BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Trezor, Donanım Cüzdanı İçin “Trezor Suite” Adlı Masaüstü Uygulaması Başlattı

Yeni masaüstü uygulamasının daha sağlam koruma sağladığı bildirildi.

Yayın:

-

Kripto cüzdanı sağlayıcısı Trezor, donanım cüzdanı için Trezor Suite adlı yeni bir masaüstü uygulaması başlattığını duyurdu.

Trezor Suite Nedir?

Trezor Suite, kullanıcıların donanım cüzdanını ve portföyünü aynı anda daha fazla gizlilikle ve Trezor cihazı tarafından tamamen güvence altına alınarak yönetebileceği bir çalışma alanıdır. Hem masaüstü bağımsız programı hem de tarayıcı uygulaması olarak mevcut olan Trezor Suite, kullanılabilirlik, güvenlik ve gizlilikten oluşan üç temel gelişme ile kullanıcılara büyük iyileştirmeler getirmektedir.

Şirketin 14 Ekim tarihinde yayımladığı bir blog gönderisine göre, Trezor’un ana şirketi olan Satoshi Labs, yeni masaüstü uygulamasının tarayıcı tabanlı cüzdanından daha sağlam koruma sağladığını iddia etti. Ayrıca genellikle kripto para kullanıcılarını hedef alan kimlik avı saldırıları riskini de ortadan kaldırdığı bildirildi.

Trezor blog’unda şu açıklamalara yer verildi:

“Trezor Suite kullanmak, herkesin Bitcoin’den daha kolay yararlanmasına yardımcı olmalı ve gizliliğe daha duyarlı, kripto konusunda yetkin ve kendi kendine egemen bir toplumun kapısını açmalıdır.”

Açıklamada ayrıca Trezor’un, varlıkları güvende ve gizli tutarken kullanıcıların dijital kimliklerinin de tek kullanımlık olmasına yardımcı olduğu bilgisi verildi.

Donanım cüzdanları yaygın olarak soğuk depolama yöntemi olarak kullanılmalarına rağmen veri ihlallerinden muaf değildir. Son zamanlarda kripto para birimi cüzdanı sağlayıcıları arasında şiddetli bir rekabet yaşandı ve veri güvenliği genellikle tartışmanın ön saflarında yer aldı. 

Hatırlanacağı üzere Ocak ayında Kraken Security Labs, bilgisayar korsanlarının cihaza sadece 15 dakikalık fiziksel erişimle bir Trezor donanım cüzdanından özel anahtarlar çıkarabileceğini göstermişti.

Yine Eylül ayında, bilgisayar korsanlarının, kullanıcıların milyonlarca dolar kaybına neden olan kimlik avı dolandırıcılıklarında, bir Bitcoin sıcak cüzdanı olan Electrum’daki kullanıcıları hedef aldığı bildirilmişti. Başka bir donanım cüzdanı sağlayıcısı olan Ledger, Haziran ayında bir milyondan fazla kullanıcı e-posta adresini tehlikeye atan bir veri ihlalini doğrulamıştı.

Trezor, masaüstü uygulamasının Ocak ayına kadar genel beta sürümünde olacağını ve bu sırada eski tarayıcı tabanlı Trezor Cüzdanının kullanımdan kaldırılacağını belirtti.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Eşler Arası Platformlarda NFT Satışları Artmaya Devam Ediyor

NFT popülerliği devam ediyor.

Yayın:

-

Değiştirilemez token’lar ve dijital koleksiyonlar, eşler arası pazarlardaki artan hacimler ile birlikte, son birkaç aydır çok fazla satılmaya başladı.

Kripto para araştırma firması Messari’ye göre, NBA final anlarını temsil eden NFT’lerden kripto endüstrisi karakter kartlarına kadar, yalnızca Ethereum blok zincirindeki toplam NFT hacmi 120 milyon doları aştı.

Messari’nin araştırması, üçüncü çeyrekte dijital sanat, koleksiyon parçaları ve oyun içi öğeleri içeren NFT talebini kapsamaktadır. Eşler arası NFT pazar yeri OpenSea ile etkileşime giren kümülatif kullanıcı sayısının 25.000’i aştığını ve platformun Eylül ayında toplam hacimde 2 milyon dolarlık rekor bir hacim gördüğü bildirildi.

Piyasadaki en popüler ürünlerden bazıları, Uniswap’tan Hayden Adams ve Ethereum‘un kurucusu Vitalik Buterin gibi popüler kripto endüstrisi içerisindeki kişilerin yer aldığı kartlardan oluşmaktadır.

Ortalama NFT satın alma fiyatı da üçüncü çeyrekte önemli ölçüde arttı ve ortalama 161 $ ‘a ulaştı. Bu, 2017’de CryptoKitties’in ilk günlerinden beri en yüksek ve tarihsel ortalamanın yaklaşık yedi katına denk gelmektedir.

Konu ile ilgili olarak Messari tarafından şu açıklama yapıldı:

“NFT’lere yapılan ortalama harcama, arka arkaya 150 gün boyunca 23 ABD Dolar olan tarihsel ortalamayı geçti.”

Ayrıca dijital sanat pazarı Rarible’de tüccarlar Rari token elde edebilmek üzere ticaretini yaptıkları NFT’ler ile toplamda 10 $ milyon dolardan fazla hacim yarattı.  

NBA Top Shot Kartları Çok Popüler

Ayrıca Dapper Labs tarafından başlatılan NBA Top Shot koleksiyonu ile son derece başarılı bir hafta geçirildi. Finaller adı verilen son set Los Angeles Lakers galibiyetiyle sonuçlanan 2020 NBA finallerinden dokuz nadir anı içeriyordu. Bu anlara ait kartlar dakikalar içerisinde satıldı.

Koleksiyon kartları ve dijital klipler de dâhil olmak üzere dijital olarak doğrulanmış nadir koleksiyon parçaları, paket başına 230 dolara satıldı. 

Cryptoslam.io’ya göre, The Finals koleksiyonu piyasaya çıktığında yaklaşık iki dakikada 163.530 dolar değerinde NFT sattı ve en iyi alıcılar NFT’lere 5.000 dolardan fazla para harcadı .

Yakın tarihli bir blog yazısı , son iki hafta içinde yaklaşık 8,600 NBA koleksiyonunun eşler arası platformda toplamda yaklaşık 330.000 $ ‘a satıldığını belirtti.

Daha Fazla NFT Haberleri İçin: NFT Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Bahamalar, Merkez Bankası Dijital Parası “Sand Dollar”ı Piyasaya Sürdü

Bahamalar, CBDC’yi kullanmaya başlıyor.

Yayın:

-

Bahamalar Merkez Bankası, ülkenin devlet destekli dijital para birimi olan Sand Dollar (Kum Doları)’ın artık ülke çapında kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Sosyal medya platformu Facebook üzerinden 20 Ekim tarihinde yapılan bir duyuruya göre Project Sand Dollar, ülkenin Merkez Bankası Dijital Para (CBDC)’sı oldu. Çıkarılan bu dijital para Bahamalar’da yaşayan 393.000 vatandaşın kullanımına sunulmuş oldu. Bu durum, Bahamalar’ı dünyada resmi olarak bir CBDC başlatan ilk ülke konumuna getirdi.

2017 yılına projenin duyurulduğu günden itibaren Bahama nüfusunun yaklaşık % 90’ı cep telefonlarını kullanarak, Sand Dollar’ın transfer işlemlerini yapmaya başlamıştı.

Resmi sitede açıklanan bilgilere göre, Bahamalar’da ikamet eden vatandaşlar mobil cihazlarında kuracakları bir Merkez Bankası onaylı e-Cüzdan ile belirli işlem ücretleri karşılığında herhangi satıcıdan alışveriş yapmak için dijital para birimini kullanabilecekler. Her bir Sand Dollar’ın ülkenin resmi para birimi olan Bahama Dolarına sabitlendiği bildirildi.

Merkez bankası, dijital para biriminin piyasaya sürülmesi aşamalarında teknoloji çözümleri sağlayıcısı olarak işlem sağlayıcısı NZIA ile ortaklık kurdu.

Bahamalar’ın Merkez Bankası son birkaç yıldır CBDC‘nin başlatılması için hazırlıklarını devam ettiriyor. Bu kapsamda 2019 yılında, toplam nüfusu 25.000’den az olan Exuma ve Abaco adalarında 48.000 dijital Sand Dollar’ı kullanarak pilot bir program başlatmıştı.

Sand Dollar projesi, 700’den fazla adadan oluşan ve yaklaşık 30’unda yerleşim olan takımada ülkesine daha fazla finansal katılım sağlamayı amaçlamaktadır. Konu ile ilgili olarak, Bahamalar Merkez Bankası eSolutions müdür yardımcısı Chaozhen Chen’in şu açıklamaları yaptı:

“Uzak adalardaki birçok sakinin dijital ödeme altyapısına veya bankacılık altyapısına erişimi yok. Egemen bir ulus olarak ihtiyacımız olan şeylere yönelik çabayı ve çözümü gerçekten özelleştirmemiz gerekiyordu.”

Ülkeler CBDC Çalışmalarına Devam Ediyor

Merkez Bankası dijital parası çıkarma işlemleri kapsamında hazırlıklarını hızlandıran Çin yakın zamanda 1,5 milyon dolarlık hediye ile dijital Yuan için bir pilot programı test etmişti.

CBDC hazırlık aşamasındaki bir başka ülke olan Kamboçya’nın, Bakong dijital para biriminin Temmuz 2019 da başlatmış olduğu pilot uygulamanın takip eden aylarda faaliyete geçmesi bekleniyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla CBDC Haberleri İçin: CBDC Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.