Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $57085.92
10.39%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3262
5.12%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.27
4.03%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.1
-0.55%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Venezuela Ekonomisi Rusya’ya Uygulanan Yaptırımlardan Zararlı Çıkabilir

Uzmanlar, Rus bankalarına yönelik SWIFT yaptırımlarının uluslararası etkisinin öngörülenden çok daha büyük olabileceğinden endişelendiklerini dile getirdi.

Clock
Paylaş
Venezuela Ekonomisi Rusya’ya Uygulanan Yaptırımlardan Zararlı Çıkabilir

Rus bankalarına geçtiğimiz günlerde uygulanan SWIFT yasağı dünya çapında yankı uyandırdı. Yasağın özellikle Venezuela gibi ekonomisi Rus bankacılık sistemine entegre ülkelerde ciddi finansal problemlere yol açabileceği ifade ediliyor.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Nedir?

Binance BannerBinance Banner

Venezuelalı ekonomist Jose Guerra’ya göre; Rus bankalarının maruz kaldığı yaptırımlar Venezuela ekonomisinde her şeyi halihazırda, olduğundan çok daha karmaşık bir hale getiriyor.

Eğer hükümetin parası Rus bankalarındaysa, bu parayı ödemeleri gerçekleştirmek için transfer etmek artık mümkün olmayacak. Bu da her şeyi olduğundan daha karmaşık bir hale getirecek.

Guerra eğer, Venezuela sermayesi Rus bankalarında tutuluyorsa yerli petrol şirketi PDVSA gibi şirketlerin ürünleri ve hizmetleri için bu banka hesapları aracılığıyla ödeme gerçekleştirmesinin artık mümkün olmadığının da altını çizdi.

Eğer, PDVSA’nın SWIFT sisteminden çıkartılmış bir Rus bankasında hesabı varsa ve diyelim ki Meksika’da Banxico’ya, İsviçre’de UBS’e ya da Türkiye’de bir mal tedarikçisine para transferi yapmak istiyorsa artık bu işlemi gerçekleştirmesi mümkün olmayacak.

Her ne kadar Venezuela’nın Rus kurumları aracılığıyla idare ettiği sermayelere yönelik net bir bilgi olmasa da, Güney Amerika ülkesine geçtiğimiz yıllarda uygulanan yaptırımların ülkeyi bu kurumlarla daha çok iş birliği yapmaya ittiği bilinen bir gerçek.

Venezuela Hükümet Binası
Venezuela Hükümet Binası

Venezuela Hükümetinin Birikimleri Büyük Değer Kaybetmiş Olabilir

Rusya’ya yönelik yaptırımların diğer bir sarsıcı etkisi ise Rus rublesinin %30’dan fazla değer kaybetmesi oldu.

Böylece, sermaye ve birikimlerini Rus para biriminde tutan ülke ve kurumlar ciddi bir maddi kayba uğradı.

Venezuela, sermayesinin bir kısmını Rus bankalarında tuttuğu için, rublenin uğradığı bu değer kaybından etkilenmeleri de kaçınılmaz oldu.

Batı Yarımküre Ulusal Güvenlik Konseyi Direktörü Juan Gonzalez’e göre Rusya’ya uygulanan yaptırımlar Güney Amerika’daki diğer ülkeler üzerinde de büyük etkiye sahip olacak.

Rusya’ya yönelik yaptırımlar o kadar güçlü ki Rusya ile ekonomik ilişkileri olan ülkelerin de bu yaptırımlardan etkilenmesi kaçınılmaz. Kısaca, Venezuela da, Nikaragua da ve Küba da yakında ekonomileri üzerinde oluşan baskıyı hissetmeye başlayacaktır.

Venezuela geçmişte ekonomik yaptırımların etkilerini Bitcoin kullanarak aşmaya çalışmakla suçlanmıştı. Ülkenin mevcut kripto para mal varlığına dair ise net bir veri bulunmuyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar