BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

Tezos, Harbinger Fiyat “Oracle”ları İle DeFi Altyapısını İyileştiriyor

Tezos, Harbinger fiyat “oracle”larının entegrasyonu ile DeFİ için bir adım daha attı.

Yayın:

-

Popüler stake etme platformu Tezos, Harbinger fiyat “oracle”larının entegrasyonu ile merkezi olmayan finansmanı bir adım daha ileri götürdü.

Tezos Vakfı için hisse senedi doğrulayıcıları tasarlayan ve işleten bir firma olan Blockscale tarafından geliştirilen Harbinger, çok sayıda borsadan alınan gerçek zamanlı piyasa bilgilerine dayanan ve imzalı fiyat beslemeleri sağlayan bir projedir. Zincir üzerindeki veriler doğrudan Tezos ağına iletilecek ve gelecekteki uygulamalar için “DeFi” hazır hale getirilecektir.

Token sahiplerinin XTZ’lerini bir doğrulayıcıya emanet etmesine olanak tanıyan ve Tezos’un hisselerini devretmesine benzer bir yaklaşım kullanan Harbinger, fiyat “oracle”larının devredilmesine ve ön fon sağlanmasına izin verecek. Konu ile ilgili yapılan resmi duyuruda şu ifadelere yer verildi:

Bu sistem kendi kendini idame ettiren fiyat “oracle”larının geliştirilmesine olanak tanıyor; burada hisse senedi konsensüsüne katılma ödülleri, oracle verilerini güncel tutmak için gereken ücretleri dengelemektedir

Fiyat beslemeleri, protokollerin teminatlandırılmış krediler oluşturmasına ve doğru token takas maliyetlerini sağlamasına izin verdiğinden DeFi için çok önemli bir unsurdur. Ek olarak kriptografik olarak imzalanmış fiyat beslemeleri, sürece ayrıca bir güven katmanı eklemektedir.

Harbinger, Chainlink gibi diğer oracle sağlayıcılarından biraz farklı çalışmaktadır. Çünkü zincir üzerinde fiyat verilerini yayınlamak için gereken ücretler Tezos sahipleri tarafından kazanılan stake ödülleri ile ödenebilmektedir.

Coinbase, Binance, Gemini ve OKEx gibi büyük borsalar da imza sahiplerinden fiyatları alıp bir depolama sözleşmesi ile çalışır.  Bu normalleştirici sözleşme daha sonra dApp veya DeFi protokolüne aktarılan hacim ağırlıklı ortalama fiyatı hesaplar.Bu sözleşmelerin ilk sürümleri Tezos topluluğu tarafından CarthageNet ve Mainnet’te zaten yayımlanmıştı.

Yapılan bu iyileştirme Tezos’un DeFi tarzı işlemler için gerçekleştirdiği ilk adım değil. Bu yılın başlarında StakerDAO, finansal varlıkların güvenli yönetimi için Tezos tabanlı bir platform tanıttı. O dönemde Tezos Capital CEO’su Jonas Lamis, MakerDAO’daki yönetişimin geliştirilmesinden ilham aldığını ve Tezos’a benzer bir şey getirmek istediğini söyledi.

StakerDAO, Compound ve Maker gibi büyük DeFi platformları ile aynı şekilde topluluk yönetişim önerileri ve oylama hakları için kullanılan kendi STKR hisse senedi tokenine sahiptir.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Stellar XLM FTX’te Listeleniyor!

Yapılan açıklama ile birlikte popüler kripto para birimi Stellar Lumens (XLM), FTX’te işlemlere başladı.

Yayın:

-

ftx

Kripto türev borsası FTX bu sabah yaptığı duyuru ile birlikte yeni bir kripto parayı listelediğini duyurdu.

Yapılan açıklama ile birlikte popüler kripto para birimi Stellar Lumens (XLM), FTX’te işlemlere başladı.

XLM, FTX üzerinde perpetual swap (sürekli takas) ürünü olarak işleme açılmış durumda. XLM için henüz vadeli işlem ya da spot market pariteleri oluşturulmuş değil.

Perpetual swap ürünü ile birlikte XLM ile 101x’e kadar kaldıraç ile işlem açabilme imkanı bulunuyor.

Oldukça Yükselmişti

Geçtiğimiz günlerde yaşanan XRP yükselişinin ardından boş durmayan XLM de ciddi bir artış yaşamıştı.

0.085 $ seviyelerinden 0.23 $ seviyelerine kadar yükselmeyi başaran XLM, an itibarıyla 0.176 $ seviyelerinden el değiştirmekte.

Piyasa değeri 3,6 Milyar $’lık piyasa değeri ile kripto para piyasasının önemli oyuncularından olan XLM, TradingView verilerine göre 11’inci sırada bulunuyor.

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Ethereum ETH Fiyat Analizi 25.11.2020

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Ethereum’u inceliyoruz (25.11.2020). Ethereum grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler

Yayın:

-

Bu akşamüstü twitter hesabımda bir anket düzenledim ve hangi coin için fiyat analizi yazısı hazırlmamı istediğinizi sordum. Oyların çoğunluğunu Ethereum ETH aldı. Bundan dolayı bugün Ethereum’u inceleyeceğiz.

Ethereum ETH fiyat grafiği 25.11.2020. 30 dakikalık grafik veriler FTX borsasına aittir

Bugün Ethereum için genel vadede bakmayacağız. Biraz daha detaya ineceğiz. Çünkü hem youtube kanalımızda hazırladığım videoda hem de önceki yazılarımda Ethereum’un genel vade için yeterince analiz yaptım.

Alttaki ve üstteki iki büyük alan, büyük zaman dilimindeki destek ve direnç bölgelerimiz. 500 dolar bandındaki direnci kırmasıyla bir üstteki direnç bölgesinden ret almış durumda. Bu iki bölge arasında bizim için önemli 2 destek seviyesi var. Bunlardan ilk 580 dolar seviyesi diğeri de 550 dolar seviyesi. 580 dolar desteğini bu sabah test ettik.

Diğer yandan üst tarafta kanal benzeri bir yapı görmekteyiz. Eğer alt banda bir test gerçekleşirse daha emin olacağım bir durum var. O da şu; orada bir bayrak formasyonu oluşmuş olur. Oluşan bayrak formasyonu da bullish. Bu bullish bayrak formasyonunun yukarı kırılmasıyla önümüzdeki direnci geçebiliriz. Şimdilik görüşlerim bu kadar yeni yapılar oluştukça güncellemeye devam edeceğim.

Bu analize Tradingview üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca tradingview üzerinde ilgili parite hakkında daha fazla bilgi ve içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.