Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66293.05
-0.29%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3208.3
0.54%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.51
-1.91%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $608.4
2.03%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Utah Üniversitesinin Başı Ransomware ile Dertte!

Utah Üniversite’si NetWalker fidye yazılımının en son kurbanı oldu.

Clock
Paylaş
Utah Üniversitesinin Başı Ransomware ile Dertte!

Utah Üniversitesi Sosyal Davranış Bilimleri Fakültesi, 19 Temmuz tarihinde bir fidye yazılım saldırısına uğradıklarını doğruladı.

Üniversite tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre ekip, kötü amaçlı yazılımın okul ağındaki eğer makinelere yayılmasını önlemek için sunucuları çevrimdışı moduna almış. Ekip bu hareketi ile birlikte birçok bilgisayarı saatlerce erişime kapattı.

728×90 muhabbit - Utah Üniversitesinin Başı Ransomware ile Dertte!300x250 muhabbit - Utah Üniversitesinin Başı Ransomware ile Dertte!

Yaşanan tartışmaların ardından yetkililer, bir veri sızıntısını önlemek amacıyla okulun siber güvenlik uzmanının tavsiyesiyle 457.059 $ fidye ödemeye karar verdi.

Utah Üniversitesi’nin personeli, sigorta poliçelerinin fidyenin bir kısmını ödediğini ve geri kalanı kendileri karşıladığını açıkladı. İşlemle kullanılan kripto para birimi ile ilgili herhangi açıklama yapılmadı.

Haziran ayının başlarında medya kuruluşları, NetWalker fidye yazılımı çetesinin Michigan Eyalet Üniversitesi’ne saldırdığını bildirdi. Çete öğrencilerin kayıtlarını ve mali belgelerini sızdırmakla tehdit ederken, üniversite yetkilileri fidye ödemeyi reddettiler.

Bu tür fidye yazılım grupları, okulları, hastaneleri, medya kuruluşlarını ve hatta futbol kulüplerini sıkça hedef almakta. Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi, bir fidye yazılım kurbanı oldu. Bütün sistemi kitleyen fidye yazılım saldırganları, üniversite yetkililerinden 1.5 milyon $ talep etti.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar