Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56744
9.81%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3244.18
4.58%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.09
3.80%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $393.9
-1.10%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Tezos, Harbinger “Oracle”ları İle DeFi Altyapısını İyileştiriyor

Tezos, Harbinger fiyat “oracle”larının entegrasyonu ile DeFİ için bir adım daha attı.

Clock
Paylaş
Tezos, Harbinger “Oracle”ları İle DeFi Altyapısını İyileştiriyor

Popüler stake etme platformu Tezos, Harbinger fiyat “oracle”larının entegrasyonu ile merkezi olmayan finansmanı bir adım daha ileri götürdü.

Tezos Vakfı için hisse senedi doğrulayıcıları tasarlayan ve işleten bir firma olan Blockscale tarafından geliştirilen Harbinger, çok sayıda borsadan alınan gerçek zamanlı piyasa bilgilerine dayanan ve imzalı fiyat beslemeleri sağlayan bir projedir. Zincir üzerindeki veriler doğrudan Tezos ağına iletilecek ve gelecekteki uygulamalar için “DeFi” hazır hale getirilecektir.

Binance BannerBinance Banner

Token sahiplerinin XTZ’lerini bir doğrulayıcıya emanet etmesine olanak tanıyan ve Tezos’un hisselerini devretmesine benzer bir yaklaşım kullanan Harbinger, fiyat “oracle”larının devredilmesine ve ön fon sağlanmasına izin verecek. Konu ile ilgili yapılan resmi duyuruda şu ifadelere yer verildi:

Bu sistem kendi kendini idame ettiren fiyat “oracle”larının geliştirilmesine olanak tanıyor; burada hisse senedi konsensüsüne katılma ödülleri, oracle verilerini güncel tutmak için gereken ücretleri dengelemektedir

Fiyat beslemeleri, protokollerin teminatlandırılmış krediler oluşturmasına ve doğru token takas maliyetlerini sağlamasına izin verdiğinden DeFi için çok önemli bir unsurdur. Ek olarak kriptografik olarak imzalanmış fiyat beslemeleri, sürece ayrıca bir güven katmanı eklemektedir.

Harbinger, Chainlink gibi diğer oracle sağlayıcılarından biraz farklı çalışmaktadır. Çünkü zincir üzerinde fiyat verilerini yayınlamak için gereken ücretler Tezos sahipleri tarafından kazanılan stake ödülleri ile ödenebilmektedir.

Coinbase, Binance, Gemini ve OKEx gibi büyük borsalar da imza sahiplerinden fiyatları alıp bir depolama sözleşmesi ile çalışır.  Bu normalleştirici sözleşme daha sonra dApp veya DeFi protokolüne aktarılan hacim ağırlıklı ortalama fiyatı hesaplar.Bu sözleşmelerin ilk sürümleri Tezos topluluğu tarafından CarthageNet ve Mainnet’te zaten yayımlanmıştı.

Yapılan bu iyileştirme Tezos’un DeFi tarzı işlemler için gerçekleştirdiği ilk adım değil. Bu yılın başlarında StakerDAO, finansal varlıkların güvenli yönetimi için Tezos tabanlı bir platform tanıttı. O dönemde Tezos Capital CEO’su Jonas Lamis, MakerDAO’daki yönetişimin geliştirilmesinden ilham aldığını ve Tezos’a benzer bir şey getirmek istediğini söyledi.

StakerDAO, Compound ve Maker gibi büyük DeFi platformları ile aynı şekilde topluluk yönetişim önerileri ve oylama hakları için kullanılan kendi STKR hisse senedi tokenine sahiptir.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar