BİZİ TAKİP EDİN

NEDİR

CryptoKitties Nedir?

Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş CryptoKitties Nedir?

Yayın:

-

CryptoKitties, oyuncuların sevimli dijital kediler satın aldığı, ticaretini yaptığı ve ürettiği çevrim içi bir oyundur. 90’lı yıllarda doğanlar muhtemelen bu oydaki karakterlere benzeyen Pokémon veya Tamagochi’yi hatırlayacaklardır. Ancak CryptoKitties’in onlardan bir farkı var. Her bir CryptoKitty tamamen benzersizdir ve blok zincirinde değiştirilebilir olmayan bir token (NFT) ile temsil edilir.

Teknolojinin öncü bir örneği olarak, dağıtılmış defter teknolojisini kullanarak oluşturulan ve kripto topluluğunun hayal gücünü yansıtan eğlenceli bir oyundur.

Cryptokitties Nasıl Çalışır?

CryptoKitties, ERC721 token standardı kullanılarak Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş, değiştirilebilir olmayan tokenlerdir.

ERC721’in varlığından önce, blok zincirlerindeki belirteçler değiştirilebilir durumdaydı ancak ERC721, benzersiz, değiştirilemez tokenlerin oluşturulmasına izin verdi. CryptoKitties başlangıçta akıllı sözleşmeler ve ERC721 tokenleri kullanarak dijital kıtlık kavramını keşfetmek için tasarlandı.

Her CryptoKitty benzersizdir ve akıllı bir sözleşmede saklanan kendi dijital genomuna sahiptir. Genetik bir algoritma kullanılarak kendi benzersiz özellikleriyle herhangi bir CryptoKitties üretilebilir. Görsel görünümü veya fenotipi, akıllı sözleşmede depolanan değişmez genotip tarafından belirlenir.

CryptoKitty Nasıl Satın Alınır?

Kendi CryptoKitty’nize sahip olmak için birkaç şeye ihtiyacınız olacak: bir bilgisayar veya cep telefonu, MetaMask gibi bir kripto para birimi cüzdanı ve bir miktar da Ethereum.

Ardından, yapmanız gereken tek şey CryptoKitties pazarına gitmek, bir hesap oluşturmak, ilginizi çeken bir kedi seçmek ve “şimdi satın al” ı tıklamak. 

Kaynak:https://www.cryptokitties.co/search

CryptoKitties üretmek istiyorsanız aşağıda yer alan bağlantıdaki aşamaları takip ederek istediğiniz bir CryptoKitties karakteri üretebilirsiniz.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=dWUi8dkv5qU&feature=youtu.be

CryptoKitties Hacim Rekoru Kırdı

CryptoKitties başlangıçta Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edildi. Öyle ki oyunun başlamasından sonraki bir hafta içinde CryptoKitties, Ethereum’daki tüm işlemlerin % 13’ünü oluşturdu. CryptoKitties satışlarının toplam hacmi, Ekim 2020 itibariyle 61.000 ETH’nin yani yaklaşık olarak 22 milyon $’ın üzerinde bir hacmi oluşturuyor. 

CryptoKitties’in popülaritesi, herhangi bir anda yalnızca bu kadar çok işlemi işleyebilen Ethereum ağı için bir sorun haline geldi. Çünkü bir ağ yoğunlaştıkça ve yapabilmesi gereken işlem sayısı arttıkça bir kuyruk oluşmaya başlar. CryptoKitties’i yetiştirmek o kadar popüler hale geldi ki, platformda çalışan diğer işletmelerin işlemlerini hızlı bir şekilde doğrulamasını engelledi.

CryptoKitties Ortaklıkları

CryptoKitties, çevrim içi olarak alınıp satılabilen yeni bir dijital ürün biçimi olan kripto-koleksiyon oluşturmanın ilk adımıdır. CryptoKitties ilk zamanlar ölçeklendirme konusunda mücadele etti, ancak yeni bir blok zincirine geçiş, bu tamamen yeni endüstrinin gelişmesine yardımcı oldu.

CryptoKitties yaratıcıları Dapper Labs, şimdiden 11 milyon dolarlık yatırım toplayan ve Warner Music Group ve video oyunu yayıncısı Ubisoft’un desteğini alan Flow blockchain platformu için kapsamlı hedeflere sahip oldu. Ayrıca, mülkleri Flow blok zincirindeki kendi kripto koleksiyonlarına getirmek için NBA ve Animoca Markaları ile anlaşmalar imzaladılar.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fala NFT Haberleri İçin: NFT Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NEDİR

Dapps Nedir?

Tüketici ile tedarikçiyi doğrudan bir araya getirmeyi hedefleyen Dapps nedir?

Yayın:

-

Dapps, merkezi olmayan uygulamalara verilen isimdir. Aslında normal uygulamalara benzer işlevler sunarlar, ancak aralarındaki temel fark, blok zinciri gibi eşler arası bir ağda çalıştırılmalarıdır. Bu da hiç kimsenin veya kuruluşun ağ üzerinde kontrolü olmadığı anlamına gelmektedir. Kısaca Dapps (merkezsiz uygulamalar) tüketici ile tedarikçiyi doğrudan bir araya getirmeyi hedefler.

Dapps’ta olması gereken belli başlı temel özellikler vardır bunlar sıralanacak olursa:

  • Dapps, açık kaynak kodlu olmalı ve kimse onu kontrol etmeden kendi kendine çalışmalıdır.
  • Verileri ve kayıtları halka açık olmalıdır.
  • Ağı güvende tutmaya yardımcı olmak için bir şifreleme özelliği kullanmalıdır.

Bunlar, blockchain ve kripto para topluluğundaki pek çok kişinin, sektör olgunlaştıkça sürdürülmesi gerektiğini düşündüğü özelliklerdir.  

Dapps’ın İyi Yönleri Nelerdir?

Dapp’lerin birkaç heyecan verici yönü vardır. Örneğin Daap’ler sansüre dayanıklı ve tek bir noktası olmadan, hükümetlerin veya güçlü bireylerin ağı kontrol etmesinin çok zor olduğu uygulamalardır. Kesintiye uğramazlar yani, tek tek bilgisayarlar veya ağın bazı bölümleri çökse dahi Dapp’ler çalışmaya devam edebilirler.

Ayrıca blockchain tabanlı akıllı sözleşmelerden yapıldıkları için, kripto para birimlerini Dapp’ın temel işlevlerine kolayca entegre edebilirler. Açık kaynak kullanırlar bu da, geliştiricilerin daha kullanışlı veya ilginç işlevlerle daha iyi Dapp’ler oluşturmasına olanak tanıyan Dapp ekosisteminin yaygın gelişimini teşvik eder.

Dapps’ın Zayıf Yönleri Nelerdir?

Dapps, normal uygulamaların karşılaştığı birçok önemli sorunu çözmesinin yanında, olumsuz bazı tarafları da vardır. Bilgisayar korsanları açık kaynak üzerinde çalıştığı için, bu korsanların ağın zayıf yönlerini görüp saldırı yapmalarına neden olabilmektedir. Bu durum da, popüler Dapp’larda bir saldırı dalgasına yol açabilir.

Web 2.0’daki pek çok uygulama gibi, bir Dapp’ın ne kadar çok kullanıcısı olursa, ağ bu hizmetleri sağlamada o kadar etkili olur. Bu genellikle ağ etkisi olarak adlandırılır. Dapps, düşük kullanıcı sayılarıyla mücadele eder ve bu da onları daha az etkileşimli hale getirir. Bir Dapp’ın güvenliği genellikle kaç kullanıcıya sahip olduğuna bağlı olabileceğinden, onları daha az güvenli hale getirebilir.

Örnek Dapp: CryptoKitties

CryptoKitties, 2017’de yüksek işlem seviyelerinin Ethereum ağını yavaşlatmaya başladığı lansmanından kısa bir süre sonra haberlere çıkan en tanınmış Dapp’lardan biridir.

Dapp’de kullanıcılar dijital kedileri satın alır, besler ve toplar. Kediler, benzersiz , değiştirilemez tokenleri temsil eder, yani hiç kimse onları kopyalayamaz veya çalamaz.

Dapps’ın Geleceği

Çok sayıda hizmet sunan binlerce Dapp olmasına rağmen Dapps’ler hala erken aşamalarındadır. Dapps uygulamaları ile birçok etkinlik yapabilirsiniz. Bunlar arasında, oyun oynamak, para alışverişi yapmak veya kendi dijital kedinizi büyütmek olabilir.

2020 yılında, Dapp işlem hacmi önceki yıllara göre artış gösterdi. Ancak, bu sistemin daha gideceği daha çok uzun bir yolu olduğu da bilinmektedir. Dapps yükselmeden önce, geliştiricilerin ve üzerinde Dapp oluşturdukları ağların hala çözülmesi gereken birçok zorluk var.

Bu zorlukların başında ise; ölçeklenebilirlik ve güvenlik gelmektedir. Bu zorlukların üzerinden gelip piyasada güvenli algısını yarattıklarında ise, merkezi olmayan uygulamanın uzun yıllar aramızda olması kaçınılmaz olacaktır.

Daha Fazla Nedir Haberleri İçin: Nedir Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

NEDİR

AMM (Automated Market Maker) Nedir?

Yeni duymaya başladığımız terimler arasında en çok karşımıza çıkanlardan biri AMM’ler (Automated Market Maker). Pek AMM nedir?

Yayın:

-

amm

DeFi furyası ile birlikte adını duymaya başladığımız birçok yeni terim bulunuyor.

Bunlar arasında en çok karşımıza çıkanlardan biri AMM’ler (Automated Market Maker). Peki AMM nedir?

AMM, otomatik piyasa yapıcı olarak tanımlanabilir. Geleneksel piyasa yapıcı modeline bir rakip olarak ortaya çıkan AMM modeli, merkezsiz borsalar tarafından kullanılmakta.

Geleneksel borsa yapısında bulunan tahta yapısını tamamıyla değiştiren AMM çözümü, algoritmalar tarafından yönetilen likidite havuzları sayesinde limit-emir sistemini ortadan kaldırıyor.

Halihazırda farklı merkezsiz borsalarda kullanılan sistem oldukça popülerleşmeye başladı. Uniswap, SushiSwap, Curve ve Balancer gibi borsalar AMM çözümünü aktif olarak kullanmakta. Tabii bu borsaların AMM kullanımında bazı farklılıklar da mevcut durumda.

Otomatik Piyasa Yapıcı modeli likidite havuzları oluşturarak akıllı kontratlar aracılığı ile işlemlerin emir defterleri olmadan gerçekleşmesini sağlıyor. Bu sayede AMM’ler geleneksel piyasaya yapıcı kişi, kurum ve kuruluşlara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Havuzlar sayesinde işlem yapmak isteyen kullanıcılar emir defterine ya da tahtaya ihtiyaç duymadan likidite havuzları sayesinde son fiyattan işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

İki Farklı AMM Modeli Var

Otomatik Piyasa Yapıcı’ların iki farkı ana modeli bulunuyor. Bunlardan birinde likidite havuzları profesyonel piyasa yapıcılar tarafından oluşturuluyor. Bu noktada isteyen herkes likidite havuzuna likidite sağlayamıyor.

Diğer modelde ise sistem tam anlamıyla algoritmalar tarafından yönetiliyor. Bu AMM modelinde isteyen herkes likidite havuzlarına katkıda bulunabiliyor.

Kyber Network

Yukarıda bahsettiğimiz profesyonel kişiler tarafından yönetilen AMM modelinin örneklerinden biri Kyber Network. 2018 yılında AMM modelinin ilk örneklerinden birini ortaya koyan Kyber ekibi, kendi platformu üzerindeki likidite havuzlarını kendi ekibi ile ya da profesyonel piyasa yapıcılar eşliğinde oluşturmuştu. Bu sebeple Kyber’ın likidite havuzlarına katılmak ve likidite sağlamak isteyen kişiler dahil olamıyor.

Kyber üzerinde listelenen tokenlerin fiyatı ağ dışındaki Oracle çözümleri tarafından sağlanmakta. Bu noktada yüksek volatilite durumlarında piyasa yapıcılar likidite havuzlarında tam kontrole sahip olabiliyor.

Uniswap

Son dönemin açık ara lider merkezsiz borsası Uniswap’te ise durum çok daha farklı. Tam anlamıyla algoritmik bir AMM yapısına sahip olan Uniswap, 2019 Eylül ayından beri bu yöntem ile kullanıcılarına hizmet vermekte.

Bu sayede isteyen herkes elindeki tokenler ile Uniswap likidite havuzlarına katkıda bulunabiliyor.

Kyber Network’ün aksine Uniswap akıllı kontratı kontrol edilemiyor ya da değiştirilemiyor. Tokenlerin işlemleri tam anlamıyla havuzda bulunan iki token ile gerçekleştiriliyor.

Son dönemde Uniswap, kendi yönetişim tokenini çıkarmış, platform üzerinde işlem yapan ve likidite havuzlarına katılımla bulunan kişilere bu tokenleri dağıtmıştı.

Bu sayede popülerliğine popülerlik katan merkezsiz borsa, rakiplerinden gerek hacim gerek likidite noktasında açık ara önde bulunuyor.

Geleneksel piyasa yapıcı modeline önemli bir alternatif olarak ortaya çıkan AMM modeli, kimilerine göre geleneksel piyasa yapıcılar için önemli bir tehdit oluşturuyor.

Geleneksel piyasalarda kayıtlı kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen bu işlemler, merkezi kripto para borsalarında da benzer şekilde gerçekleştirilmekte. Tahtalara limit alım ve satım emirleri girerek kullanıcıların alım ve satım işlemlerini gerçekleştirmesini sağlayan bu kişi ve kurumlar, bu hizmet karşılığında borsalardan ödeme almakta. Çünkü gerektiğinde bu kişiler tokenleri ya da coinler zirve fiyattan alıp dip fiyattan satmak durumunda kalabiliyor. Bu noktada oluşan zarar ise borsalar tarafından yapılan sabit ödemeler ile karşılanıyor.

Sizce AMM modelleri geleneksel piyasa yapıcı modelini ortadan kaldırabilecek mi?

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.