Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61359.21
7.39%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3326.53
2.74%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.95
-0.15%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $409.9
3.72%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Taliban’dan Sonra, Afganistan’da Kripto Para Faaliyetleri Durma Noktasına Geldi!

Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesi, ülkedeki kripto para piyasasını olumsuz yönde etkiledi.

Clock
Paylaş
Taliban’dan Sonra, Afganistan’da Kripto Para Faaliyetleri Durma Noktasına Geldi!

Blockchain analitik firması Chainalysis tarafından yayımlanan bir rapora göre, Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesi, ülkedeki kripto para piyasasını olumsuz yönde etkiledi. Raporda, şu an ki mevcut durumun, yerel kripto para piyasası üzerinde “büyük bir ürpertici etki” yarattığı ve sektörü “durağan” hale getirdiği yer alıyor.

Binance BannerBinance Banner

Kısa süre önce yayımlanan raporda, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinin, 2022 yılında kripto para alanında oldukça ilerleme kaydettiği belirtildi. Ancak bunun yanında, Afgan yatırımcıların, kripto paralar ile ilgili fazla alanın olmadığı dile getirildi. Rapora göre Afgan yatırımcıları bekleyen üç seçenek bulunuyor: Ülkeden kaç, operasyonları durdur veya tutuklanma riskini göze al. 

Bilindiği üzere Taliban güçleri, 2021 yılının Ağustos ayında iktidarı ele geçirerek ülke yönetimine el koydu. Tam da o dönemde, yani ağustos ve eylül aylarında, ülkedeki kripto para faaliyetlerinin hacmi 150 milyon doların üzerine çıkarak zirveye ulaştı. Ancak bu durum fazla sürmedi ve kısa süre sonra hacimlerde keskin bir düşüş yaşandı. Ardından da durağan bir piyasa ortamı oluştu.

Bunların yanında, çoğunlukla havale işlemlerinde kullanılan kripto para birimlerine ait verilerde de düşüş yaşandığı belirtildi. Taliban’dan önce Afgan vatandaşları, ayda ortalama 68 milyon dolarlık havale işlemi yaparken, Taliban’dan sonra bu miktar 80.000 doların altına düştü.

Graph from Chainalysis 2022 Geography of Cryptocurrency Report.

Taliban Sonrası Benimseme Azaldı

Afganistan, Chainalysis’in geçtiğimiz yıl ekim ayında yayımladığı raporda, kripto para benimseme endeksine göre 20. sırada yer alıyordu. Ancak şimdi Taliban yönetimi ile birlikte kendisine listenin en altlarında yer buldu.

afgan kadınlar muhabbit

Ülkede İslam hukukunun uygulanmasından sorumlu olan Fazilet Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı, mevcut durumdan sorumlu birim olarak gösteriliyor. Çünkü Chainalysis, Bakanlığın kripto para birimlerini kumarla eşit olarak gördüğünü ve İslam hukukuna göre haram olduğunu ilan ettiğini belirtiyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar