Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65562.73
0.14%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3582.19
0.67%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.63
1.66%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.9
0.22%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Uniswap Yeni Güncellemesiyle Geliyor! İkinci Çeyrekte Aktif!

Uniswap v2 “flash swap” özelliği ile geliyor.

Clock
Paylaş
Uniswap Yeni Güncellemesiyle Geliyor! İkinci Çeyrekte Aktif!

Uniswap, Ethereum ağı üzerindeki sevilen “dapp”lardan bir tanesi. Yeni protokolünü duyuran Uniswap, “flash swap” imkanını da barındıran güncellemelerin ikinci çeyrekte aktive edileceğini duyurdu.

728×90 muhabbit - Uniswap Yeni Güncellemesiyle Geliyor! İkinci Çeyrekte Aktif!300x250 muhabbit - Uniswap Yeni Güncellemesiyle Geliyor! İkinci Çeyrekte Aktif!

Son dönemde hacim konusunda büyük bir ilerleme kaydeden Uniswap’ta, 2020 itibariyle yüzde 192’lik bir hacim artışı göze çarpmakta. 2020 itibariyle toplamda 380 milyon $ değerinde işlem gerçekleştiren Uniswap büyümesini sürdürüyor.

Bugün yayınlanan duyuruda Uniswap v2’nin ikinci çeyrek içerisinde aktive edilmesine kesin gözüyle bakılmakta. Şu anda ise v2, Ethereum testnet ağları olan Ropsten ve Kovan gibi ağlarda test edilmekte.

Uniswap v2 ile birlikte farklı ERC-20 tokenleri bir araya getirilebilecek. Yani yeni güncelleme ile birlikte swap işlemleri için “Ethereum aracılığı” zorunluluğu ortadan kalkmakta.

Örneklendirmek gerekirse de kişi, DAI/USDC paritesinde işlem yapmak istediğinden önce DAI’leri öncelikle Ethereum’a dönüştürüp sonrasında USDC’ye çeviriyordu. Daha doğrusu sistem bu şekilde işlemekteydi. Yeni güncelleme ile birlikte DAI, direkt olarak USDC’ye çevirilebilecek ve bu da otomatik olarak işlem ücretlerinde ciddi bir düşüşe olanak sağlamış olacak.

Fiyatlar Stabilleşiyor

Uniswap v2 ile birlikte fiyat beslemesinde de önemli değişiklikler gerçekleşiyor. v1’de ise fiyatların kısa süre içerisinde ciddi değişiklikler oluşabileceği ekip tarafından da doğrulanmış durumda. Fakat bu eksiklik v2 ile birlikte ortadan kalkıyor.

Yeni güncellemede her bir blok oluşturulduğunda fiyat, sistem tarafından belirlenecek. Böylece tüm blok boyunca paritelerdeki fiyatlar sabitlenmiş olacak.

Flash Swap’lar

v2 ile birlikte Uniswap’a flash swap özelliği de dahil edilecek. Bu sayede kullanıcılar istedikleri miktarda tokene sahip olabilecek. Yüzde 0.3 likidite sağlayıcı ücreti haricinde kullanıcıların tek yapması gereken arbitraj fırsatından yararlanabilmek. Bu sayede artık kullanıcılar ön ödeme gerekmeden flash swap yapabilecek.

Bu özellik ile ön sermayesi olmayan kullanıcılar da arbitraj yapma fırsatına sahip olacak. Ekip farklı kullanım şekilleriyle karşılaşabileceklerini özellikle belirtmekte.

Flash Swap, Flash Loan Gibi Olur Mu

Yeni güncelleme ile birlikte Uniswap, Dapp servisine birçok yenilik getiriyor gibi görünüyor. Özellikle getirdiği yeni flash swap özelliği ile birlikte, geçmişte bZx’in başını derde sokan “flash loan” gibi sonuçlar doğurtabilir mi? “Flash loan” ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar