Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53492
3.77%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3130.95
2.23%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.47
4.59%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.6
2.57%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

Tezos Staking’inde En Büyük Pay Kimin? Staking İpuçları!

Tezos’un en büyük fırıncısı kim? Tezos ve staking hakkında birçok ipucu…

Clock
Paylaş
Tezos Staking’inde En Büyük Pay Kimin? Staking İpuçları!

Coinbase Custody, Tezos (XTZ) “staking”inde en büyük “baker” (fırın) olarak öne çıkmakta. Tezos topluluğunda staking yapan operatörler fırın veya fırıncı olarak isimlendirilmekte. Bildiğiniz üzere fırıncılar staking işlemi karşılığında sizlerden bir komisyon talep ediyor. Bu komisyon oranı tamamen fırıncının isteğine kalmış durumda. En büyük fırın olarak ağda bulunan Coinbase Custody aynı zamanda en yüksek komisyon oranına sahip olan fırın.

Binance BannerBinance Banner

Bugün aldığımız verilere göre Coinbase toplamda 66 milyon’dan daha fazla Tezos ile staking gerçekleştirmekte.

coinbase

Toplam staking hakkı 73 milyon olan Coinbase Custody, an itibariyle 66 milyon Tezos ile fırıncılık yapmakta.

Platform Nisan 2019’dan beri staking operasyonlarını devam ettirmekte. Kaba bir hesapla Tezos’un şu andaki fiyatı göz önüne alındığında Coinbase 110 milyon $’lık bir staking işlemi gerçekleştirmekte. Aynı zamanda platform yaptığı staking işlemi için yüzde 25’lik bir komisyon talep etmekte. Bu oldukça yüksek bir rakam. Benzer staking hizmetleri Kraken ve Binance tarafından da sunulmakta.

Binance staking için herhangi bir komisyon talep etmezken, Kraken ise yüzde 7.5’luk bir komisyon oranı talep etmekte. Bu üç kripto para borsasının staking miktarı ise toplam stakin miktarının yaklaşık yüzde 19’unu oluşturmakta.

Staking Sadece Borsalar Üzerinden Mi Yapılıyor

Bir diğer yandan ise farklı fırınlar da bulunmakta. Tezos ağında toplamda 36 ülkeden 119 farklı fırıncı staking çözümleri sunuyor. Siz de staking için bu fırınlardan istediğiniz bir tanesi seçebiliyorsunuz. Tabii Tezos’larınız bir borsada değilse…

Ortalamaya bakıldığında ise fırıncılar yüzde 7.5 ile yüzde 15 arasında bir komisyon talep etmekte. Fırınların sunduğu fırıncılık hizmetlerini takip edebileceğiniz bir staking sayfası bile bulumakta. Buradaki adresten tüm staking servislerini, ne kadar komisyon talep ettiklerini, ne kadar verimli çalıştıklarını ve kaç farklı cüzdan tarafından ne kadar Tezos ile delege edildiklerini görmeniz mümkün.

Tezos’larınızı da özgürce stake edebilmeniz için bireysel bir cüzdana sahip olmanız gerekmekte. Bu noktada Eğer bir donanım cüzdanı olan Ledger’a sahipseniz, Ledger Live uygulaması üzerinden Tezos’larınızı kolayca stake edebilirsiniz.

Onun haricinde ise sıkça kullanılan cüzdanlar arasında Tezbox, Magnum Wallet, Guarda Wallet bulunmakta. Tezos’larınızı bu cüzdan uygulamalarına aktararak da staking işlemlerinizi özgürce gerçekleştirebilirsiniz.

Tezos ağında gerçekleştirdiğiniz tüm aktiviteleri, ağın verimliliği, toplam staking miktarı gibi verilere de buradan ulaşmanız mümkün.

 

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar