BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Venezuela’da Maduro Hükümeti’nin Engelleri USDC İle Aşılıyor!

Circle yaptığı açıklama ile birlikte ABD Hükümeti’nin de desteği ile ABD ve Venezuela arasında bir hat kurduğunu açıkladı. Bu hat ile birlikte ülkedeki sağlık çalışanları başta olmak üzere ülkeye yardım gönderilecek.

Yayın:

-

USDC

Venezuela’da covid-19 oldukça zor durumda olan ülkeyi iyice çıkmaza sürüklemek üzere. Circle ise Bolivar Venezuela Hükümeti ile işbirliğine giderek USDC aracılığı ile ülkeye yardım gönderilmesine aracı olacak.

Bildiğiniz üzere Circle ve Coinbase ortaklığı ile Centre tarafından yönetilen USD Coin (USDC) stablecoinler arasında USDT’ten sonra en çok kullanılan ikinci stablecoin konumunda bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: Stablecoin Haberleri

Circle yaptığı açıklama ile birlikte ABD Hükümeti’nin de desteği ile ABD ve Venezuela arasında bir hat kurduğunu açıkladı. Bu hat ile birlikte ülkedeki sağlık çalışanları başta olmak üzere ülkeye yardım gönderilecek.

Bu sayede Maduro’nun ülke finans sisteminde kurduğu blokajın aşılması planlanıyor. Bu sayede ülkeye milyonlarca dolarlık yardım girişi sağlanmış olacak.

Guaido hükümetinin Airtm ile birlikte Circle üzerindeki hesapları aracılığı ile işlemlerin gerçekleştirileceği belirtiliyor. Bu sayede ABD’de bloklanan varlıkların ülkeye gönüşü sağlanacak. Varlıkların tümünün destek amaçlı kullanılacağı belirtiliyor.

Guaido Hükümeti’nin ABD bankalarında bulunan paraları Circle’a gönderilerek USDC üretmek için kullanılacak. Oluşturulan USDC’ler ise Airtm’e gönderilerek şirket aracılığı ile ülkeye ulaştırılacak. Varlıkların AirUSD olarak sağlık çalışanlarının oluşturdukları dijital cüzdanlara aktarılması sağlanacak.

AirUSD, Airtm tarafından oluşturulan stablecoin destekli bir kripto para olarak tanımlanabilir.

Ülkede bulunan sağlık çalışanları ise Airtm tarafından kendilerine tanımlanana sanal banka kartları aracılığı ile hesaplarında bulunan AirUSD’leri harcayabilecek.

Sağlık çalışanları ek olarak AirUSD’leri Venezuela bankaları aracılığı ile yerel para birimine de çevirebilecek.

Airtm’in ülkede halihazırda 500,000’den fazla kullanıcısı bulunmakta.

Durdurulamaz

Circle yaptığı açıklamada Maduro Hükümeti’nin yardımları engelleyemeyeceğinin altını çizdi. Hükümetin Airtm cüzdanlarıne erişimi engellemeye çalışması halinde VPN hizmetleri ile birlikte sağlık çalışanlarının hesaplarını kullanmaya devam edebileceği ya da yeni hesap açabileceği belirtiliyor.

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

İLK 100 KRİPTO PARA BİRİMİ

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Gizlilik Tokenlarına Elveda mı Demeliyiz?

Gizlilik tokenlerinin sonu mu geliyor?

Yayın:

-

Gizlilik

Kripto analı firması CipherTrace Cuma günü, gizlilik tokeni Monero için işlemleri takip edebilen bir teknoloji için iki patent başvurusunda bulunduğunu duyurdu.

CipherTrace’in 20 Kasım’da yayınladığı bir blog gönderisinde firma, patentlerin, finansal araştırmalara yardımcı olmak için Monero’nun (XMR) işlem akışını izlemek için adli araçları, işlemleri puanlamak için istatistiksel ve olasılık yöntemleri ve ayrıca olası cüzdan sahiplerini sınıflandırmayı içereceğini belirtti. Tüm bunlar, çalıntı veya yasadışı yollarla kullanılan XMR’ı takip etmek için üretilen araçlar olarak görünüyor.

Blogda yazan gönderi, “CipherTrace’in Monero izleme yetenekleri, Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları’nın kullanılan gizlilik paralarının cezai kökenlere sahip olup olmayacağını belirlemelerine olanak tanıyacak ve gerekli düzenlemelere göre müşteri işlemlerini uygun şekilde risk altına almalarına olanak sağlayacak.” diyor.

Bitcoin (BTC), birçok darknet pazar kullanıcısı için hala tercih edilen bir araç olsa da, XMR gibi gizlilik tokenleri giderek popülerleşiyor. Kolluk kuvvetleri, Monero’nun izini sürebilmek için henüz güvenilir bir yol belirlemedi. Bu yüzden CipherTrace gibi firmaların eline fırsat geçmiş durumda. Belirtilenlere göre şirket, 2019 yılının başından bu yana XMR işlemlerini izlemek için çalışmalar yapıyor.

CipherTrace’in CEO’su Dave Jevans, Ağustos ayında, şirketin Monero işlemlerini izlemek için bir araç geliştirdiğini söylemişti. Böyle bir araç potansiyel olarak suç soruşturmalarını destekleyebilir ve kara para aklama olaylarını azaltabilir.

Şirket, Monero izleme araçlarını ABD İçişleri Bakanlığı ile geliştirilen bir projenin parçası olduğunu belirtiyor. Ancak Bakanlık, XMR’ı takip etmenin bir yolunu arayan tek kurum değil. Bildiğiniz gibi IRS, Monero’yu takip edebilen herkese 625.000 $’a varan ödül vereceğini duyurmuştu.

CipherTrace’in izleme araçlarının yetenekleri henüz onaylanmış durumda değil. Bir Monero temsilcisi, geçtiğimiz aylarda, “şirketlerin Monero işlemlerini izleyebileceklerine dair iddialardan çok şüphe duydularını” ve bunu yapan herhangi bir firmanın “cüzdanları izleme olasılıklarının düşüş olacağını” söylemişti.

Tüm bunlarla beraber, Monero’nun son 24 saat içindeki fiyatı %3.6 oranında düşüş gösterdi.

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

MUHABBİT ÖZEL

Coinzo’nun Sponsorluğuyla Strat-Cast’in Konuğu Meliha Okur!

Coinzo sponsorluğunda yayınlanan Strat-Cast’in 16. bölümünün konuğu ekonomist, gazeteci ünlü isim Meliha Okur oluyor.

Yayın:

-

coinzo stratcast meliha okur

Türk lirası ile rahatlıkla işlem yapabileceğiniz kripto para borsası Coinzo, Türk kripto para dünyasının önemli isimlerinden Stratrade‘in podcast’lerine sponsor oluyor. Sponsorluk sayesinde finans dünyasının önemli isimlerinden ekonomist ve gazeteci Meliha Okur ile podcast yapma şansı buluyor.

19 Kasım tarihinde yapılan podcast’in başlığı ise Küresel Kriz ve Yeni Düzen oluyor. Yılların tecrübesi Meliha Okur’un Corona virüsü pandemisi nedeniyle sarsılan küresel ekonominin durumuyla alakalı görüşleri, Türkiye ile alakalı görüşleri yayına damga vurdu.

2019’da Zaten Kara Bulutlar Vardı Ekonominin Başında!

Stratrade: Bir ekonomist olarak yıllar boyu birçok ekonomik krize şahit oldunuz. Sizce içinde bulunduğumuz küresel krizin diğerlerinden farkı nedir? Bu daha mı içinden çıkılmaz hâlde bir kriz veya bununla ilgili gelecekte neleri öngörüyorsunuz?

Meliha Okur: Gerçekten dünya, küresel ekonomi çok zor bir süreçten geçiyor ama bu duruma birden salgınla girmedik tabii ki. 2000’li yılların başından dünya yeni milenyuma girerken yepyeni bir paradigma ile girdi yeni yüzyıla. Çevre bunun en önemli bölümüydü artı enerji yani toprak su dediğimiz gıda, tarım en önemli bölümdü. Bir çeşit iklim değişikliğinin dünya üzerinde getirdiği olumsuz etkilerle birlikte küreselleşmenin tam gaz sürdüğü bir dönemde, herkesin toprağına suyuna sahip çıkabileceği bir dönemdi. Gelişmekte olan bizim gibi marketlere ve gelişmiş marketlere bakıldığında, aslında İkiz Kule’lerin yıkılması ile birlikte milenyum yeni yüzyılın sinyalini verdi.

2008-2010 krizi ki küresel kriz, sıradan bir kriz değildi. Küresel ekonomilerin neden sıkıntıya girdiğini gösteren en önemli krizlerden biridir, çünkü; globalleşme sermaye dolaşımını serbest bırakmıştır, emek dolaşımına izin vermemiştir. Böyle bir süreçte para dünyada tur atarken, 90’dan itibaren finans kapital güçlendikçe güçlenerek türev piyasaları yaratmıştır. Türev piyasaların merkez bankaları kanalıyla sürdürdükleri saadet zinciri 2008 krizini yaratmıştır. 2010 toparlanma dönemidir ama toparlanma olamamıştır. 2019’da aslında küresel ekonominin tepesinde kara bulutlar eserken 2020’nin başlangıcında salgına yakalandı dünya. Salgın artı küresel ekonomideki kırılganlıklar birleşince krizin boyutları çok çok derinleşmiştir.

Türkiye’nin en yüksek hacimli kripto para platformlarından biri olan Coinzo sponsorluğunda gerçekleştirilen 60 dakikalık yayının tümüne Spotify üzerinden bu linkle ulaşabilirsiniz.

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.