Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69164.57
0.61%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3760.39
0.18%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.74
-1.56%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.8
0.22%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Tanzanya Kripto Para Yasağını İptal Etmeyi Düşünüyor!

Tanzanya’da kripto paralar ile ilgili gelişmeler yaşanıyor.

Clock
Paylaş
Tanzanya Kripto Para Yasağını İptal Etmeyi Düşünüyor!

Tanzanya Merkez Bankası‘nın, Cumhurbaşkanı tarafından yapılan olumlu kripto para yorumları üzerine kripto para yasağını kaldırmaya çalıştığı bildirildi.

Reuters’a göre, Tanzanya Merkez Bankası, ülke hükümetinin Kasım 2019’da getirdiği kripto para yasağını tersine çevirmeyi düşünüyor.

728×90 muhabbit - Tanzanya Kripto Para Yasağını İptal Etmeyi Düşünüyor!300x250 muhabbit - Tanzanya Kripto Para Yasağını İptal Etmeyi Düşünüyor!

Daha öncelerde bildirildiği gibi ülkenin Cumhurbaşkanı Samia Hassan, merkez bankasını bu ayın başlarında Bitcoin ve kripto paraları keşfetmeye çağırmıştı.

O sırada Hassan, kripto para birimlerinin artan popülaritesini göz önüne aldığında, Tanzanya Bankası’na zamana ayak uydurmalarını gerektiğini belirten bir mesaj gönderdi.

Kripto paralar ile ilgili olumlu yorumlar, El Salvador’un Bitcoin yasasının hemen ardından geldi. Bunun ardından Latin Amerika’da birçok ülke, Bitcoin ve diğer kripto paralar ile ilgili olumlu açıklamalar yapmaya başladı.

Bunun haricinde, Afrika ülkeleri ise tam tersi bir konumda yer alıyor. Şubat ayında Nijerya Merkez Bankası, ülkedeki finansal kurumların kripto para borsalarına hizmet vermesini yasaklamıştı.

Tanzanya Bankacılar Birliği başkanı Abdulmajid Nsekela için bu hareket, nakit ödemelerin hakim olduğu ülkede finansal işlemlerin çeşitlendirilmesine yardımcı olabilir.

Nsekela, Cumhurbaşkanı’nın Tanzanya Bankası’na verdiği mesajı yineledi ve “düzenleyiciler için en zorlu unsur, yeniliklere gafil avlanmak” şeklinde bir yorum kattı.

Dünya genelinde eşler arası BTC işlemlerini izleyen bir platform olan Useful Tulips’in verilerine göre Tanzanya, Sahra Altı Afrika bölgesinde eşler arası ticaret hacminde yedinci sırada yer alıyor. Nijerya hala bölgenin Bitcoin ticaret faaliyetlerinin yarısından fazlasını oluşturuyor.

Kıtada henüz net bir kripto para düzenlemesi oluşmamış olsa da, bazı ülkeler merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) için çalışmalara başladı. Nitekim, hem Nijerya’nın hem de Gana’nın Merkez Bankası, Haziran ayında bu yönde açıklamalar yaptılar.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar