Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68549.91
-1.24%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3909.39
3.10%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.85
-2.72%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $603.2
-0.08%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Vene​zuela’dan kripto para hamlesi

Clock
Paylaş
Vene​zuela’dan kripto para hamlesi

Venezuela’nın devlet kontrolündeki petrol şirketi PDVSA, ABD’nin ülkeye tekrar petrol yaptırımları uygulamasıyla birlikte ham petrol ve yakıt ihracatlarında dijital para kullanımını artırmayı planlıyor.

Geçtiğimiz hafta ABD Hazine Departmanı, PDVSA’nın müşterilerine ve sağlayıcılarına seçim reformları eksikliği nedeniyle yenilemediği genel bir lisans altında işlemleri sonlandırma süresi olarak 31 Mayıs’a kadar süre verdi. Bu adımla birlikte şirketlerin Venezuela ile iş yapmak için bireysel ABD izinlerini beklemek zorunda kalacakları için, ülkenin petrol üretimini ve ihracatını artırmayı daha zor hale getirecek.

728×90 muhabbit - Vene​zuela'dan kripto para hamlesi300x250 muhabbit - Vene​zuela'dan kripto para hamlesi

Dijital Para Kullanamını Artırmayı Planlıyor

PDVSA, geçen yıldan beri petrol satışlarını, değeri ABD dolarına sabitlenmiş ve istikrarlı bir değer sağlamak amacıyla tasarlanmış dijital bir para birimi olan USDT’ye yavaş yavaş taşıyordu. Petrol yaptırımlarının geri dönmesi, bu geçişi hızlandırdı. Söz konusu adım ise satış gelirlerinin yabancı banka hesaplarında dondurulma riskini azaltmaya yönelik bir hareket olarak belirtildi.

Geçtiğimiz hafta Reuters’a konuşan Venezuela petrol bakanı Pedro Tellechea, “Sözleşmelerde belirtilenlere göre farklı para birimlerimiz var.” dedi ve bazı sözleşmelerde dijital para birimlerinin tercih edilen ödeme yöntemi olabileceğini ekledi. Küresel petrol piyasasında işlemler için tercih edilen para birimi ABD dolarıdır. Bazı ülkelerde yükselmekte olan bir durum olsa da, kripto para birimleriyle ödemeler sık değildir.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar