Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64026.59
2.74%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3070.43
4.98%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.62
14.64%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $550.9
4.57%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?

Bir internet tarayıcısı eklentisi olarak tasarlanan uygulama, standart işlemler ile kripto para birimi gönderebilir ve çeşitli merkezi olmayan uygulamalar ile etkileşime girebilir.

Clock
Paylaş
Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?

Popüler bir Ethereum cüzdanı olan Metamask uygulamasının nasıl kullanıldığını öğrenmek mi istiyorsunuz? O zaman doğru adrestesiniz!

Bildiğiniz gibi Metamask, en popüler Ethereum cüzdanlarından biridir. Bir internet tarayıcısı eklentisi olarak tasarlanan uygulama, standart işlemler ile kripto para birimi gönderebilir ve çeşitli merkezi olmayan uygulamalar ile etkileşime girebilir.

728×90 muhabbit - Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?300x250 muhabbit - Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?

Adım 1: Metamask’ı Yükleyin

Metamask’ı, uygulamanın resmi internet sitesinden yükleyin, resmi internet sitesinden yüklemek ciddi anlamda önemli, çünkü geçmişte bazı uygulama mağazaları yanlışlıkla sahte Metamask uygulamalarına izin vermişti.

Chrome, Firefox, Brave ve Edge, Metamask’a destek sunuyor. Opera kullanıcıları ise Metamask’ı Chrome uzantıları aracılığıyla kullanabilir. Bu arada Apple ve Android cihazlarınız da Metamask desteği sunuyor.

metamask 1 1 778x600 - Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?

Metamask’ı yükledikten sonra,tarayıcınızda Metamask simgesine tıklayarak uygulamayı açabilirsiniz. Sonrasında, “Get Started” butonuna basın.

metamask2 1123x600 - Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?

2. Bir Cüzdan Oluşturun

Yeni bir Ethereum cüzdanı oluşturmak için “Create a Wallet” butonuna tıklayın.

metamask3 1117x600 - Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?

Tüm bunları hallettikten sonra, cüzdanınız için bir şifre seçin. Bu seçtiğiniz şifreyi, güvenli bir şekilde saklamayı unutmayın. Bu arada şifrenizi kaybetmiş olsanız bile cüzdanınızı geri alabilirsiniz.

Seed Phrase ismi verilen güvenlik önlemini görebilmeniz için gri alana tıklayın. Bu alanı gördüğünüzde, size özel verilmiş kelimeleri kayıt etmeyi unutmayın. Ayrıca bu kelimeleri bilen herkes, Ethereum cüzdanınıza erişebilir. Bunun dışında, bu kelimeler haricinde cüzdanınızı kurtaramazsınız.

metamask 4 916x600 - Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?

Seed Phrase cümlenizi doğru bir şekilde yazdığınızdan emin olduktan sonra için “Confirm”e tıklayın. Artık Metamask cüzdanınız kullanıma hazır!

metamask 5 734x600 - Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?

3. Kripto Para Satın Alma ve Depolama

Artık cüzdanınıza para yükleyebilirsiniz. Cüzdan adresinizi kopyalamak için, “hesap isminize” (1) tıklayın. Ardından bir borsadan bu adrese ETH gönderin. Ya da henüz ETH almadıysanız, Metamask’ın yerleşik borsalarından satın alma işlemi yapmak için “Buy”a tıklayın.

metamask 6 682x600 - Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?

Paranız yatırıldıktan sonra bakiyenizi cüzdanınızın alt kısmında göreceksiniz (3). ETH varsayılan kripto para birimi olarak görünür. Farklı ERC-20 tokenlerini listeye eklemek için “And Token” butonuna basın. Ethereum’un yaşadığı ağ trafiğine bağlı olarak, ETH’nizin gelmesi birkaç dakika sürebilir.

4. Kripto Para Gönderimi

Kripto para birimine sahipseniz, paranızı diğer kullanıcılara ya da kendi cüzdanınıza aktarabilirsiniz. Bunu yapmak için Metamask’ın ana sayfasındaki “Send” butonuna tıklayın. Göndermek istediğiniz ETH miktarını (1) ve ödemek istediğiniz işlem ücreti miktarını (2) girin. Daha yüksek işlem ücreti ödemek, işleminizin daha hızlı onaylanmasına yardımcı olur. Metamask, varsayılan olarak otomatik olarak ücret belirleyebilir. Ancak EthGasStation gibi yardımcı siteler, ideal ücreti bulmak için iyi bir fikir.

metamask 7 475x600 - Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?

İşleminizi tamamlamak için “Next” butonuna tıklayın. Ardından “Confirm”e. İşlem durumunuzu, Metamask’ın “Activity” panelinden kontrol edebilirsiniz.

metamask 8 465x600 - Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?

5. DApp’lere Kripto Para Aktarımı

ETH’lerinizi bir DApp üzerinde harcamak istiyorsanız, DAppRadar’dan bir uygulama seçip bunu kolayca yapabilirsiniz. Biz bu örnekte, Ethereum’u altcoinler ile kolayca takas etmenize olanak sağlayan bir DEX olan Kyber’i kullanacağız.

KyberSwap’ın internet sitesinden, satın almak istediğiniz kripto para miktarını girin ve takas etmek istediğiniz tokenleri seçin (1). Ardından, Metamask cüzdanınızı “Connect Wallet” seçeneğine tıklayarak, KyberSwap’a bağlayın (2).

metamask 9 788x600 - Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?

Bu adımda, Bir Metamask açılır penceresi açılacaktır. KyberSwap’a bağlanmak için “Next” ve “Confirm”e basmanız yeterli.

metamask 10 789x600 - Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?

Sıradaki adımımız, Kyber’ın internet sitesine dönmek olacak. İnternet sitesine girdikten sonra, “Swap Now”a tıklayın (1). Ardından, işlemi gerçekleştirmek için açılan pencerede “Confirm”e tıklayın (2).

metamask 11 644x600 - Metamask 101: Metamask Nasıl Kullanılır?

Bu adımları tamamladıktan sonra, transferiniz belirli bir süre içinde gerçekleşecektir. İşleminizin durumunu, Metamask’ın “Activity” panelinde veya Etherscan üzerinden takip edebilirsiniz.

Metamask ile Neler Yapabilirsiniz?

Artık Metamask’ın temellerini bildiğinize göre, Ethereum’un tüm özelliklerini kullanabilirsiniz.

Bu özellikler arasında;

  • Bireylere ve kullanıcılara ait olan standart Ethereum adresleri arasında işlem yapma.
  • Oyunlar, uygulamalar, DeFi uygulamaları ve merkezi olmayan borsalar gibi DApp’lerdeki işlemleriniz için ödeme yapma.
  • ETH ve ERC-20 tokenlerini saklamak.
  • Koleksiyon ürünlerini ve NFT’leri saklamak.
  • Ledger ve Trezor gibi donanım cüzdanlarına bağlanmak.

Sizler için hazırladığımız Metamask 101 konulu yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Metamask’ın tüm inceliklerine dair olan yazımızı keyifle okumanızı dileriz.

Daha fazla Nedir içeriklerimiz için: Nedir?

Daha fazla Nasıl içeriklerimiz için: Nasıl?

Daha fazla Kimdir içeriklerimiz için: Kimdir?

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar