi hakkında konuşurken şunlardan bahsetti:

Square, kripto topluluğunun patent saldırılarına ve trollere karşı savunma yapmasına yardım etmek için ortak bir patent kitaplığı sağlayacak olan COPA isimli yeni bir kuruluşa önderlik ediyor. Bize Katılın! #bitcoin

COPA’ya üye olmak için, kripto kuruluşları ve firmalar, patentlerini paylaşan bir topluluk kütüphanesi aracılığı ile diğer tüm üyelere patentlerini ücretsiz bir şekilde erişilebilir kılmayı taahhüt etmelidir. Kripto alanında çalışan herhangi bir şirket, patent sahibi olup olmadığına bakılmaksızın COPA’ya katılabilir.

Square, kütüphanenin patent trollerine ve istifçilerine karşı korunmak için kolektif bir kalkan görevi gördüğünü söylüyor. Şirket, kurduğu kütüphaneye kendi kripto patentlerini yerleştirerek herkese bir örnek teşkil etmeye çalışıyor. Square, güçlerini birleştiren kripto topluluğunun tüm blockchain ve kripto topluluğuna fayda sağlayacağını umuyor.

Patent Trolü Kendini Satoshi Sanıyor!

Piyasadaki birçok patent trolü arasında en popüler olanı, kendi kendini Satoshi ilan eden Craig Wright. Avustralyalı programlamacı uzun zamandır Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ediyor. Ayrıca sık sık patent istiflemekle suçlanan Wright, birden çok blockchain patentini kendi bünyesi altına alıyor.

Wright, iş ortağı ile birlikte 8 milyon $’ı aştığı tahmin edilen 1.1 milyon adet Bitcoin’in madenciliğini yapmıştı. Ancak iş ortağı öldükten sonra, iş ortağının kardeşi Ira Kleiman ile miras konusunda hukuki bir mücadeleye girmişti.

Ayrıca Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçmişte Craig Wright’in patent istiflemesi konusunda hareketli bir tartışma başlatmıştı. Buterin, kendi kendini Satoshi ilan eden Wright’a şunları söylemişti:

Ülkenizin / şirketinizin / kuruluşunuzun sahip olduğu “blockchain patentleri” ile övünüyorsanız, siz hiç blockchain teknolojisini anlamamışsınız.

Diğer borsa haberlerimize erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

DeFi ile alakalı haberlerimiz için ise buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar