BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Square Patent Trolleriyle Mücadele Etmek İstiyor!

Square, blockchain teknolojisini ve firmalarını önemsiyor!

Yayın:

-

Square

Jack Dorsey‘in sahip olduğu Square, teknoloji sektöründeki blockchain ve kripto odaklı şirketleri güçlendirmeye ve bu şirketleri patent istifleme trollerinden korumaya adamış “Cryptocurrency Open Patent Alliance” isimli girişimini başlattığını duyurdu.

Square: Kripto Para Teknoloji Gelişimi İçin COPA!

Bu açık kaynaklı ittifak sayesinde Square, kripto teknoloji sektörünün büyüyebileceğini, yenilik yapabileceğini ve herkesin faydalanması için daha iyi ürünlerin ortaya konulabileceğini umuyor. COPA, rakip şirketlerin patentler aracılığı ile yararlı teknolojilerin erişime engellenmesini önlemek için blockchain şirketlerinin birleşmesini sağlamak için tasarlanmış bir oluşum. Square’e göre, bir şirketin patent ihlali iddiasında bulunarak mahkeme kararı ile o teknolojiyi engelleme çabası, kripto teknolojisi sektörünün önünü kapayacak ve “yeniliği bastıracak“.

Square’in kurucu ortağı Jack Dorsey, şirketinin yeni projesi hakkında konuşurken şunlardan bahsetti:

Square, kripto topluluğunun patent saldırılarına ve trollere karşı savunma yapmasına yardım etmek için ortak bir patent kitaplığı sağlayacak olan COPA isimli yeni bir kuruluşa önderlik ediyor. Bize Katılın! #bitcoin

COPA’ya üye olmak için, kripto kuruluşları ve firmalar, patentlerini paylaşan bir topluluk kütüphanesi aracılığı ile diğer tüm üyelere patentlerini ücretsiz bir şekilde erişilebilir kılmayı taahhüt etmelidir. Kripto alanında çalışan herhangi bir şirket, patent sahibi olup olmadığına bakılmaksızın COPA’ya katılabilir.

Square, kütüphanenin patent trollerine ve istifçilerine karşı korunmak için kolektif bir kalkan görevi gördüğünü söylüyor. Şirket, kurduğu kütüphaneye kendi kripto patentlerini yerleştirerek herkese bir örnek teşkil etmeye çalışıyor. Square, güçlerini birleştiren kripto topluluğunun tüm blockchain ve kripto topluluğuna fayda sağlayacağını umuyor.

Patent Trolü Kendini Satoshi Sanıyor!

Piyasadaki birçok patent trolü arasında en popüler olanı, kendi kendini Satoshi ilan eden Craig Wright. Avustralyalı programlamacı uzun zamandır Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ediyor. Ayrıca sık sık patent istiflemekle suçlanan Wright, birden çok blockchain patentini kendi bünyesi altına alıyor.

Wright, iş ortağı ile birlikte 8 milyon $’ı aştığı tahmin edilen 1.1 milyon adet Bitcoin’in madenciliğini yapmıştı. Ancak iş ortağı öldükten sonra, iş ortağının kardeşi Ira Kleiman ile miras konusunda hukuki bir mücadeleye girmişti.

Ayrıca Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçmişte Craig Wright’in patent istiflemesi konusunda hareketli bir tartışma başlatmıştı. Buterin, kendi kendini Satoshi ilan eden Wright’a şunları söylemişti:

Ülkenizin / şirketinizin / kuruluşunuzun sahip olduğu “blockchain patentleri” ile övünüyorsanız, siz hiç blockchain teknolojisini anlamamışsınız.

Diğer borsa haberlerimize erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

DeFi ile alakalı haberlerimiz için ise buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Cardano 250.000 $’lık Fon Başlatıyor

Cardano, ekosistemini geliştirmek istiyor.

Yayın:

-

By

Cardano’nun (ADA) arkasındaki teknoloji firması IOHK tarafından, girişimcileri Cardano ekosistemine çekmeye ve ağın merkeziyetini daha fazla yayınlamaya yardımcı olmak için bir kamu fonu başlatıldı.

IOHK yaptığı açıklama ile Cardano için zincir içi yönetişim, hazine ve topluluk inovasyonu dünyasına önemli bir ilk adım olan Project Catalyst’in ilk kamu fonunun lansmanını başlattıklarını duyurdu.

Web sitesi üzerinden açıklama yapan firma, yeni fonun Project Catalyst’in bir parçası olduğundan bahsetti. Firma, ADA topluluğu üyeleri tarafından onaylanan projelere oy vermek ve “ADA” varlıklarını kullanabilecekleri teklifler için ödeme yapmak üzere fon ayıracağını açıkladı. 

Duyuruda, yeni oluşturulacak ilk kamu fonunun, topluluğun faydalanabileceği 250 bin dolar değerinde “ADA” içerdiğinden bahsedildi. Şirket tüm üyelerin fikrini açıkça söyleyebileceği bir sistem oluşturdukları dille getirdi. Kazanan fikirler halka açık bir oylamayla sonucunda belirlenecek ve teklifler bir geliştirme sürecine girecekler.

Fon ile girişimciler önümüzdeki altı ay içinde Cardano ağının üstüne merkezi olmayan uygulamalar ve işletmeler kurmaya teşvik edilecek. Ayrıca pazarlama girişimlerinden altyapı geliştirmeye, iş planlamasından içerik oluşturmaya kadar çok çeşitli fikirler üretilmesi için yoğun bir çaba sarf edileceği aktarıldı.

Topluluk üyeleri, ortaya attıkları projelerini gerçekleştirmek ve gerekli finansmanı sağlayabilmek için birbirleri ile rekabet içinde olacaklar. Böylece yeni ve geliştirilebilir projeler ortay çıkacak.

Açıklamada, projeler için yapılacak “Topluluk Oylaması”nın, blok zincirinin yıl sonuna kadar başlayacak olan Voltaire aşamasının bir parçası olduğu bildirildi.

Cardano Ekosistemi

Firma, Voltaire’in, Cardano ekosisteminde çok önemli bir yapı taşı olacağını belirtti. Çünkü her “ADA” sahibinin platformun gelecekteki gelişimi hakkında kararlar almasına ve ekosistemin büyümesine katkıda bulunmasına izin vereceğini açıkladı. Zincir üzerinde oylama ve hazine sisteminin getirilmesiyle, ağ katılımcıları, Cardano’yu demokratik ve kendi kendini idame ettiren bir şekilde ortak hedeflere ulaşmaya yönlendirmek için hisselerini ve oy haklarını kullanabilecekler.

Oylama ve hazine sistemi, “ADA” sahiplerinin ağın geleceği hakkında doğrudan oy kullanmalarına izin vererek. Bu sistemin Cardano‘nun merkeziyetini artırmasına yardımcı olmak için tasarlandığı bilgisi verildi. 

Son olarak, topluluk üyelerinin, projeleri oluşturulacak olan inovasyon platformunda veya yakında piyasaya sürülecek olan bir mobil uygulamada inceleyebilecekleri açıklaması yapıldı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

AB, 2024’e Kadar Kapsamlı Bir Kripto Düzenlemesi Yapacak!

Avrupa Birliği, kripto paralara bir düzenleme getirmek istiyor.

Yayın:

-

AB

AB, kripto ve blockchain teknolojisini 2024 yılına kadar ana işlemlerine dahil etmeyi planlıyor.

Reuters’ın Cuma günü bildirdiklerine göre, önümüzdeki dört yıl boyunca Avrupa Birliği, uluslararası para transferleri için blockchain ve dijital varlık kullanımını teşvik edecek yeni düzenlemeler sağlamayı hedefliyor.

Belgenin ayrıntıları şu şekilde:

2024 yılına kadar AB, finans sektöründeki DLT teknolojisinin ve kripto varlıkların alımını mümkün kılan kapsamlı bir düzenleyici çerçeveyi uygulamaya koymalı. Ayrıca bu teknoloji ile ilişkili riskleri de ele almalıdır.

Reuters’a göre, nüfusun neredeyse %80’inin kayıt parayla işlem gördüğünü fark eden Birliğin yönetim birimi olan Avrupa Komisyonu, dijital ödemelerin daha yaygın hale gelmesini istiyor ve hızlı işlem sürelerini hedefliyor.

Komisyonun bildirilen hedefleri arasında, daha fazla verimlilik ve finansal faaliyetlere erişim kolaylığı yer almakta. Bunların hepsi ise verimlilik ile alakalı süreçler. Belgeler, “2024’e kadar, pasaport ve tek noktadan satış lisansı ilkesi, dijital finans için güçlü potansiyele sahip tüm alanlarda uygulanmalıdır.” diyor. Reuters, önümüzdeki yıl hızlı işlem yollarının büyük olasılıkla ciddi bir konu olacağını da sözlerine ekledi.

Corona virüs salgını dünya çapında dijital ödeme arzusunu hızlandırmış olsa da, blockchain ve kripto varlıkları düzenleyicilerin ana konusu oldu. Birçok ülke ödeme altyapılarını düzene koymak amacıyla merkez bankası dijital para birimlerini geliştirmeye başladı bile.

Daha çok kripto para haberi için: Kripto Para Haberleri

Daha çok blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.