Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61410
7.65%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3324.8
2.44%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.85
-0.77%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $410.5
3.85%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

Türkiye’de Kripto Paralara Olan Yoğun İlgi, Büyük Borsaları Ülkeye Çekiyor!

Türk lirasının satın alma gücü düştükçe, Türkiye’de kripto paralara olan ilgi gün geçtikçe artıyor.

Clock
Paylaş
Türkiye’de Kripto Paralara Olan Yoğun İlgi, Büyük Borsaları Ülkeye Çekiyor!

Büyük kripto para borsaları dünya çapında genişleme planlarını uygularken, yaklaşık 84 milyon nüfuslu Türkiye’de kripto paralara olan ilgi her geçen gün artıyor.

Türklerin kripto paralara ilgi duymasının demografik ve Türk lirasının değer kaybetmesi gibi birçok nedeni olabilir.

Binance BannerBinance Banner

Bitfinex, Coinbase, Binance, KuCoin ve FTX için Türkiye Önemli Bir Pazar!

Hatırlarsanız kripto para borsası Bitfinex, kısa bir süre önce Türkiye’ye açılma planlarını açıkladı. Coinbase’in şu sıralar yerel borsa BtcTurk‘ü satın almaya odaklandığı biliniyor. Yine Binance ilk müşteri hizmetleri merkezini başlattı. Ayrıca dünya çapında sektöre dair birçok yatırımı olan FTX, FTX TR adıyla Türkiye merkezini açtı bile…

Bitfinex ve Tether’in baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino; Cointelegraph’ın yayımladığı, 2021’in blockchain alanındaki ilk 100 insanı arasında 88. sırada yer alıyor. Bu belki de Bitfinex’in Türkiye’de gördüğü önemli potansiyel ile ilgili olabilir. Türkiye’de önerilen kripto para yasasını da göz önüne alırsak; kripto paralar, Türkiye’nin değer kaybeden ‘lirasını’ desteklemeye yardımcı olabilir.

KuCoin CEO’su Johnny Lyu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye, KuCoin’deki en büyük 5 pazardan biri ve oldukça hızlı büyüyor.”

Ayrıca KuCoin CEO’su Johnny Lyu, “Ocak 2021 ve Ocak 2022 ‘deki durum karşılaştırıldığında, KuCoin’deki işlem hacmi ve Türk kullanıcı sayısı sırasıyla 23,6 kat ve 23,8 kat arttı” dedi.

KuCoin’in Türkiye müdürü Kafkas Sönmez ise “küresel borsalar Türkiye pazarına dikkat çekmek için giriyor” yorumunu yaptı ve devam etti:

“Türkiye pazarında dikkat çekmenin en popüler yolu, bilboard ya da TV reklamlarına çıkmak ve çeşitli alanlarda büyük sponsorluklar almaktır. Bu konuda Türkiye’de tüzel kişiliğe sahip olmak zorunludur.”

Kafkas Sönmez

Ayrıca Kafkas Sönmez, sosyal medya ve internetin marka bilinirliği sağlama konusunda yetersiz kaldığını da sözlerine ekledi.

Cointelegraph’ın Avrupa haber editörü Erhan Kahraman da küresel borsaların Türkiye’de yarattığı etkilerle ilgili şu yorumda bulundu:

“Türkiye’nin iş merkezi olan İstanbul gibi bir şehirde, hemen hemen her köşede yerel kripto para borsasına dair bir reklam panosu bulunuyor”

Erhan Kahraman

Bybit Türkiye müdürü Alphan Göğüş‘e göre ise, yerel pazar ve global üründen farklı görünen ve hissettiren bir ürün yaratmak çok daha önemli. Çünkü Türkiye, henüz potansiyelini kullanmayan on milyonlarca yatırımcının olduğu önemli bir pazar olarak öne çıkıyor.

Bitcoin’deki Düşüş Eğilimi, FED’in Para Politikalarından Kaynaklanıyor

WOO Network Türkiye yöneticisi Buğra Gökağaçlı, Türkiye’de 55 milyona yakın 18 yaşın üzerinde kullanıcı olduğunu söylüyor. Ayrıca, kripto para piyasasında işlem yapma potansiyeline sahip bu kullanıcılara hitap etmek söz konusu olduğunda geç kalınmaması gerektiğinin önemini vurguluyor.

Fakat temkinli davranarak, mevcut makroekonomik zeminin zorlu olduğunu da şu sözlerle açıklıyor:

“Aslında Bitcoin ve diğer kripto para fiyatlarındaki düşüş eğilimi, FED’in para politikası hareketlerinden kaynaklanıyor.“

Buğra gökağaçlı

Buğra Gökağaçlı; Bitcoin’deki düşüş hareketine rağmen, Türkiye’nin bu konuda bir “dönüşüm” geçirdiğinden oldukça emin…

Türk Lirasının Değer Kaybetmesi Yatırımcıları Kripto Paralara Yönlendiriyor

Yine Erhan Kahraman’a göre, “Türk lirasının art arda darbe almasıyla aynı yıl Türkiye’de kripto para kullanımının on bir kat artması tesadüf değil.”

Bitfinex’ten Paolo Ardoino da aynı fikirde. Kripto paraların, Türk lirası değerinde yaşanan hızlı dalgalanmalar nedeniyle ülkede popüler bir varlık sınıfı olmaya devam ettiğini söylüyor.

Ayrıca, liranın satın alma gücünün düşmesi kripto paralara ilgiyi gün geçtikçe artırıyor. Öyle ki Bitcoin (BTC), 2021 kasım ayında Türk lirası karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Nihayetinde; kripto paraları kucaklayan ve giderek daha fazla global yatırımcının ilgisini çeken Türkiye, para özgürlüğüne ve daha katılımcı finansal sisteme doğru bir hareket yaşıyor. Bu yüzden Türkiye’deki genç ve dijital çağa ayak uyduran nüfusun, kripto para kullanımını 2021’de on bir kat artırması çok şaşırtıcı değil.

Daha fazla Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar