BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

“The Internet Computer” Sayesinde TikTok’a Rakip Geldi!

Dfinity, dünyaca ünlü uygulama TikTok’a rakip olarak CanCan’ın çıkarılmasını sağlayan The Internet Computer projesini tanıttı.

Yayın:

-

“The Internet Computer” Sayesinde TikTok'a Rakip Geldi!

Dfinity, dünyaca ünlü uygulama TikTok’a rakip olarak CanCan uygulamasının geliştirmesine olanak sağlayan The Internet Computer’daki gelişmeleri paylaştı.

Dünyaca ünlü uygulama TikTok’a rakip uygulama CanCan’ı çıkarttığını açıklayan Dfinity, açıklamalarında bununla kalmadı. Dfinity, “The Internet Computer” projesinin Tungsten sürümünü de açıklayıp platformu üçüncü taraf geliştiricilere açtı.

Şirket bugün (30.06.2020) yaptığı basın açıklamasında hâli hazırda bir süredir Amerika ve Avrupa genelinde bağımsız bir veri merkezleri ağı üzerinde çalıştığından bahsetti. Çalışmada geliştiricilerin ve işletmelerin kendi uygulamalarını ve projelerini oluşturmalarını veyahut işleme geçirme şansı verdiklerinden bahsedildi.

Yeni nesil mega uygulamaları çalıştırmak için merkeziyetsiz ve tescilli olmayan bir ağ olan The Internet Computer, geliştiricilere ve girişimcilere platform kaynaklı risklerden arınarak open network üzerinde yazılım geliştirmelerini sağlıyor.

Dfinity’nin The Internet Computer’ının üzerine çoktan merkeziyetsiz ödeme uygulamaları gibi projeler inşa edilmiş durumda. Ayrıca Dfinity ürününü, “Bulut 3.0 (cloud 3.0)” olarak yani Proof of Work (PoW) konsensüsünün daha etkili bir ölçeklenebilir merkeziyetsiz ağ olarak tanımlıyor.

Ayrıca The Internet Computer’ın ilk meyvelerinden olan CanCan da tanıtıldı. The Internet Computer için optimize edilmiş yeni bir programlama dili olan Motoko ile yazılmış olan CanCan, kolay kullanımını Motoko’ya borçlu.

 

Blockchain’in iPhone’u!

Andreessen Horowitz ya da daha bilindik adıyla a16z, başladığı zamanlardan itibaren Dfinity’nin büyük destekçilerinden biri olmuştu. Cointelegraph’a konuşan kurucu ortak Chris Dixon, The Internet Computer projesinin iPhone’un gelişimine benzeyebileceğini düşündüğünü açıkladı.

“iPhone 2007 çıkmıştı. 2008’de AppStore çıktı ve 2009’dan 2012’ye kadar birçok popüler uygulama çıkmaya başlayarak AppStore’da  yerini aldı. Bence Dfinity, iPhone olacak. Blockchain alanında iPhone öncesi durumdayız. Biz getireceğiz.”

Coindesk’in haberine göre Dfinity’nin kurucusu ve baş bilim insanı Dominic Williams;

“Teknolojide karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri, internetimizin teknolojilerimiz üzerinde neredeyse tamamen kontrole sahip olan büyük teknoloji şirketleri tarafından tekelleştirilmesidir. […] Hakkımızda dağlar kadar bilgi topluyorlar. Kâr sağlamak ve daha fazla pazar payına sahip olmak amacıyla bilgileri satıp, rakiplerini ezip geçiyorlar.”

Dfinity’nin The Internet Computer çalışması ile ilgilenen yazılım geliştiricileri, 1 Temmuz’dan itibaren Dfinity’nin sitesinden The Internet Computer’a erişim için başvuruda bulunabilecek.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Centre 100.000$’lık Ethereum Adresini Dondurdu!

Yayın:

-

USD Coin’in (USDC) geliştiricisi Centre, güvenlik güçlerinin talebine karşılık, 100.000$ tutan Ethereum adresini kara listeye aldı. Türünün ilk örneği olarak nitelendirilen olay, 16 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşti.

Güvenlik güçlerinin bu isteğinin arkasındaki sebep henüz netleşmedi. Fakat Circle ve Coinbase tarafından kurulan Center Consortium yaşanan bu olayı doğrulayan bir açıklama yaptı.

Centre, güvenlik güçlerinden gelen bu talebe yanıt olarak, sözü geçen adresi kara listeye aldığını doğruluyor. Güvenlik güçlerinin bu talebi hakkında herhangi bir yorum yapmayacağız. Fakat Centre yargı yetkisine sahip mahkeme kararlarına uymakla yükümlüdür.

Bilinen Bir Hırsız

Circle sözcülerinden Josh Hawkins, kara liste olayına ilişkin herhangi bir ayrıntı vermeyeceğini söylemesine rağmen, adresin bir başka kripto para birimi hırsızlığına karışmış olma ihtimalini yalanlamıyor.

Farklı bir adresin üzerine yapılan yorum bölümünde, bir kullanıcı kara listeye alınmış adresin sahibinin kendilerinden başka tokenlar çaldığını iddia etti.

Merhaba kimliği belirsiz hırsız, gördüğüm kadarı ile  0xEeC84548aAd50A465963bB501e39160c58366692 kodlu bu ETH adresi ile yakın temas halindesiniz. Ayrıca cüzdanımdan 10.000 Loopring Coinbase çaldınız. Şimdi size bu parayı geri gönderme şansı tanıyorum. Zaten kişisel adresimi biliyorsun. Bunu yapmazsan, bilinen 2 adresinle beraber seni yargıya teslim edeceğim.

Geçtiğimiz hafta USDC, 1 milyar$’sık piyasa değerini egale etti ve Tether’in (USDT) ardından en büyük ikinci stablecoin haline geldi. Ve itibari para birimleri ile orantılı stablecoinler ile ilgilenen Twitter kullanıcıları, USDC’nin başına gelen şeyin, herhangi bir stablecoinin de başına gelebileceğini düşünüyor.

Bir başka Twitter kullanıcısı ise, Dai’nin (DAI) merkezi kontrol sorununu çözeceğinden bahsetti. Fakat DAI, USDC ve merkezi olarak kontrol edilen diğer dijital para birimleri tarafından desteklendiği için, bu tez çürütülmüş oldu.

Kalıcı Olarak Kurtarılamayabilir

Normalde Ethereum blockchaini üzerinde tutulan fonlar, adres sahipleri tarafından kontrol edilebilir. Fakat USDC kısmına bakacak olursak, yatırımcıların akıllı sözleşmeler yoluyla işlem yapabilmeleri kısıtlanabilir ve adres kara listeye alınabilir. Teknik olarak bu eylemin geri dönüştürülebilir olmasına rağmen, Circle, internet sitesinde kara listeye alınan adresleri “kalıcı olarak kurtarılamayabilir” ibaresi ile birlikte uyarıyor.

 

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Ripple, Uygulamanın 19 Yeni Bölgeye Hizmetini Sağlayacak!

Geleneksel bankacılık devi Santander, Ripple ile anlaşarak uluslararası ödeme uygulaması One Pay FX’e 19 yeni bölge ekledi.

Yayın:

-

Geleneksel bankacılık devi Santander, Ripple ile anlaşarak uluslararası ödeme uygulaması One Pay FX'e 19 yeni bölge ekledi.

Geleneksel bankacılık devi Santander, Ripple ile anlaşarak uluslararası ödeme uygulaması One Pay FX’e 19 yeni bölge ekledi.

Ripple, geleneksel bankacılık devi Santander ile yaptığı ortaklık ile gündemde. Bugün (09.07.2020) Ripple tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre Blockchain tabanlı bir ödeme kanalı olarak oluşturulan One Pay FX uygulamasında gelişmeler mevcut.

2018 yılında çalışmalarına başlanan One Pay FX, İngiltere, İspanya, Polonya ve Brezilya’da kullanılabiliyordu. Bugün Ripple’ın yaptığı açıklamayla beraber One Pay FX artık Amerika ve Şili gibi birçok ülkenin yer aldığı 19 bölgede kullanılabilecek.

One Pay FX CTO’su Ed Metzger;

“Müşterilerimiz uluslararası ödeme kanallarının olmasının daha iyi olabileceğini dile getirdi. Biz de onların isteklerine göre davranarak Blockchain’in işlemlerini daha hızlı, ucuz ve şeffaf hâle getirmek amacıyla Ripple ile ortaklık kurduk”

Ayrıca müşteri geri dönütlerinden farklı para birimlerinin birbirine çevrilmesi konusundaki sıkıntıların giderilmesini isteğini de aldıklarını belirtti. Ayrıca;

“Ripple, müşterilerimiz tarafından gündeme getirilen sorunları direkt ele almamıza yardımcı oluyor. Paranın varış zamanı belli olarak müşterilerimiz ister tatil rezervasyonlarını ister ticari ödemelerini rahatlıkla yapabiliyor. ”

Haber gelecek bilgiler ışığında güncellenecektir.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.