BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

2021 Yılının Gözbebeği NFT’ler Nedir? Sizin İçin Açıkladık!

NFT’ler hakkında daha bilgi almak ister misiniz?

Avatar

Yayın:

-

2021

2021 yılında popülaritesi geçtiğimiz seneye göre ciddi oranda artan NFT’lerin ne olduğunu merak ediyor musunuz?

NFT’ler kısaca, değiştirilemeyen tokenler anlamına gelir ve sanat eserleri veya koleksiyon parçaları gibi nadir varlıkların mülkiyetini temsil eden kriptografi token türlerinden biridir.

bybit 300x250 2 - 2021 Yılının Gözbebeği NFT'ler Nedir? Sizin İçin Açıkladık!

Ekonomi nezdinde değiştirilebilirlik, her bir birimin birbirinin yerine geçebilir ve birbirinden ayırt edilemez olduğu bir meta olarak açıklanır.

ABD doları gibi bir itibari para, değiştirilebilir bir ürüne iyi bir örnek. Mesela 5 dolarlık bir banknota sahipseniz, Ahmet’i etkilemeden kendi banknotunuzu Ahmet’in banknotu ile değiştirebilirsiniz.

Öte yandan, Ahmet’in en sevdiği ve sınırlı sayıda üretilen basketbol kartı, değiştirilemeyen bir ürüne iyi bir örnek. Bu kartlar bir koleksiyon kartı niteliği taşır ve her biri ayrı özelliklere sahiptir. Bir oyuncunun kartı ve bir başka oyuncunun kartı genellikle aynı değere sahip değildir. Üstelik tam olarak aynı olan 2 kartın bile birbirinden farklı olduğu noktalar vardır. Buna en güzel örneklerden biri, kartların üretim tarihi olabilir.

Değiştirilemeyen bir şeye başka bir örnek olarak bir sanat eserini gösterebiliriz. Örneği bir resim, genellikle tek bir orijinal kopya olarak oluşturulur.

Değiştirilemeyen ürünlere giriş yaptığımıza göre, NFT’lerin bu alandaki katkılarını konuşmaya başlayabiliriz. Her NFT, genellikte kendi içinde var olan bambaşka özelliklere sahiptir.

Ayrıca, çoğu NFT nadirdir ve sadece bir adet dolaşımda bulunan NFTlerin sayısı bir hayli fazladır. Ayrıca bu durumun kanıtlanabilirliği, blockchain teknolojisi sayesinde çok kolaydır.

Bu arada NFT’ler başka parçalara bölünemezler, bu nedenle NFT’lerinizin bir kısmını satın alamaz ya da satamazsınız.

Standart tokenlere benzer bir şekilde NFT’ler de varlığın sahipliğini garanti eder ve kolay bir şekilde devredilebilir.

Ethereum ve NFT’ler

NFT’ler akıllı sözleşmeleri destekleyen herhangi bir blockchainde uygulanabilir olsa bile, en dikkat çekici NFT örnekleri Ethereum üzerinde çalışan ERC-721 ve ERC-1155 standartlarıdır.

NFT standartlarına girmeden önce, ERC20’nin ne olduğuna bir göz atalım.

ERC-20, Ethereum blockchaini üzerinde token oluşturmak için çokça kullanılan bir standarttır. ERC-20 tokenlere örnek olarak, USDT ve DAI gibi stablecoinleri ve LEND, YFI, SNX ve UNI gibi DeFi tokenlerini gösterebiliriz. ERC-20 standardı NFT’lerin aksine, değiştirilebilir ürünlerin tasarlanmasına izin verir.

ERC-721 ise değiştirilemeyen tokenler üretmek için ortak bir standarttır. ERC-721, farklı özelliklere sahip, ayırt edilebilir tokenler oluşturmak için kullanılabilecek sözleşmeler oluşturmaya açık bir şekilde izin verir. ERC-721 hakkında verilebilecek en güzel örnek, sanal kedi yavrularının yetiştirilmesine olanak sağlayan bir oyun olan CryptoKitties’dir.

ERC-1155, NFT’lerin oluşturulmasındaki bir sonraki adım olarak nitelendiriliyor. Bu standart, hem değiştirilebilir hem de değiştirilemeyen tokenleri destekleyen sözleşmeler oluşturmaya izin veriyor. Yani bu standart World of Warcraft gibi bir oyunda, bir oyuncunun hem değiştirilebilir olmayan ögeleri, hem de kılıç, kalkan, zırh gibi değiştirilebilir ögeleri tutmasına izin verebiliyor.

NFT’lerden ve CryptoKitties’den bahsetmişken, Decentraland ve F1 Delta Time gibi NFT’lerin gücünden yararlanan oldukça popüler birkaç oyun daha var.

Örneğin Decentraland, oyuncuların daha sonra satabileceği ve oyun içinde reklam için kullanabileceği dijital arazi parsellerini satın alabileceği bir örnek.

Bunun yanında 2021 yılına iyi bir şekilde giriş yapan F1 Delta Time ise, oyuncuların dijital Grand Prix düzenlemelerine olanak sağlayan pist parçalarını NFT haline getirip satışını yapan bir oyun.

Diğer örneklere bakacak olursak, Rarible, SuperRare gibi dijital sanat eserleri için pazar yerleri de piyasada yerini almış durumda.

Bu arada NFT diyerek geçmemek lazım, çünkü bazı NFT’ler son derece maliyetli olabilir. CryptoKitty Dragon isimli bir NFT, 2017 yılının sonunda yaklaşık 170.000 $’a satılmıştı. Hatta ve hatta Exchange.eth gibi nadir alan isimlerinin değeri de 500.000 $’a kadar çıkabilir.

Bakalım NFT’ler 2021 yılı içerisinde nasıl performans gösterecek?

Daha fazla Nedir?Kimdir? ve Nasıl? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bybit

Trend Haberler