Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61076.25
-0.25%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3321.05
-0.43%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.08
0.55%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.4
-3.82%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Tanzanya Merkez Bankası, CBDC Konusunda Araştırmalara Başladığını Duyurdu!

Tanzanya Merkez Bankası, kısa süre önce yaptığı açıklamada, bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeyi düşündüğünü belirtti.

Clock
Paylaş
Tanzanya Merkez Bankası, CBDC Konusunda Araştırmalara Başladığını Duyurdu!

Tanzanya Merkez Bankası, kısa süre önce yaptığı açıklamada, bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmeyi düşündüğünü belirtti.

Ancak banka, CBDC ile ilgili meydana gelebilecek çeşitli zorlukları da göz önünde bulundurarak, aşamalı, temkinli ve riske dayalı bir yaklaşım benimseyeceğini belirtti.

Binance BannerBinance Banner

Merkez bankası tarafından 14 Ocak 2022 tarihinde kamuoyuna yapılan duyuruda, bankanın 2021 yılında CBDC planlarını ilk açıkladığı günden itibaren disiplinli bir teknik ekip oluşturduğu belirtildi. Oluşturulan bu ekibin, farklı CBDC türlerini araştırdığı ve CBDC’nin token tabanlı mı yoksa hesap tabanlı mı olması gerektiğini de araştırdığı açıklandı. Dünya üzerindeki birçok ülkenin CBDC araştırmalarına başladığını belirten merkez bankası yetkilileri, bu konu hakkında şu ifadelere yer verdi:

“Bu noktada araştırmanın sonucu, dünyadaki 100’den fazla ülkenin CBDC’yi benimseme yolculuğunun farklı aşamalarında olduğunu ortaya koydu. Bunların 88’i araştırma aşamasında, 20’si proof of concept (konsept kanıtı), 13’ü pilot ve 3’ü lansman aşamasında.”

Uygulamada Zorluklar Yaşanabilir

Tanzanya Merkez Bankası, CBDC oluşturmanın ve bunun kabul görmesi aşamalarının bazı zorlukları da beraberinde getireceğini belirtiyor. Öyle ki banka, en az dört ülkenin (Danimarka, Japonya, Ekvador ve Finlandiya) CBDC benimseme planlarını iptal ettiğini söylüyor. Bunun yanında altı ülkenin ise uygulama aşamasındaki yapısal ve teknolojik zorluklar nedeniyle dijital para birimlerinden uzaklaştığını belirtiyor.

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

CBDC’nin olası zorluklarının ayrıntılarına da değinen banka, bu zorluklardan bazılarının yüksek uygulama maliyetleri, nakit baskınlığı, verimsiz ödeme sistemleri ve mevcut ekosistemi bozma riski olduğunu belirtti. Bunun yanında diğer zorluklar arasında ise CBDC’nin çıkarılması, dağıtılması, kötüye kullanımı ve kullanımıyla ilgili riskler gösteriliyor. Banka, bu konuyu ayrıca şu ifadeler ile dile getiriyor:

“Bu bulguların analizi, dünya genelindeki merkez bankalarının çoğunun, ekonomilerinin finansal istikrarını bozabilecek herhangi bir potansiyel riskten kaçınmak için CBDC uygulama yol haritasında ihtiyatlı bir yaklaşım benimsediğini gösteriyor.”

CBDC’nin Çıkış Tarihi Belli Değil

Bilindiği üzere kripto para birimleri Tanzanya’da büyük ölçüde yasaklanmış durumda. Ancak, Tanzanya Merkez Bankası Başkanı Florens Luoga, kısa süre önce yaptığı açıklamada, kendisine komşu olan ülkelerin CBDC çalışmalarını dikkatlice incelediklerini belirtti.

CBDC Para Politika

CBDC çalışmalarından bahseden Tanzanya Merkez Bankası, bu konudaki somut gelişmenin ne zaman olacağı konusunda herhangi bir tarih vermiyor.

Ancak banka, diğer merkez bankaları da dahil olmak üzere paydaşları izlemeye, araştırmaya ve iş birliği yapmaya devam edeceğini belirtiyor. Çünkü Merkez Bankası, bu girişim için hem ekonomik hem de teknoloji bakımından yeterli bilgi birikimine sahip olunması gerektiğini belirtiyor.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar