BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Kullanıcı Verileriniz Tehlike Altında Olabilir!

Yayın:

-

Gizlilik odaklı bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram, kullanıcılarının kişisel verilerinin sızdırıldığı bir sızıntı yaşadı.

Salı günü, Kod.ru tarafından bildirilen bir rapora göre, milyonlarca Telegram kullanıcısının kişisel verilerini içeren veritabanı darknet forumunda yer aldı.

Rapora göre, sızdırılan veritabanı telefon numaralarını ve Telegram kullanıcı isimlerini içeriyor. Veritabanı dosyası yaklaşık 900 megabayt boyutunda. Ancak ne yazık ki kaç kullanıcının verilerinin sızdırıldığı tam olarak kestirilememekte.

Yaşanan sızdırılma olayını yalanlamayan uygulama, bu durumun kişileri içe aktarma özelliğinde bulunan bir açık yüzünden yaşandığını belirtti. Telegramü sızan veritabanında bulunan verilerin çoğunlukla eski olduklarının altını çizdi. Rapora göre sızdırılan veritabanındaki girişlerin %84’ü 2019 öncesinden. Raporda ayrıca sızdırılan veritabanının en az %60’ının eski ve geçersiz olduğu bildirildi.

Sızdırılan hesaplarım %70’inin İran’dan geri kalanının ise henüz yeni Telegram yasağını kaldırmış olan Rusya’dan olduğu açıklandı. İran’da hali hazırda yasak olan uygulamanın benzer ve türevleri kullanımda, muhtemelen bundan dolayı sızıntıların çoğu İran tarafından geliyor.

Sızıntı Olayı İlk Defa Yaşanmıyor

Bu yaşanan olay, uygulamanın tarihinde bir ilk niteliğini taşımıyor. Ağustos 2019’da Hong Kong aktivistleri, telefon numaralarına ve Çin Kolluk Kuvvetlerinin protestocuların kimliklerini deşifre etmelerine izin veren bir güvenlik açığı bildirmişti.

Güvenlik açıklarına önlem niteliğinde Telegram, kullanıcı gizlilik uygulamalarını Eylül 2019 senesinde geliştirdi. Özellikle de Telegram kullanıcılarının telefon numaralarının hiç kimseye gösterilmemesini sağlayan bir özellik sunuldu.

Özelliğin nasıl çalıştığını daha iyi anlamanız için özelliğin açıklaması şu şekilde;

Telefon numaramı kimleri görebilir kısmından “Hiç Kimse” olarak ayarlarsanız, aşağı sekmede yeni bir seçenek tablosu ortaya çıkar. Eğer bu açılan sekmede “Kişilerim” kısmını işaretlerseniz, telefon numaranıza sahip olan kullanıcılar telefon numaranız ile Telegram hesabınızın bağlı olduğunu göremeyecektir.

Bildiğiniz üzere, bu yaşanan olaylar Telegram’ın Rusya’da tekrar erişime açıldıktan bir kaç gün sonra gerçekleşti. Bu yasaklanma durumu, Telegram kullanıcılarının güvenliğinin ihlal edildiği dolayısıyla yaşanmıştı. Bu duruma bağlı olarak, ilerleyen günlerde Telegram’ın başı Rusya’da tekrardan ağrıyabilir.

Muhabbit ekibi olarak, İran örneğini göz önünde bulundurarak asla ve asla bu tarz uygulamaların türevlerini ve benzerlerini kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Vitalik Buterin, Kendi Uygulama Mağazasını mı Oluşturacak?

Vitalik Buterin, App Store mu kuracak?

Yayın:

-

uygulama

30 Eylül 2021 tarihinden itibaren, Google App Store’daki tüm uygulamalara, tüm Uygulama İçi Satın Alımlar için Google’ın ödeme sistemini kullanma zorunluluğu getirilecek ve teknoloji devi her satın alımdan %30 kesinti yapacak.

Apple’ın App Store üzerindeki tüm uygulamalar için Uygulama İçi Satın Alımlar tekeline yönelik stratejiyi yakından inceleyen rapor, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’i Play Store ve App Store hakimiyeti ile mücadele etmek için rekabet ihtiyacını yeniden düşünmeye sevk etti.

Google’ın Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Sameer Samat’a göre:

Hangi tür işlemlerin Google Play’in faturalandırma sisteminin kullanılmasını gerektirdiği ve mevcut durumun kafa karışıklığına neden olduğu konusunda bir takım geri bildirimler aldık. Tüm geliştiricilere tutarlı ve adil bir şekilde uygulanabilmeleri için politikalarımızın net ve güncel olduğundan emin olmak istiyoruz. Bu nedenle, uygulamalarda dijital ürünler satan tüm geliştiricilerin Google Play’in faturalandırma sistemini kullanması bir gerekliliktir.

Buterin’in tepkisine göre, yeni politika, Rus geliştiriciyi “merkezsiz itibar sistemleri”ni denemeye itebilir. Bu ciddi bir şekilde düşünülmezse, daha merkezi bir aracının ortaya çıkmasına yol açabilir.

Vitalik Buterin konu hakkında şunları söyledi:

Açıkçası, sadece kendi uygulama mağazamızı kurmalıyız ve dolandırıcılıkları ortadan kaldırmak için merkezi olmayan sistemleri denemeliyiz.

Reddedilmesine rağmen, yeni politika bazı blockchain severleri arasında tartışmaya yol açtı.

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

JPMorgan, S&P 500 Rallisi Başlayacak Diyor!

Bitcoin’in akıbeti ne olacak?

Yayın:

-

S&P 500

JPMorgan, S&P 500 için yüzde 10’luk bir ralli yaşanacağını ve ayrıca sanayi ve inşaat malzemesi stoklarının gelecek yıl ABD pazarlarından fayda sağlayan sektörler olacağını tahmin etti.

JPMorgan Private Bank’ın servet yönetimi kolundaki hisse senedi stratejisi başkanı Grace Peters, yatırımcıların koronavirüs salgını sonrasında ekonomik iyileşme sırasında yatırım portföylerine döngüsel risk eklemesi gerektiğini söyledi.

JPMorgan, S&P 500’ün 2020 sonunda 3.500 ila 3.600 arasına ve gelecek yıl bu zamanlara kadar 3.750’ye yükselmesini bekliyor. Bu S&P 500’ün 3.352’dek son kapanışından yüzde 10’luk bir büyüme.

Peters, geçmişte yapılan seçimlerin analizine dayanarak, yaklaşan ABD başkanlık seçimlerinin uzun vadede hisse fiyatlarını artırma olasılığının düşük olduğunu belirtti. JPMorgan’ın 1930’lara kadar uzanan ABD seçimleri yıllarındaki pazar analizine göre, Başkan Donald Trump veya Joe Biden’ın kazanması “hisse fiyatlarını etkilemeyecek.”

JPMorgan’a göre S&P 500’ün yükselmesi beklense de, Bitcoin son zamanlarda zayıflık belirtileri gösteriyor. Bitcoin, basın zamanı itibarıyla 11.785 $’dan işlem görüyor. Bitcoin, bir süredir 11.000 $’ı geçmekte zorlanmakta.

Dünyanın en büyük kripto para biriminin sağlığı, geçtiğimiz hafta boyunca düşüş gösterdi. Kripto analiz firması Glassnode’a göre, Bitcoin ağına giren yeni katılımcılar azaldı ve BTC’nin yeni kullanıcılar ve yatırımcılar arasında benimsenmesi de pek artmadı.

Bitcoin’in ağ büyümesi geçen hafta 74 puandan 64 puana, %13,5’lik bir düşüş gördü. Glassnode konu hakkında şunları söyledi:

Ağ sağlığı, 39. haftada 74 puandan 64 puana düşerek %13.5 azaldı. Ağ büyümesi alt kategorisi, Bitcoin ağına katılan yeni kullanıcı sayısındaki düşüş sebebi ile 8 puan kaybetti. Bu arada, BTC işlemlerinin sayısı da düştüğü için ağ etkinliği 10 puan düştü.

Glassnode ayrıca, blockchain içi işlem likiditesinin artığını ve düşük döviz mevduatları nedeniyle ticaret likiditesinin de düştüğünü ekledi. Bitcoin, S&P 500 ile bir korelasyon gösterdi, ancak BTC ve borsa ile bir ayrışma var gibi görünüyor. Willy Woo, borsa çökerse Bitcoin’in yakında borsadan ayrışacağını tahmin etmişti. Bu durumda, S&P 500 yükselişe geçerse, belki Bitcoin’de büyüme görebilir.

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.