Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59694.38
3.31%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3185.74
2.28%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.92
1.13%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $536.4
0.68%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Top Chef’in Ünlü İsimleri Web3’de Aşçılık Topluluğu Kuruyor

Top Chef’in ünlü isimleri CHFTY Pizzas olarak bilinen NFT koleksiyonlarının bir aşçılık topluluğuna dönüşmesini hedefliyor. 

Clock
Paylaş
Top Chef’in Ünlü İsimleri Web3’de Aşçılık Topluluğu Kuruyor

Top Chef’in ünlü isimleri Tom Colicchio ve Spike Mendelsohn CHFTY Pizzas olarak bilinen NFT koleksiyonlarının zamanla diğer ünlü şeflerin de uğrak noktası olabilecek bir aşçılık topluluğuna dönüşmesini hedefliyor. 

İlginizi çekebilir: NFT Nedir?

728×90 muhabbit - Top Chef'in Ünlü İsimleri Web3'de Aşçılık Topluluğu Kuruyor300x250 muhabbit - Top Chef'in Ünlü İsimleri Web3'de Aşçılık Topluluğu Kuruyor

Ethereum üzerinde oluşturulan koleksiyon pandemi sürecinde restoranların yaşadıkları sıkıntılar sonucunda ortaya çıktı. Bu süreçten ciddi anlamda etkilenen Top Chef şefleri, kendilerini CHFTY Pizzas üzerine çalışırken buldu. 

CHFTY Pizzas 1 901x600 - Top Chef'in Ünlü İsimleri Web3'de Aşçılık Topluluğu Kuruyor
CHFTY Pizzas Pizza Dizaynı

Pandeminin ilk aylarında Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 110.000 civarında restoran sürekli devam eden karantinalardan ötürü kepenkleri kalıcı olarak indirmek zorunda kalmıştı. Sektörde kalmayı başaranlar ise gelirlerin azalması sonucunda personellerini ellerinde tutmakta zorlanmıştı ve alternatif hizmet modellerine yönelmişti. 

We, The Pizza, PLNT Burger gibi restoranların sahibi olan ve bir zamanlar Top Chef’te yarışarak ün kazanan Mendelsohn, sürecin restoran sahipleri için bir yaşam mücadelesine döndüğünün altını çizdi ve ekledi: “Haliyle ben de teknolojiyi fanlarım ve müşterilerimle iletişime geçmemi sağlayacak şekilde alternatif bir şekilde değerlendirme imkanları üzerine düşündüm.”

Sektörümüz evlerinde oturan müşterilere nasıl ulaşabileceği üzerine kafa yoruyordu, çünkü insanlar artık restoranlara gelemiyordu. Sürekli olarak UberEats ve GrubHub gibi aracı uygulamaları kullanmak zorunda kaldığımız Web2 dünyasının çok gerisinde hissediyordum.

Top Chef programının yapımcılarından ve jürilerinden olan Colicchio da Mendelsohn ile benzer tecrübeler yaşadığını dile getirdi.

Daha fazla zamanı olunca daha çok finansal medyayı takip etmeye başladığını dile getiren Colicchio, 2021 senesinin başlarında NFT’leri duyduğunu ve bu fikre o zamandan beri sıcak baktığını ifade etti. 

Çok fazla geleneksel medyayı, özellikle de CNBC gibi finansal medyayı takip ettiğinizde ve bu medya organlarının NFT’lerle alay ettiğini fark ettiğinizde bu teknolojinin bakmaya değer olduğunu düşünüyorsunuz. Eğer biri bir şeyle alay ediyorsa, bu söz konusu şeyin yeni ve bir şekilde geleneğe karşı olduğunu gösterir.

Colicchio Twitter’da NFT’ler üzerine kapsamlı bir araştırma yürüttükten sonra bu teknolojinin nasıl çalıştığını öğrendiğini ve etrafında oluşan kültüre dahil olduğunu belirtti.

Mendelsohn ise sanatçılar ve şefler arasında bir paralellik gördüğünü, bu nedenle şeflerin de yemeklerini dijital bir ortamda üretebilmesinin mümkün olacağını hayal ettiğini ifade etti. 

CHFTY Pizzas 901x600 - Top Chef'in Ünlü İsimleri Web3'de Aşçılık Topluluğu Kuruyor
CHFTY Pizzas

Top Chef’in Şefleri 2021 Senesinde Kendilerini NFT Teknolojisini Keşfetmeye Adadı

Kripto para meraklısı bu iki şef 2021 senesinde bir araya geldiğinde ikisi de NFT’lerin potansiyelini birlikte keşfedebilecekleri kanısına vardılar.

Bireysel NFT koleksiyonlarını yayınlamaktansa birlikte çalışmaya ve hatta zamanla projelerine başka birçok şefi de dahil etmeye karar verdiler. 

CHFTY Pizzas 25 Mart 2022 tarihinde NFT madenciliğini tamamladı ve Ethereum üzerinde kullanıcılara açık bir hale geldi. 2.777 profil resminden oluşan koleksiyonda bulunan her resim çizgi film stilinde, insan biçimi almış bir pizza dilimini gösteriyor. Profil resimlerinin her biri 0,07 ETH’ye, yani 210 dolara satışa çıkıyor. 

Satılan her NFT bir dijital varlık olmanın ötesinde mülkiyet sahiplerine şeflerin dünyasına dair ayrıcalıklı haklar sunuyor.

Örneğin NFT sahipleri ayrıcalıklı Discord grubuna dahil olabiliyor ya da Rocco DiSpirito, Cat Cora, Jeff Mauro gibi başka ünlü şeflerle ortak bir toplulukta yer alabiliyor. 

NFT sahiplerinin zamanla şeflerin özel yemek derslerine ve çeşitli canlı etkinliklere katılma haklarına sahip olacağı da belirtiliyor. Şefler gelecekte NFT sahiplerinin seçeceği noktalarda çeşitli restoranlar açmayı da planlıyor.

CHFTY Pizzas koleksiyonunun zamanla CHFTY Pass ismi verilen bir nevi NFT pasaportu ile genişletilmesi de belirtilen hedefler arasında yer alıyor.

Şefler CHFTY Pass ile daha çok şefin ve sanatçının topluluklarına dahil olabileceğini ve CHFTY’nin zamanla bir aşçılık platformuna dönüşebileceğini belirtiyor.

Değer şeflerin de kendi NFT koleksiyonlarını oluşturabileceği belirtilen CHFTY’nin metaverse’e de girerek aşçılık dünyasının dijital alemde öncüsü olması hedefleniyor. 

Uzun süreli hedefler için buradayız. Bu işe eğer gerçekten sevmeseydim girişmezdim.

Daha fazla Metaverse haberleri için: Metaverse Haberleri

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar