Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56996.42
6.59%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3235.51
2.70%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.14
0.62%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $394.5
-0.68%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Stratejistlere Göre Bitcoin’deki Yükselişin 4 Sebebi!

Devam etmekte olan Rusya Ukrayna savaşına rağmen Bitcoin yükselişine devam ediyor. Peki bunun sebebi ne olabilir? Hep birlikte inceleyelim.

Clock
Paylaş
Stratejistlere Göre Bitcoin’deki Yükselişin 4 Sebebi!

Hepimizin bildiği gibi Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim iyice artmaya başladı. Öngörüler savaşın şiddetinin artacağı yönünde. Ukrayna halkı çaresizce ülkelerini terk etmekle ve işgale karşı savaşmakla meşgulken, Rusya’ya dünya ülkeleri tarafından çeşitli yaptırımlar geliyor. Tüm bunlar olurken ise, Bitcoin’de önemli bir yükseliş gözlemleniyor.

Binance BannerBinance Banner

Kripto para ekosistemindeki önemli teknik analist ve stratejistlerden biri olan Sven Henrich, Pazartesi günü (28.02.2022) konuya dair bir yorumda bulundu. “Krizin ortasındaki ralli” ismini verdiği bu sürecin 4 ana sebebi olduğuna inanıyor:

  • Temel
  • Duyarlılık
  • Teknik
  • Güvenli ticaret

İlginizi çekebilir: Elon Musk Starlink Uydusunu Ukrayna’da Aktif Hale Getirdi

Ekonomistler Yorumlarını Aktardı

Bitcoin son birkaç gündür yükselmeye devam ediyor. Haberin yazıldığı şu anlarda (1 Mart 2022/19.30) Bitcoin fiyatına baktığımızda, 43 bin 700 dolar bandında bir değere sahip olduğunu görüyoruz. 20 Ocak 2022 tarihinden bu yana, yani son 39 gündür Bitcoin hiç bu kadar yüksek bir değere sahip olmamıştı.

Bitcoin fiyatındaki bu yükseliş, sosyal medya platformlarında da çokça konuşulur oldu. Bu konuşmalara önde gelen isimler de katıldı. Bu isimlerden biri de altın dostu, Bitcoin düşmanı ekonomist Peter Schiff oldu..

Altın ve Bitcoin’in bugün yükselişte olduğunu görüyoruz. Ancak bu yükselişin bir düzeltme olduğunu söylemek zor. Farklı nedenlerle yükseliyorlar. Altın, halklar tarafından güvenli bir liman olarak görülüyor ve enflasyondan korunmak için tercih ediliyor. Bitcoin ise diplerden almak isteyenler için bir fırsata dönüştü.

rusya ukranya bitcoin

Konu ile ilgili bir diğer yorum ise northmander.com kurucusu Sven Hencrich’ten geldi. Henrich, konuya daha farklı bir perspektiften bakıyor ve attığı tweet’te “krizin ortasındaki ralli”nin 4 sebebini şöyle açıklıyor:

Temel: Bitcoin adaptasyonuna ve genişlemesine olan genel kabul devam ediyor. Bana göre bu böyle devam edecek. Bitcoin’in zayıflayacağına dair bir belirti yok. Ancak güçlenmeye devam ediyor.

Duyarlılık: Ukrayna’daki savaş bizlere Bitcoin’in bir destek mekanizması olarak kullanılabildiğini gösterdi. Geleneksel finansal araçlar devre dışı kaldığında bile Bitcoin o bölgelere erişebiliyor. Blockchain ve merkeziyetsiz finans (DeFi) bugün daha da görünür oluyor.

Teknik: Bitcoin 2022 yılı Şubat ayında hisse senetlerine oranla daha büyük bir düşüş gösterdi. Bu eğilim, bugün karşımıza daha büyük bir yükseliş olarak çıkıyor. Buna bir çeşit düzeltme diyebiliriz.

Güvenli Ticaret: Bitcoin zamanla onaylanmış para birimleri için güvenli bir liman haline dönüşüyor. Bu dönüşüm regülasyonları da beraberinde getiriyor. Bu yüzden kısa vadede riskler bulunurken uzun vadede olumlu bir tablo görünüyor.

İlginizi çekebilir: Vitalik Buterin’den, Rusya Ukrayna Krizi Yorumu

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar