Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $52264.75
1.13%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3000.65
2.02%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.33
-2.32%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $354.3
0.34%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Tayland DeFi Alanına Düzenleme Getirecek!

Clock
Paylaş
Tayland DeFi Alanına Düzenleme Getirecek!

Tayland finansal düzenleyicileri, kripto para birimi endüstrisini düzenlemeye yönelik son adımında, hedefini merkezi olmayan finansa (DeFi) çevirdi.

Bangkok Post tarafından 1 Haziran tarihinde yayımlanan bir habere göre, Tayland’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) DeFi ile ilgili tüm faaliyetlerin yakın gelecekte mali regülatörden bir lisans almasının gerekebileceğini açıkladı. SEC, özellikle token veren DeFi protokollerini hedefleyeceğini belirtti.

Binance BannerBinance Banner

İlginizi Çekebilir: DeFi Nedir?

Ülkenin bu alanda attığı en son düzenleyici hamlesi, yakın zaman önce popüler yerel kripto para borsası Bitkub tarafından işletilen akıllı sözleşme platformundaki DeFi protokolü Tuktuk Finance tarafından piyasaya token sürülmesinden sonra geldi. Raporda, fiyatların birkaç dakika içinde birkaç yüz dolardan, 1 dolara düşmesine dikkat çekiliyor. 

DeFi’ı ilk kez hedefleyen SEC tarafından şu açıklama yapıldı:

“Dijital paraların ihracı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yetkilendirilmeli ve denetlenmelidir ve ihraççının, Dijital Varlık Kararnamesi uyarınca lisanslı token portalları aracılığıyla bilgileri sunması gerekir.”

Konu hakkında açıklama yapan, yatırım robo-danışman uygulaması Ava Advisor CEO’su Niran Pravithana, birçok sahte token çıkarıldığı ve suçluların Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarında token fiyatlarını manipüle edebileceği için duyurunun makul olduğu yorumunu yaptı.

DeFi Popülaritesi Artıyor

DeFi son zamanlarda Tayland’da popüler hale gelmeye başladı hatta bu kapsamda Tayland’da DeFi’ı benimseyen kuruluşlar arasında yer alan dev banka Siam Commercial Bank, Şubat ayında 50 milyon dolarlık bir yatırım fonu açıkladı. Bunun yanında başka bir banka Kbank, Nisan ayında iş genişletme planının bir parçası olarak DeFi hizmetlerini denediğini duyurdu.

Hatırlanacağı üzere Nisan ayında çıkan haberlerde, Tayland’da kripto para kabulünün Kasım ayından bu yana neredeyse %600’lük bir artışla patlama yaşadığı açıklanmıştı. DeFi’ın ülkede popülaritesinin gittikçe arttığını belirten bilgi platformu The Defiant, yayımladığı bir raporda, ülkenin geçen yıl “ademi merkeziyetçi finans” anahtar kelimesi için arama trafiğine göre dünya çapında ikinci sırada yer aldığını bildirdi.

Hâlihazırda Tayland’daki düzenleyiciler, Temmuz ayından itibaren uygulamaya girecek olan katı kurallar ile yatırımcıların borsalara şahsen KYC yaptırmaları gerektiğini açıklamıştı. Buradaki asıl amacın kripto para borsalarında yeni hesap oluşturmada kontrolü sağlamaya yönelik olduğu belirtildi. Ülke tarafından alınan bu önlemin aynı zamanda yabancı yatırımcıların Tayland borsalarına erişiminin engellenmesine yönelik olduğu belirtilmişti.

DeFi Haberleri için: DeFi Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar